Rusové vyhlásili pátrání po aktivistce, která žije v Praze

Ruské úřady zařadily na seznam nejvíce hledaných osob ruskou novinářku a protiválečnou aktivistku Alexandru Garmažapovovou, informovala dnes ruská média s odvoláním na databázi ministerstva vnitra. Garmažapovová podle agentury AP nyní žije v Praze. Kdyby se vrátila do vlasti, hrozilo by jí okamžité uvěznění.

Sama Garmažapovová se na facebooku uvedla, že už několik dní ví, že se po ní pátrá, a tak není nutné ji o tom informovat. Domnívá se, že asi komusi šlápla na bolavé místo. V informacích o sobě na sociální síti sama uvádí, že žije v Praze.

Garmažapovová je zakladatelkou nadace Svobodné Burjatsko. Z tohoto kraje mezi Bajkalem a Mongolskem pochází neproporčně mnoho vojáků zařazených do ruských invazních sil na Ukrajině. Nadace Garmažapovové vojákům pomáhala ukončit kontrakt s armádou a vrátit se domů.

Internetovou stránku nadace ruské úřady zablokovaly loni v létě krátce poté, co oznámila, že se z Ukrajiny vrátilo 150 burjatských vojáků, kteří odmítli bojovat a zrušili své smlouvy s ruským ministerstvem obrany.

Garmažapovovou úřady na podzim přidaly na seznam "zahraničních agentů", což je hanlivé označení pro lidi a organizace, o nichž se vláda domnívá, že se zapojují do politické činnosti se zahraniční podporou nebo pod cizím vlivem.

V databázi ministerstva vnitra je nyní jen uvedeno, že se po novinářce pátrá kvůli trestnímu stíhání, ale bez dalšího upřesnění kvůli čemu je stíhána. Justiční orgány podle státní agentury TASS uvedly, že může být stíhána podle paragrafu o šíření nepravdivých zpráv o počínání ruských ozbrojených sil.

Tento trestný čin se v ruském právu objevil krátce po ruské invazi na Ukrajinu a umožňuje úřadům zavřít až na 15 let za mříže kohokoliv, kdo podává informace o počínání ruských vojsk, které odporují oficiální ruské verzi událostí. V samém Rusku byly podle tohoto ustanovení už uvězněni dva opoziční politici.

Novinářka pochází z Burjatska, ale přestěhovala se do Petrohradu, kde pracovala pro web Fontanka. Psala také do opozičního listu Novaja Gazeta či spolupracovala s rozhlasovou stanicí Echo Moskvy.

Související

Více souvisejících

Rusko

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 16 minutami

Jozef Síkela

Nikdo si nedovedl představit, že na konci zimy bude situace s plynem tak dobrá, řekl Síkela

Česko z energetického hlediska zvládlo zimu, hlavní roli přitom hrálo snížení spotřeby plynu. Zásobníky jsou nyní naplněné více než z poloviny, asi třikrát víc než loni touto dobou. Při zopakování loňské spotřeby budou na příští zimu opět plné, řekl dnes novinářům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Zdůraznil také, že od začátku roku do Česka nepřitekl žádný zemní plyn z Ruska.

před 46 minutami

před 1 hodinou

ČEZ, ilustrační foto

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. 

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na Donbasu

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Rusové podle ISW v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

European Sleeper plánuje rozšířit své spojení z Berlína do Prahy.

Proč se v celé Evropě vrací lůžkové vlaky

Není pochyb, že Julia Senningerová je milovnicí vlaků. Třiatřicetiletá žena, která žije ve švédském hlavním městě Stockholmu, pravidelně cestuje po železnici nejen za svou rodinou do Lucemburska, ale také do prázdninových destinací. Cestování tímto způsobem dává přednost před létáním především z ekologických důvodů. Dodává však, že vlaky jsou prostě příjemnější, zejména lůžkové spoje. Má štěstí, protože noční vlaky zažívají v kontinentální Evropě comeback a od loňského léta je v nabídce řada nových služeb a další přibudou ještě letos nebo v roce 2024, napsal server BBC News.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

Jevgenij Prigožin

Prigožin varoval ruské ministerstvo před ukrajinským protiútokem

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků.

Aktualizováno včera

Do záchranných prací se zapojili i čeští hasiči.

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

včera

Rupert Murdoch

Mediální magnát Murdoch se v 92 letech znovu zasnoubil

Zakladatel mediálního impéria News Corp Rupert Murdoch se chce v 92 letech popáté ženit. Americký podnikatel australského původu v dnes zveřejněném rozhovoru uvedl, že se o víkendu zasnoubil se 66letou Ann Lesley Smithovou. Svatba je prý plánována na léto.

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Česko poskytne ICC policejní a ministerské experty k šetření ruské agrese na Ukrajině

Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu až 15 forenzních expertů ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR. Oznámil to dnes náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na konferenci v Londýně, která se týkala možností potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Předmětem diskuse bylo také zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. ČTK o tom v tiskovém prohlášení informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Aktualizováno včera

Státy Evropské unie se shodly na společných nákupech a financování munice pro Ukrajinu

Státy Evropské unie se dnes shodly na společných nákupech a financování munice pro Ukrajinu, které se při obraně proti ruské agresi nedostává zejména dělostřelecké munice. Na twitteru to během jednání unijních ministrů obrany a zahraničí oznámil šéf diplomacie EU Josep Borrell.

Zdroj: ČTK

Další zprávy