Rusům komplikují každodenní život sankce. Projevuje se to například v bance

Finanční sankce proti Rusku utlumily zisky tamních bank a zničily zahraniční aktivity mnoha ruských finančních ústavů. Jak se ale dotkly obyčejných Rusů? Rok poté, co Moskva vyslala své vojáky na Ukrajinu, zní od většiny z nich, kteří si ukládají peníze v rublech u velkých bank, jako je například Sberbank, že se jich sankce téměř nedotkly. Uvedla to agentura Reuters.

"Pro mě se nezměnilo vůbec nic," říká taxikář v Jekatěrinburgu Vjačeslav Fatichovič. "Jediné, co se změnilo, je to, že zákazníci méně platí kartou a častěji v hotovosti," dodal.

Ruským měnovým orgánům se podařilo odvrátit rozsáhlý útok na banky pomocí omezení pohybu kapitálu. Nabídka rublů zůstala vysoká a dlouhé fronty u bankomatů po prvotním náporu loni na jaře, kdy se lidé snažili zásobit hotovostí, jsou už minulostí.

Těm, kteří cestují do zahraničí a chtějí tam převést peníze, případně držet zahraniční měny a cenné papíry, se ale život zkomplikoval, když byly hlavní ruské banky fakticky vyřazeny z globální platební sítě SWIFT. Majitelé účtů v cizí měně si mohli vybrat pouze 10.000 USD (přes 223.000 Kč), pokud peníze přišly na jejich účet před zavedením omezení z 9. března. Ti, kteří uložili zahraniční měny po tomto termínu, si mohou vybírat pouze rubly.

Lze ale jen hádat, kolik tvrdé měny zůstalo mimo bankovní systém, protože někteří se rychle snažili zbavit rublů a vybírali vklady v tvrdé měně v obavách, že by je další omezení mohla od těchto peněz úplně odříznout. Jedna z pracovnic maloobchodu, která si nepřála být jmenována, uvádí, že vzpomínka na šílený boj o hotovosti ji dodnes nutí dbát na to, aby měla hotovosti dostatek.

"Strávila jsem hodiny jízdou v autě mezi bankami, kde lidé vybírali nejen dolary, ale i rubly," říká.

Přerušení činnosti amerických firem Visa a Mastercard v Rusku také znamenalo, že jejich platební karty vydané v Rusku přestaly v zahraničí fungovat. To vyvolalo zájem o ruské alternativní karty Mir.

Pětačtyřicetiletý podnikatel Danil Usikov žije v Bělorusku a byl tam i ve chvíli, kdy ruské platební karty přestaly fungovat. Tehdy měl dost hotovosti, aby nemusel panikařit. "Ten problém ale bylo potřeba vyřešit, a tak jsem letěl do Moskvy, zřídil jsem si kartu Mir, vrátil se do Běloruska a pak už jsem byl schopen za všechno platit."

Mir však v zahraničí naráží na problémy, protože některé takzvaně přátelské země, tedy ty, které na Rusko neuvalily sankce, jako je třeba Turecko, transakce s těmito kartami omezují. Bývalý novinář Andrej řekl, že jeho záchranným lanem je čínská platební společnost UnionPay.

"Rychle jsem si pořídil tři karty UnionPay v různých ruských bankách. Navíc jsem se vydal do Kazachstánu, abych si tam pořídil kartu Mastercard, která se v uplynulém roce ukázala jako neocenitelná," řekl Andrej, který nyní pracuje mimo Rusko.

Mnoho Rusů, kteří se přestěhovali do zahraničí kvůli obavám z represí za své názory nebo ze strachu, že budou povoláni do bojů, také muselo řešit, jak dostat peníze z Ruska. Některé banky sice mají nadále přístup k platebnímu systému SWIFT a mohou zpracovávat přeshraniční převody, zvýšily ale poplatky, což lidi přitáhlo k alternativám, jako jsou kryptoměny. Například uživatelé kryptoměnové burzy Binance mohou převádět rubl přes stablecoin tether, který je vázaný na americký dolar.

Další způsoby jsou dobrodružnější. Jeden profesionál v oblasti finančních služeb z Moskvy, který si přál zůstat v anonymitě, požádal přítele, aby vybral miliony rublů z jeho ruských účtů a sešel se v Moskvě s jedním člověkem. Transakce, která byla založena výhradně na důvěře, byla dokončena o tři hodiny později, když do jeho hotelového pokoje v Dubaji dorazila žena přibližně s 50.000 USD (1,1 milionu Kč) v papírovém sáčku od kuřete z KFC.

Tisíce Rusů, kteří odjeli do Dubaje, zjistily, že i když je to podle ruských úřadů přátelská destinace, otevřít si tam bankovní účet není jednoduché. Zejména když člověk nemá průkaz totožnosti vydaný místními úřady. "Je to možné, ale proces ověřování trvá jeden až tři měsíce a výsledek není vždy předvídatelný," uvedla uživatelka sítě Telegram jménem Inna. Podělila se tak o rady na kanálu o založení bankovního účtu bez místního průkazu totožnosti.

Drobných investorů se dotklo i rozhodnutí Západu zakázat transakce s ruskou centrální bankou a zmrazit její zahraniční aktiva zhruba za 300 miliard USD. Podle odhadů centrální banky bylo více než pěti milionům drobných investorů v Rusku zmrazeno přes 320 miliard rublů (96,3 miliardy Kč) v zahraničních akciích.

"O svá aktiva jsme přišli po 24. únoru 2022. Tato aktiva jsou dodnes zmrazena, nic se na tom nemění," uvedla investorka Světlana Mavrinská. Další investorka Julia Zykovová říká, že centrální banka ani makléři nedělají nic v zájmu ruských investorů. Ruská centrální banka ale tvrdí, že na odblokování aktiv ruských investorů pracuje.

Většině Rusů, jako je taxikář Fatichovič, jsou však takové starosti cizí. "Jezdím na dovolenou k matce na venkov, ne do zahraničí. Dolary jsem samozřejmě viděl, ale nikdy jsem je neměl v ruce," říká.

Související

Více souvisejících

Rusko protiruské sankce

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Veronika Bílková

15 let po zákazu kazetová munice dál zabíjí civilisty. Expertka na humanitární právo popsala důvody

Uplynulo více než 15 let od chvíle, kdy se více než stovka zemí z celého světa, včetně České republiky, na konferenci v irském Dublinu dohodla na přijetí Úmluvy o zákazu použití kazetové munice. Důvod, proč se v centru pozornosti ocitl tento typ zbraní, který do okolí rozptyluje velké množství menších náloží, spočívá v ničivých dopadech jejich užití na civilisty, vysvětluje profesorka Veronika Bílková v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že navzdory rychlému sjednání a přijetí dohody zůstávají stranou hlavní vojenské mocnosti, což představuje hlavní důvod, proč je kazetová munice nadále používána v ozbrojených konfliktech, včetně toho na Ukrajině, kde ji masivně využívá ruská armáda.      

včera

Max Verstappen v Bahrajnu, 2023

F1: VC Španělska a Verstappen opět školil konkurenty. Mercedes všechny překvapil

Max Verstappen z týmu Red Bull v grandiózním vystoupení ovládl Velkou cenu Španělska a navýšil tak svůj náskok v celkovém pořadí mistrovství světa Formule 1. V dramatickém souboji o druhé místo se mezi sebe pustili oba jezdci týmu Mercedes, britská ikona Lewis Hamilton a mladý talent George Russell. Nakonec to byl Hamilton, kdo se přes svého kolegu prosadil a dojel na druhé pozici.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

včera

včera

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

včera

včera

Rusko v noci opět ostřelovalo Ukrajinu. Zemřelo dvouleté dítě

Při ruském útoku v jihovýchodním ukrajinském městě Dněpr bylo zraněno více než dvacet lidí a zemřelo teprve dvouleté dítě. Informuje o tom Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy