Scholz: Nejlepším způsobem, jak dosáhnout oživení ekonomiky, je ukončení ruské války na Ukrajině

Nejlepším způsobem, jak dosáhnout oživení světové ekonomiky, by bylo ukončení ruské války na Ukrajině, řekl dnes německý kancléř Olaf Scholz na zahájení summitu hlavních světových ekonomik G20 na indonéském ostrově Bali. Podle Scholze jsou na jednání cítit povzbudivé náznaky toho, že se do závěrečného komuniké promítne pasáž o nepřijatelnosti ruské agrese na Ukrajině a použití jaderných zbraní. Informují o tom tiskové agentury.

"Především bych chtěl ještě jednou velmi jasně říci, že nejúčinnějším způsobem, jak dosáhnout oživení světové ekonomiky, je ukončit válku Ruska proti Ukrajině," řekl Scholz. Dodal, že bude pokračovat v rozhovorech s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, aby nalezl řešení, které by vedlo ke konci konfliktu.

Scholz zdůraznil, že Putin a jeho stoupenci nesou plnou odpovědnost za obrovské ekonomické a sociální důsledky války, kterým lidé po celém světě čelí každý den.

Německý kancléř doufá ve schválení závěrečného komuniké s pasáží, která ruskou invazi na Ukrajinu odsuzuje. Podle agentury DPA se západním státům podařilo ji do prohlášení prosadit a také podle Scholze existují pozitivní náznaky, že bude schválena.

Šéf německé spolkové vlády na summitu znovu varoval Rusko před použitím jaderných zbraní. "Prezident Putin svými nezodpovědnými gesty jaderné hrozby záměrně usiluje o další eskalaci situace," řekl Scholz. "Použití jaderných zbraní a jakákoli jejich hrozba jsou a zůstávají nepřípustné: to by mělo být jasným společným signálem tohoto summitu," dodal.

Na otázku ohledně rozhovoru s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem Scholz odpověděl: "Stál vedle mě a řekl pár vět, to byl ten rozhovor."

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Olaf Scholz

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 38 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

Bydlení v Praze, Černý Most.

Jak se lidem v Česku žije? Stát nepodporuje důchodce a bydlení, myslí si veřejnost

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí 57 procent Čechů sociální politiku negativně, zatímco 38 procent ji hodnotí pozitivně. Nejvíce kritiky si vysloužily opatření týkající se podpory bydlení a zajištění na stáří, naopak nejlépe byly hodnoceny oblasti zdravotnictví a školství.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jaderná elektrárna Temelín

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

Může Ukrajina vyhrát nad Ruskem? Celoevropský průzkum odhalil znepokojivý názor veřejnosti

Podpora Ukrajiny mezi občany členských států EU zůstává rozsáhlá, ale téměř dva roky po invazi se už pouze málokdo domnívá, že Kyjev dokáže porazit Rusko. Ve vítězství věří zhruba pouze deset procent lidí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy