Šéf CIA promluvil o dopadech vzpoury na Rusko. Sám navštívil Ukrajinu

Šéf americké CIA William Burns v sobotu prohlásil, že červnová ozbrojená vzpoura wagnerovců v Rusku odhalila dopady války na Ukrajině na režim prezidenta Vladimira Putina. Burns také nedávno navštívil Ukrajinu a setkal se s jejím prezidentem. 

"Je zarážející, že Prigožinovým činům předcházela kritika lživého odůvodnění invaze na Ukrajinu a ruského vojenského velení za způsob vedení války," řekl Burns na přednášce v Anglii podle Hlasu Ameriky.

Slova i činy šéfa wagnerovců budou ještě nějaký čas působit, míní vedoucí představitel CIA. Dopad probíhající války na ruskou společnost a Putinův režim je podle něj zřejmý. Burns zdůraznil, že Spojené státy americké se na rebelii nijak nepodílely. 

Burns nedávno zavítal na Ukrajinu, informovala v sobotu CNN. Šlo o další z pravidelných návštěv, které započaly po začátku ruské invaze do sousední země na konci loňského února.

"Ředitel se setkal s protějšky z ukrajinských rozvěděk a prezidentem Volodymyrem Zelenským a zopakoval americký závazek ohledně sdílení informací s cílem pomoci Ukrajině se bránit ruské agresi," uvedl k tomu americký představitel. 

Související

William Burns

Šéf CIA varuje: Pokud USA ustoupí, dopustí se historické chyby

Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns varoval v úterý, že Ukrajinu pravděpodobně čeká náročný rok bojů proti Rusku. V tiskové zprávě převzaté agenturou TASR zdůraznil, že ukončení americké pomoci Kyjevu by bylo chybou "historických rozměrů".

Více souvisejících

William Burns Rusko CIA Vladimír Putin Ukrajina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy