ANKARA – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po příletu do Turecka tvrdě zpochybnil důvěryhodnost ruské delegace, která dorazila do Istanbulu na potenciální mírová jednání. Označil ji za „divadelní kulisu“, čímž dal najevo hlubokou skepsi vůči ruským úmyslům na diplomatickém poli.
„Jsme v kontaktu s americkou stranou a věřím, že i oni budou v Turecku přítomni na vysoké úrovni,“ prohlásil Zelenskyj. „Co se týče Rusů – uvidíme. Nic zatím nebylo oficiálně potvrzeno, ale z toho, co pozorujeme, to vypadá spíše jako divadelní kulisa než seriózní delegace.“
Prezident dále zdůraznil, že je mu jasné, kdo v Rusku skutečně rozhoduje, a že podle toho Ukrajina přizpůsobí své kroky. Narážel tím na to, že o skutečných rozhodnutích nerozhodují formální delegace, nýbrž úzký okruh lidí kolem ruského prezidenta Vladimira Putina.
Moskva do Istanbulu vyslala delegaci vedenou Vladimirem Medinským, dlouholetým poradcem Putina a hlavním vyjednavačem z neúspěšného kola mírových jednání v roce 2022. Tehdy Rusko požadovalo zásadní omezení ukrajinské suverenity a vojenské kapacity. Jeho znovunasazení naznačuje, že Kreml se snaží oživit původní rámec, který byl z ukrajinské i mezinárodní perspektivy zcela nepřijatelný.
Zvláště nápadná je absence nejvýše postavených diplomatů – Sergeje Lavrova a Jurije Ušakova, kteří se v minulosti účastnili jednání s americkými partnery. Tento krok vyvolal další pochyby o skutečném záměru Moskvy jednat o míru.
Bývalý ruský diplomat Boris Bondarev, který opustil službu kvůli nesouhlasu s válkou, v rozhovoru pro deník The Guardian uvedl, že celý proces je pouhou inscenací. „Putin navrhl tato jednání jen proto, aby přesvědčil Donalda Trumpa, že usiluje o mír – mezitím ale boje na Ukrajině pokračují beze změny,“ řekl Bondarev.
Mezitím ruský ministr zahraničí Lavrov obvinil západní evropské země z toho, že mír na Ukrajině ve skutečnosti nechtějí. Podle něj Berlín, Paříž, Brusel ani Londýn neusilují o skutečné diplomatické řešení. Tato prohlášení přišla právě v den, kdy Rusko vyslalo svou delegaci na údajná mírová jednání do Istanbulu.
Z ukrajinské strany přitom přišla ostrá kritika na adresu ruské účasti. Delegace byla označena jako „nízké úrovně“ a „s nejasným mandátem“. Prezident Zelenskyj byl doprovázen vysokými představiteli Ukrajiny s jasným cílem připravit konkrétní rozhodnutí o dalším postupu. „Naše jednání s prezidentem Erdoğanem definují další diplomatické kroky k dosažení úplného a bezpodmínečného příměří, trvalého míru a zajištění bezpečnosti,“ stojí v prohlášení kanceláře ukrajinského prezidenta.
Ruská strana tvrdí, že je „připravena na vážnou práci“, jak uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. Přesto složení delegace – bez klíčových postav ruské diplomacie – a její údajně nejasné kompetence vyvolávají pochybnosti o tom, zda jde skutečně o pokus najít cestu k míru, nebo jen o další geopolitickou kulisu.
Jednání se navíc odkládají – podle ruské strany na žádost Turecka byla přesunuta na odpoledne. Místo a čas příchodu ruské delegace do istanbulského paláce Dolmabahçe zůstávaly ještě ve čtvrtek nejasné.
Zatímco ruská strana budí dojem simulace diplomatického zájmu, Ukrajina se snaží o konkrétní výsledek. Jak ale ukazuje vývoj posledních měsíců, i tentokrát může být Istanbul pouze dalším dějištěm „mírového divadla“, kde jsou scénáře předem napsané – a mír zůstává mimo scénu.
Související
Proč Ukrajina cílí na "ruský Amazon"? Pádem největšího dlužníka v zemi chce rozpoutat dominový efekt
Ukrajina vyvíjí vlastní balistické rakety. Na podzim budou schopny zasáhnout Moskvu
válka na Ukrajině , Rusko , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)
Aktuálně se děje
včera
Kavinsky rozesmutnil Francii. Smrt producenta komentoval i Macron
včera
Senátoři jsou pro. Rodičovský příspěvek vzroste na 400 tisíc korun
včera
Španělský tisk má jasno. Novým trenérem české reprezentace má být olympijský vítěz
včera
Turek nepřikročí k žalobě na prezidenta. Důvodů je hned několik
včera
Češi se s Knížákem rozloučí v příštím týdnu. Pohřeb s poctami bude v Praze
včera
Nejtragičtější letecká havárie v Československu se stala před 50 lety
včera
Podruhé za léto může být 40 stupňů. Diví se i meteorologové
včera
Macinka ukázal esemesku od prezidenta. Opět řeší nejmenování Turka
včera
Sánchez: Nacházejících 12 hodin bude pro Španělsko klíčových
včera
Válka, kterou nikdo nechtěl. Saúdská Arábie se půl roku snažila vyhnout konfliktu s Íránem, nepovedlo se
včera
Sliboval Ameriku na prvním místě, teď ho nezajímá, co se děje doma. Trump má nejmenší podporu v historii
včera
Zemřel oscarový písničkář Glen Hansard, autor hitu Falling Slowly
včera
Německo se řítí do politického chaosu. Klíčový Merzův člověk obešel zákony, pořídil si dítě z USA
včera
Uzavření Hormuzského průlivu vyvolalo efekt, který nikdy v historii nenastal. Může zdevastovat světové ekosystémy
včera
Počasí: Tropy hrozí v části Moravy i o víkendu. Meteorologové avizují další výstrahu
včera
V Keni začali hromadně umírat sloni. Důvod je pro vědce záhadou
včera
Čínské roboty nechceme. USA zakázaly dovoz humanoidů i robotických psů
včera
Nepeče se jen Evropa. V Indii se nedá dýchat už po ránu, teploty běžně přesahují 44 stupňů
včera
Zeptám se Putina na podporu Íránu, prohlásil Trump. Podle médií ho to ve skutečnosti nezajímá
včera
Proč Ukrajina cílí na "ruský Amazon"? Pádem největšího dlužníka v zemi chce rozpoutat dominový efekt
Kremelská administrativa připustila nutnost státního zásahu na podporu největšího ruského internetového prodejce Wildberries. Společnost přišla o desetinu svých skladovacích kapacit a obrovské množství zboží v důsledku intenzivních ukrajinských dronových útoků. Kyjev zasahuje tuto platformu záměrně s odkazem na její klíčovou úlohu při zásobování ruské armády. Moskva již zahájila debatu o formě pomoci, přičemž představitelé sektoru očekávají využití státních bank k udržení operativního chodu podniku.
Zdroj: Libor Novák