Situace před polskými volbami se vyostřuje. Kaczyński a Tusk si jdou tvrdě po krku

Jarosław Kaczyński, místopředseda polské vlády a vůdce vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), dnes označil opozičního vůdce Donalda Tuska za "personifikaci zla" a "čisté zlo", informovala tamní média. Napětí mezi oběma politickými vůdci trvá již několik let, avšak v posledních týdnech před nadcházejícími parlamentními volbami, stanovenými na 15. října, vrcholí.

Kaczyński dnes prohlásil, že bývalý polský premiér a vůdce hlavní opoziční strany Občanská platforma (PO) Tusk "začal tvrdit, že jeho strana představuje rozsáhlou alianci... těch, kdo chtějí pokračovat v díle mého zesnulého bratra".

V roce 2010, kdy byl Tusk premiérem, zemřel při letecké havárii u Smolenska tehdejší polský prezident Lech Kaczynski, bratr Jarosława Kaczyńského.

Kaczyński opakovaně obviňoval Tuska, že "skrývá" údajnou ruskou účast na letecké tragédii. PiS však nebylo schopno toto podezření prokázat ani během svého dlouholetého vládnutí, které začalo v listopadu 2015.

"Mezi těmi, kdo kdysi spolupracovali s mým bratrem, jsou skutečně lidé, kteří zradili. Jsou to nechvalně známé osobnosti, které zradily jeho dědictví. Jsou ochotni udělat cokoli pro svou kariéru. Někteří z nich byli spojováni s různými kontroverzními organizacemi, i když to tehdy nebylo známo," prohlásil dnes vůdce PiS. "Tusk je symbolickým zlem v Polsku, absolutním zlem. Dědictví mého bratra nemá nic společného s tímto ničitelem, který ho také cynicky a krutě zničil," dodal.

Podle Kaczyńského Tusk také podporuje bývalé příslušníky komunistické tajné policie a shromažďuje "temné prvky", aby získal podporu pro říjnové volby. Kaczyński rovněž obviňuje Tuska, který po svém odchodu z čela polské vlády převzal vedení Evropské unie, že se snaží prosazovat zájmy Bruselu na úkor Polska.

"Chcou, abychom byli jen obyvateli, ale my chceme být občany, hrdými představiteli hrdého polského národa," prohlásil Kaczyński, a zdůraznil, že k tomu vede jen jediná cesta – hlasovat pro současnou vládní koalici, pro PiS, pro silné Polsko a pro budoucnost Polska.

Kaczyńského prohlášení vyvolalo v řadách opozice vlnu nesouhlasu, zejména proto, že Kaczyński mluvil během vojenské události a vystupoval na pódiu obklopen vojáky polské armády.
 

Související

Více souvisejících

Polsko Jaroslaw Kaczyński Donald Tusk

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelská armáda

Izraelci slaví. Zlikvidovali klíčovou postavu Hamásu

Izraelští vojáci v noci na dnešek v Pásmu Gazy zlikvidovali vysoce postaveného představitele palestinského hnutí Hamás, který byl zodpovědný za vývoj a výrobu zbraní. Izraelská armáda to oznámila na sociální síti X. Podle úřadů vedených Hamásem útok zasáhl kliniku, přičemž byli zabiti dva zdravotničtí pracovníci.

před 3 hodinami

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

před 4 hodinami

NATO

Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy