Sledování sankcí proti KLDR končí. Rusko vetovalo rezoluci OSN

Ve čtvrtek Rusko využilo své veto k blokování návrhu rezoluce Rady bezpečnosti OSN, který požadoval prodloužení mandátu expertů OSN dohlížejících na sankce uvalené proti Severní Koreji.  

Navrhovaná rezoluce, kterou předložily Spojené státy, měla prodloužit mandát skupiny expertů dohlížejících na dodržování sankcí o další rok. Rusko svým vetem však zastavilo jejich činnost.

Návrh rezoluce podpořilo 13 z 15 členů Rady bezpečnosti OSN. Rusko bylo proti a Čína, další stálý člen rady, se zdržela hlasování.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Nebenzia před hlasováním prohlásil, že západní země se snaží "udusit" Severní Koreu. Jeho slova naznačují, že sankce spojené s jaderným programem KLDR jsou podle něj nedůležité a odtržené od skutečnosti.

USA a další západní země obviňují Severní Koreu z přesouvání zbraní do Ruska, které jsou následně používány v konfliktu na Ukrajině. Moskva i Pchjongjang tato obvinění odmítají. Nicméně v minulém roce naznačili, že budou posilovat své vojenské vztahy.

Sankce vůči KLDR byly poprvé zavedeny RB OSN v roce 2006 s cílem zamezit financování programů jaderného a raketového vývoje. Od té doby byly přijaty další balíčky sankcí.

Čtvrteční rezoluce nemá vliv na platnost sankcí, které zůstávají v platnosti. Tuto informaci přinesla agentura AP. 

Související

António Manuel de Oliveira Guterres, portugalský politik, diplomat a současný 9. generální tajemník Organizace spojených národů.

Generální tajemník OSN, Spojené státy, EU a Západ podpořily Izrael po íránském útoku

Generální tajemník OSN Antonio Guterres a západní země se postavily na stranu Izraele a ostře odsoudily Írán za útoky bezpilotními letouny a raketami. Spojené státy potvrdily svou pevnou podporu Izraeli, zatímco Evropská unie označila situaci za "bezprecedentní eskalaci". Británie varovala, že Írán způsobuje v regionu chaos, zatímco Německo varovalo před hrozbou "regionálního požáru".

Více souvisejících

OSN Rusko Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Joe Biden

Biden přijal Fialu v Bílém domě a ocenil Česko jako skvělého spojence

Americký prezident Joe Biden přijal v pondělí odpoledne místního času v Oválné pracovně Bílého domu českého premiéra Petra Fialu (ODS), který je na dvoudenní pracovní návštěvě USA. Podle Fialy je klíčové, že obě země sdílejí hodnoty, jakými jsou lidská práva, svoboda a demokracie. Biden řekl, že Praha je pro Washington skvělým spojencem. 

včera

včera

včera

Madame de Pompadour

Nejslavnější královská milenka Madame de Pompadour zemřela před 260 lety

Je tomu přesně 260 let, co zemřela jedna z nejslavnějších královských milenek, která vstoupila do dějin jako Madame de Pompadour. Ačkoliv pocházela z prostých poměrů, dokázala se během několika let vyšplhat mezi společenskou elitu a zajistit si vlivné postavení i bohatství. Majetek ani vliv pro ni však nikdy nebyly na prvním místě.

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelská odveta za íránský útok může přijít už dnes, píše Wall Street Journal

Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street Journal s odkazem na své zdroje. Podle webu Times of Israel již proběhlo pondělní zasedání válečného kabinetu, který se zabýval možnostmi odvety. Podle stanice Channel 12 je několik variant, přičemž Tel Aviv hodlá zvolit takovou, kterou nezablokují Američané. 

včera

včera

včera

včera

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kyjev srovnal Izrael s Ukrajinou: Kdybychom měli stejnou podporu Západu jako Izraelci, ubránili bychom se taky

Úspěch Izraele a jeho spojenců, kterým se v noci na neděli ve velké míře podařilo zmařit masivní útok íránských raket a dronů, naznačuje, čeho by Ukrajina mohla dosáhnout proti ruským vzdušným útokům, pokud by měla větší podporu od svých partnerů. V reakci na nejnovější vývoj na Blízkém východě to v pondělí podle agentury AP uvedl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

včera

Ilustrační foto

Dovolená se blíží. Kde na ni vzít, když nejsou peníze?

Letní sezóna se blíží a s ní se zvyšuje i touha po odpočinku a dobrodružství. Mnoho lidí si ale dovolenou nemůže kvůli nedostatku financí dovolit. Naštěstí existuje hodně možností, jak si užít volno naplno i s nízkým rozpočtem a jak nemilou situaci vyřešit.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Přeživší útoku na koncertě Ariany Grande podali žalobu na tajnou službu MI5

Více než 250 lidí, kteří přežili sebevražedný bombový útok na popovém koncertě v anglickém Manchesteru z roku 2017, podalo žalobu na britskou kontrarozvědku MI5.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy