Plánovaný koncert populární slovinské skupiny Laibach v Kyjevě, který se měl konat na konci března, pořadatel zrušil poté, co skupina rozzlobila část ukrajinské veřejnosti svými vyjádřeními, které se interpretovaly jako naznačování, že se Kyjev zapojil do zástupné války ve jménu svých západních patronů, napsala agentura AP.
Skupina uvedla, že koncert v Kyjevě chtěla uspořádat na podporu ukrajinského lidu během války Ruska proti Ukrajině, ale organizátoři uvedli, že vyjádření kapely vyvolaly příliš mnoho kontroverzních reakcí a neshod, které si vynutily zrušení celé akce.
Mělo jít o první plnohodnotný koncert zahraniční kapely v ukrajinském hlavním městě od rozpoutání války před více než rokem.
Ukrajince podle AP nejspíše rozhořčilo prohlášení Laibachu v britském listu The Guardian, které označovalo válku za "cynickou zástupnou válku za geostrategické zájmy" světových velmocí.
Hodně Ukrajinců podle slovinské agentury STA na sociálních sítích přirovnávalo toto prohlášení kapely k ruské státní propagandě, které vykresluje vpád ruských vojsk do sousední země jako konflikt se Severoatlantickou aliancí a Ukrajinu redukuje na loutkový stát Západu.
"Zatímco skupina vyjádřila podporu pro Ukrajinu a Ukrajince a odsoudila ruský režim, velká část publika se postavila kategoricky proti návštěvě skupiny," uvedla koncertní hala Bel Etage. "Abychom zabránili zbytečnému rozdělování Ukrajinců, rozhodli jsme se koncert zrušit," dodala.
Kapela řekla STA, že byla "velice kategoricky" požádána, aby prohlásila, že "všichni Rusové jsou zlí a všechno ruské umění je bezcenné, s čímž jsme samozřejmě nesouhlasili".
Skupina se k problému už dříve vyjádřila na facebooku, a sice vzkázala "všem, kteří pochybují o našich názorech, nechte nás ještě jednou jasně prohlásit, že Rusko je hlavní agresor v tomto střetu destruktivních politických a geostrategických zájmů".
"Abychom se nemýlili - máme rádi ruskou literaturu, hudbu a umění. Ale v této nesmyslné válce mezi Ruskem a Ukrajinou jsme celým srdcem na straně Ukrajiny a jejího lidu, který - jako v biblickém příběhu o Davidu a Goliášovi - důstojně bojuje proti silnějšímu nepříteli," zdůraznil Laibach.
Vystoupení se mělo konat 31. března v kyjevské koncertní hale Bel Etage. Název koncertu Eurovision odkazoval na populární hudební soutěž, kterou v roce 2022 Ukrajina vyhrála, ale kvůli válečnému stavu se následující ročník nemůže konat na jejím území. Letošní ročník proto uspořádá Británie. " Laibach přiveze Eurovizi zpět na Ukrajinu - tam, kam patří," sliboval pořadatel s tím, že výtěžek z koncertu půjde na ukrajinskou charitu.
Laibach je nejznámější slovinská kapela, která se v zahraničí proslavila svým "totalitárním" vizuálním stylem, pohráváním si s populistickými motivy a téměř bojovými rytmy písní, zpívaných chraplavým, hlubokým vokálem.
Kapela vznikla v roce 1980, kdy bylo Slovinsko ještě součástí komunistické Jugoslávie. Okamžitě vyvolala kontroverze už jen svým názvem, který odkazuje k německému označení pro slovinské hlavní město Lublaň, a také tím, že jako jeden ze svých symbolů používala černý kříž.
Kapela byla příliš provokativní pro tehdejší jugoslávský režim, který vzešel z protinacistického odboje za druhé světové války, a nakonec byla v roce 1983 úředně zakázána. Stalo se tak poté, co zavřela publikum v koncertním sále a téměř půl hodiny mu pouštěla extrémně hlasitý zvuk štěkajícího psa. V roce 2015 skupina vystoupila v Severní Koreji.
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
před 3 hodinami
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
před 4 hodinami
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
před 5 hodinami
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
před 6 hodinami
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
před 7 hodinami
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
před 8 hodinami
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
před 9 hodinami
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
před 10 hodinami
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno před 10 hodinami
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
před 11 hodinami
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
před 13 hodinami
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
před 13 hodinami
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
před 14 hodinami
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
před 15 hodinami
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
před 16 hodinami
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
včera
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
včera
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
včera
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
včera
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem, pokud Teherán okamžitě nezastaví své jím placené zástupné síly v Libanonu, které podle jeho slov způsobují potíže.
Zdroj: Libor Novák