Slovinská skupina Laibach rozzlobila část ukrajinské veřejnosti. Chystaný koncert v Kyjevě pořadatel zrušil

Plánovaný koncert populární slovinské skupiny Laibach v Kyjevě, který se měl konat na konci března, pořadatel zrušil poté, co skupina rozzlobila část ukrajinské veřejnosti svými vyjádřeními, které se interpretovaly jako naznačování, že se Kyjev zapojil do zástupné války ve jménu svých západních patronů, napsala agentura AP.

Skupina uvedla, že koncert v Kyjevě chtěla uspořádat na podporu ukrajinského lidu během války Ruska proti Ukrajině, ale organizátoři uvedli, že vyjádření kapely vyvolaly příliš mnoho kontroverzních reakcí a neshod, které si vynutily zrušení celé akce.

Mělo jít o první plnohodnotný koncert zahraniční kapely v ukrajinském hlavním městě od rozpoutání války před více než rokem.

Ukrajince podle AP nejspíše rozhořčilo prohlášení Laibachu v britském listu The Guardian, které označovalo válku za "cynickou zástupnou válku za geostrategické zájmy" světových velmocí.

Hodně Ukrajinců podle slovinské agentury STA na sociálních sítích přirovnávalo toto prohlášení kapely k ruské státní propagandě, které vykresluje vpád ruských vojsk do sousední země jako konflikt se Severoatlantickou aliancí a Ukrajinu redukuje na loutkový stát Západu.

"Zatímco skupina vyjádřila podporu pro Ukrajinu a Ukrajince a odsoudila ruský režim, velká část publika se postavila kategoricky proti návštěvě skupiny," uvedla koncertní hala Bel Etage. "Abychom zabránili zbytečnému rozdělování Ukrajinců, rozhodli jsme se koncert zrušit," dodala.

Kapela řekla STA, že byla "velice kategoricky" požádána, aby prohlásila, že "všichni Rusové jsou zlí a všechno ruské umění je bezcenné, s čímž jsme samozřejmě nesouhlasili".

Skupina se k problému už dříve vyjádřila na facebooku, a sice vzkázala "všem, kteří pochybují o našich názorech, nechte nás ještě jednou jasně prohlásit, že Rusko je hlavní agresor v tomto střetu destruktivních politických a geostrategických zájmů".

"Abychom se nemýlili - máme rádi ruskou literaturu, hudbu a umění. Ale v této nesmyslné válce mezi Ruskem a Ukrajinou jsme celým srdcem na straně Ukrajiny a jejího lidu, který - jako v biblickém příběhu o Davidu a Goliášovi - důstojně bojuje proti silnějšímu nepříteli," zdůraznil Laibach.

Vystoupení se mělo konat 31. března v kyjevské koncertní hale Bel Etage. Název koncertu Eurovision odkazoval na populární hudební soutěž, kterou v roce 2022 Ukrajina vyhrála, ale kvůli válečnému stavu se následující ročník nemůže konat na jejím území. Letošní ročník proto uspořádá Británie. " Laibach přiveze Eurovizi zpět na Ukrajinu - tam, kam patří," sliboval pořadatel s tím, že výtěžek z koncertu půjde na ukrajinskou charitu.

Laibach je nejznámější slovinská kapela, která se v zahraničí proslavila svým "totalitárním" vizuálním stylem, pohráváním si s populistickými motivy a téměř bojovými rytmy písní, zpívaných chraplavým, hlubokým vokálem.

Kapela vznikla v roce 1980, kdy bylo Slovinsko ještě součástí komunistické Jugoslávie. Okamžitě vyvolala kontroverze už jen svým názvem, který odkazuje k německému označení pro slovinské hlavní město Lublaň, a také tím, že jako jeden ze svých symbolů používala černý kříž.

Kapela byla příliš provokativní pro tehdejší jugoslávský režim, který vzešel z protinacistického odboje za druhé světové války, a nakonec byla v roce 1983 úředně zakázána. Stalo se tak poté, co zavřela publikum v koncertním sále a téměř půl hodiny mu pouštěla extrémně hlasitý zvuk štěkajícího psa. V roce 2015 skupina vystoupila v Severní Koreji.

skupina Laibach válka na Ukrajině Ukrajina

Aktuálně se děje

před 12 minutami

ČEZ, ilustrační foto

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ loni stoupl na rekordních 80,7 miliardy z předloňských 9,9 miliardy korun. Významný nárůst podle firmy odráží enormní růst cen v důsledku ruské invaze na Ukrajinu, rekordní zisk z obchodování s komoditami na zahraničních trzích a vysokou provozní spolehlivost elektráren ČEZ. Provozní výnosy byly meziročně vyšší o 27 procent, dosáhly 288,5 miliardy korun. 

před 29 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na Donbasu

Ruské síly se snaží dosáhnout alespoň okrajových zisků na ukrajinském Donbasu dřív, než při své jarní ofenzivě přijdou o iniciativu, uvedli v novém hodnocení situace na ukrajinském bojišti analytici z amerického Institutu pro studium války (ISW). Rusové podle ISW v uplynulém dni zaznamenali malé úspěchy v Bachmutu a jeho okolí. Za cenu vysokých ztrát také zesilují útoky na Avdijivku.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

European Sleeper plánuje rozšířit své spojení z Berlína do Prahy.

Proč se v celé Evropě vrací lůžkové vlaky

Není pochyb, že Julia Senningerová je milovnicí vlaků. Třiatřicetiletá žena, která žije ve švédském hlavním městě Stockholmu, pravidelně cestuje po železnici nejen za svou rodinou do Lucemburska, ale také do prázdninových destinací. Cestování tímto způsobem dává přednost před létáním především z ekologických důvodů. Dodává však, že vlaky jsou prostě příjemnější, zejména lůžkové spoje. Má štěstí, protože noční vlaky zažívají v kontinentální Evropě comeback a od loňského léta je v nabídce řada nových služeb a další přibudou ještě letos nebo v roce 2024, napsal server BBC News.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

Jevgenij Prigožin

Prigožin varoval ruské ministerstvo před ukrajinským protiútokem

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v otevřeném dopise varoval ministerstvo obrany v Moskvě, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzivu s cílem odříznout jeho jednotky od zbytku ruských sil na východě Ukrajiny. Uvedl také, že asi 70 procent města Bachmut je nyní v rukou jeho bojovníků.

Aktualizováno včera

Do záchranných prací se zapojili i čeští hasiči.

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc

Počet mrtvých po zemětřesení ze začátku února v Turecku překročil 50.000, oznámily dnes turecké úřady. V Sýrii, jejíž severní část otřesy také silně zasáhly, zemřelo podle odhadů nejméně 6000 lidí. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zemětřesení v jeho zemi způsobilo škody za více než 100 miliard dolarů (2,2 bilionu Kč), informovala agentura AFP.

včera

Rupert Murdoch

Mediální magnát Murdoch se v 92 letech znovu zasnoubil

Zakladatel mediálního impéria News Corp Rupert Murdoch se chce v 92 letech popáté ženit. Americký podnikatel australského původu v dnes zveřejněném rozhovoru uvedl, že se o víkendu zasnoubil se 66letou Ann Lesley Smithovou. Svatba je prý plánována na léto.

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Česko poskytne ICC policejní a ministerské experty k šetření ruské agrese na Ukrajině

Česko poskytne Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) v Haagu až 15 forenzních expertů ministerstva obrany a dva forenzní experty Policie ČR. Oznámil to dnes náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák na konferenci v Londýně, která se týkala možností potrestání válečných zločinů na Ukrajině. Předmětem diskuse bylo také zřízení zvláštního tribunálu pro stíhání zločinů ruské agrese. ČTK o tom v tiskovém prohlášení informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Aktualizováno včera

včera

včera

Aktualizováno včera

EU a další země přislíbily sedm miliard eur na obnovu Turecka a Sýrie

Sedm miliard eur (168 miliard korun) na obnovu po ničivém zemětřesení, které minulý měsíc zasáhlo Turecko a Sýrii, přislíbili účastníci dnešní dárcovské konference pořádané Evropskou unií v Bruselu. Oznámil to švédský premiér Ulf Kristerson, jehož země nyní Radě EU předsedá. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že unijní exekutiva poskytne Turecku z rozpočtu EU miliardu eur.

Zdroj: ČTK

Další zprávy