Soud v USA v podstatě zakázal prodej potratové pilulky. Skandální, míní experti, vláda se odvolá

Americký federální soudce v pátek vydal rozhodnutí, kterým podle agentury Reuters v podstatě zakazuje prodej široce používané potratové pilulky mifepristonu. Soudce Matthew Kacsmaryk totiž pozastavil platnost registrace pilulky vydanou už před 23 lety Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Jak rychle může být přístup k pilulce omezen, ale zatím podle agentury AP není jasné. Ministerstvo spravedlnosti totiž uvedlo, že se odvolá. Má na to sedm dní, během nichž verdikt soudce nenabyde účinnosti. Navíc jiný federální soudce v pátek vydal zcela opačné rozhodnutí.

Rozhodnutí o potratové pilulce se podle deníku Financial Times řadí mezi verdikty, které budou mít největší dopad poté, co americký nejvyšší soud loni v létě zrušil precedenční rozsudek v případu Roeová versus Wade z roku 1973, který chránil ústavní právo žen na potrat.

Mifepristone je jedna ze dvou látek, která se ve Spojených státech běžně užívá k potratům. Ukončí těhotenství, a další látka misoprostol pak vyvolá potrat. Látky se k ukončení těhotenství využívají v prvních deseti týdnech po otěhotnění a podle agentury Reuters jsou používány ve více než polovině potratů prováděných v USA. Organizace proti potratům se ale obrátily na soud, aby zneplatnil licenci FDA pro mifepristone. Úřad v roce 2000 konstatoval, že lék je bezpečný, i když může mít vzácně vážné vedlejší účinky.

Bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem jmenovaný soudce sice stěžovatelům, podle nichž nebyla pilulka před schválením dostatečně testována, nevyhověl zcela a rozhodnutí FDA úplně nezrušil. Do konečného verdiktu v případu ale jeho platnost pozastavil. "Kacsmarykovo rozhodnutí je předběžným opatřením, které by v podstatě zakázalo prodej mifepristonu, dokud bude probíhat projednávaný případ," konstatuje Reuters.

Podle AP neexistuje precedent pro to, aby jediný soudce zrušil lékařské rozhodnutí FDA. Podle serveru BBC News by rozhodnutí soudce mohlo omezit přístup k pilulce pro miliony žen. Americký prezident Joe Biden uvedl, že chce nadále bojovat za ochranu práva žen na potrat a rozhodování o vlastním zdraví. Jeho viceprezidentka Kamala Harrisová uvedla, že krok ohrožuje práva žen v USA.

Krátce po rozhodnutí texaského soudce naopak soudce ve státě Washington, Thomas Rice, kterého do funkce jmenoval Trumpův předchůdce Barack Obama, nařídil úřadům v 17 demokraty vedených státech USA, aby nedělaly žádné změny, které by omezily přístup k potratové pilulce mifepristone.

Do složité právní situace se tak dostal FDA. "FDA dostal jeden příkaz, který říká, že nesmí nic dělat, a druhý, který říká, že za sedm dní bude muset zrušit schválení mifepristonu," řekl AP Glenn Cohen, právník z Harvardovy univerzity.

Načasování protichůdných rozhodnutí podle AP ukazuje, o co se hraje necelý rok poté, co Nejvyšší soud USA umožnil jednotlivým státům, aby rozhodovaly o tom, jestli budou potraty povolené, či zakázané. Ve 14 amerických státech jsou od té doby potraty zakázané či nedostupné, zatímco 16 států má zvláštní zákony týkající se potratových pilulek.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv podle BBC mifepristone kontroloval čtyři roky, než ho schválil. Podle údajů FDA v souvislosti s užíváním látky za více než 20 let zemřelo 26 žen, což odpovídá zhruba 0,65 úmrtí na 100.000 potratů s použitím této pilulky. Pro srovnání, v případě běžného užívání aspirinu umírá 15,3 ze 100.000 jeho uživatelů.

Doktoři, kteří kombinaci mifepristonu a misoprostolu předepisují, už dopředu uvedli, že v případě, že první z pilulek bude stažena, budou předepisovat jen tu druhou. Tento přístup je podle AP o trochu méně účinný, ale často používaný v zemích, kde je mifepristone zakázaný nebo nedostupný.

Allison Whelanová, odborná asistentka na právnické fakultě Georgijské státní univerzity, která podala právní stanovisko ve prospěch zachování platnosti registrace pilulky, uvedla, že rozhodnutí texaského soudce, které se v celém zdůvodnění vztahuje na "nenarozené lidi", nikoli na plody, je skandální. "Politika a ideologie motivující rozhodnutí soudce Kacsmaryka nemohla být jasněji vyjádřena pobuřujícím protipotratovým jazykem, který je v celém stanovisku použit," řekla. Dodala také, že v svém rozhodnutí záměrně necitoval mnoho studií, které vyvracejí nebezpečnost potratů.

Podobně reagoval také Nathan Cortez, profesor práv na Jižní metodistické univerzitě. "Zdroje, které (soudce Kacsmaryk), cituje, a terminologie, kterou používá, velmi připomínají názor křižáka proti potratům, a ne nestranného soudce," uvedl podle listu The Washington Post. Ten zároveň připomíná, že Cortez byl jedním z 19 odborníků FDA, kteří se podepsali pod stanovisko americké lékové agentury, že pilulka byla řádně schválena

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) soudy potraty

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Aktualizováno před 14 hodinami

Josef Laufer

Zemřel legendární herec a zpěvák Josef Laufer

Českou uměleckou obec zasáhla v neděli smutná zpráva. Ve věku 84 let zemřel herec a zpěvák Josef Laufer. Informaci o jeho skonu přinesl deník Blesk. Laufer strávil poslední čtyři roky života na nemocničním lůžku v umělém spánku. 

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Odejde František Straka ze Slovenska do Afriky? O jeho služby má prý zájem Gambie

V současnosti je bývalý kouč Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka zaneprázdněn svou další záchranářskou misí na Slovensku, kde tentokrát vede Michalovce a počíná si tam poměrně úspěšně. Mohlo by se však stát, že navzdory záchraně tohoto slovenského klubu ve slovenské první lize by Straka nemusel v tomto angažmá pokračovat v další sezóně. Zajímá se totiž o něj fotbalová reprezentace Gambie, kde před nedávnem skončil belgický stratég Sainflet.

před 15 hodinami

před 16 hodinami

Senát Spojených států bude o penězích pro Ukrajinu hlasovat 23. dubna

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy