Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

Putin ve svém projevu uvedl, že Rusko by válku na Ukrajině mohlo ukončit pouze tehdy, pokud se Kyjev vzdá ambice vstoupit do NATO a zároveň předá celé čtyři své oblasti, které si Moskva nárokuje a nezákonně anektovala v minulém roce.

"Je absurdní, aby se Putin, který spolu se svými komplici naplánoval, připravil a uskutečnil největší ozbrojenou agresi v Evropě od druhé světové války, prezentoval jako mírotvůrce," uvedlo ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí ve svém prohlášení.

Americký ministr obrany Lloyd Austin řekl, že Putin není v pozici, aby mohl Ukrajině diktovat podmínky pro ukončení války. Také uvedl, že se v blízké budoucnosti neočekává rozšíření NATO.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg tvrdí, že podle Putinova návrhu, který nebyl vypracován "v dobré víře," by se Ukrajinci měli vzdát "podstatně většího území, než jaké Rusko dosud dokázalo obsadit."

Poradce vedoucího kanceláře ukrajinského prezidenta Mychajlo Podolak pro Reuters řekl, že ruský prezident nabízí Ukrajině, aby "přiznala porážku, legálně se vzdala svých území ve prospěch Ruska a také své geopolitické suverenity."

Podle agentury TASS dnes Putin hovořil o dialogu s Ukrajinou, s níž Rusko zahájilo válku invazí do východní části země. Stažení ukrajinských vojáků z východu Ukrajiny označil za podmínku pro rozhovory s Kyjevem.

Ukrajinské jednotky podle něj musí opustit Donbas a Chersonskou i Záporožskou oblast, tedy regiony, které Rusko částečně okupuje. Až to učiní a zaváže se nevstoupit do NATO, Moskva přeruší palbu a bude připravena jednat.

Kyjev naopak požaduje úplné stažení ruských invazních sil z ukrajinského území a obnovení ukrajinské celistvosti.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Mychajlo Podoljak Jens Stoltenberg Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 2 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 8 hodinami

Trump přežil atentát, aby nastolil mír na Ukrajině, tvrdí Orbán. Řekl, proč se střílelo na něj a Fica

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek prohlásil, že na bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa i slovenského premiéra Roberta Fica byly spáchány atentáty kvůli jejich "protiválečným postojům". O tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy