Supervolební úterý: USA míří k volebnímu duelu, který nikdo z Američanů nechce

Americký prezident Joe Biden a jeho předchůdce Donald Trump mají téměř jisté nominace svých stran v listopadových prezidentských volbách. Tuto skutečnost potvrdily primárky a volební shromáždění během tzv. supervolebního úterý, kde se jasně projevila jejich role favoritů.

Biden a Trump dosáhli vítězství v nejlidnatějších státech s největším počtem delegátů na nominačních sjezdech - v Kalifornii, Texasu, Alabamě, Coloradu, Mainu, Oklahomě, Virginii, Severní Karolíně, Tennessee, Arkansasu, Minnesotě a Massachusetts. Biden získal vítězství i v primárkách Demokratické strany v Utahu a Vermontu, stejně jako v hlasování poštou v Iowě.

I když Trumpova poslední republikánská soupeřka Nikki Haleyová překvapivě zvítězila ve Vermontu, nedokázala porazit exprezidenta v jiných státech, kde měla největší šance u umírněných voličů, jako jsou Virginia a Maine. I po jejím druhém úspěchu, po výhře ve Washingtonu D.C., narůstá tlak na to, aby stáhla svou kandidaturu.

Biden ve večerním prohlášení uvedl, že výsledky supervolebního úterý staví voliče před jasnou volbu - mezi ním a Trumpem, který je podle něj odhodlán zničit demokracii. Biden zvítězil ve všech 15 státech a mezi demokraty nemá výraznější konkurenci.

Exprezident Trump hovořil o "úžasném dni" a potvrdil svůj přesvědčivý úspěch v primárkách. Také zdůraznil, že je pro něj "čest reprezentovat nejen Republikánskou stranu, ale také naši zemi při jejím návratu ke zdraví a prosperitě".

Během supervolebního úterý se přiděluje nejvíce, přibližně třetina, hlasů delegátů na nominačních sjezdech, kde si demokraté a republikáni v létě oficiálně volí své kandidáty pro prezidentské volby, které se budou konat 5. listopadu.

I přesto, že většina voličů podle průzkumů nevítá možné zopakování duelu mezi Bidenem a Trumpem z posledních prezidentských voleb v roce 2020, jsou oba kandidáti jasnými favority.

Ani po tomto dni ale nelze označit oba favority za "kandidáty". Trump může získat nadpoloviční většinu delegátů nejdříve 12. března a Biden bude muset počkat nejméně do 19. března.

Další volební souboj mezi Bidenem a Trumpem si ale přeje jen málo Američanů. Průzkumy veřejného mínění podle Reuters ukazují, že jak Biden, tak Trump se mezi voliči těší nízké oblibě.

V úterních primárkách americké Republikánské strany ve státě Vermont zvítězila Haleyová. Biden a Trump uspěli v primárkách svých politických stran ve státě Kalifornie. Biden naopak neuspěl v úterý na volebních shromážděních v Americké Samoi, nezačleněným územím Spojených států v jižní části Tichého oceánu, kde se stal vítězem Jason Palmer.

Trump zvítězil v primárkách republikánů v Texasu a v hlasování demokratů tam uspěl i Biden. Ve státech Massachusetts, Maine, Arkansas a Alabama zvítězili Biden a jeho předchůdce Trump. Stali se také vítězi primárek svých stran v amerických státech Tennessee a Oklahoma, Virginie i Vermont. Biden zvítězil i v nominačním souboji před prezidentskými volbami ve státě Iowa, který se konal formou hlasování poštou. 

Související

O.

Zemřel O. J. Simpson. Podle rodiny podlehl rakovině

Ve věku 76 let zemřel O. J. Simpson, americký herec a někdejší hráč amerického fotbalu, který byl v 90. letech v ostře sledované kauze obviněn ze zavraždění bývalé manželky a jejího přítele a následně osvobozen. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Volby USA Donald Trump Joe Biden

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy