Švédsko má jasný názor na Rusko. Je to momentálně největší hrozba

Švédsko považuje Rusko za hlavní mezinárodní bezpečnostní hrozbu, uvedla tamní zpravodajská služba SÄPO ve středu. Varovala také před zahraničními nepřáteli, kteří by se mohli pokusit využít zvýšené riziko násilí ze strany islamistů a krajní pravice. 

"Všichni se musíme naučit žít s vážnou bezpečnostní situací," uvedla šéfka SÄPO Charlotte von Essenová na tiskové konferenci věnované výroční zprávě o hrozbách, kterým skandinávská země čelí. 

"Především Rusko, ale i Čína a Irán stále představují pro Švédsko největší hrozbu a pracují, do určité míry také spolupracují, na změně současného bezpečnostního systému," dodala. 

Stockholm loni v létě zvýšil úroveň teroristické hrozby v zemi z třetího na čtvrtý stupeň z pěti. Stalo se tak po několika incidentech, při nichž došlo ve Švédsku a sousedních zemích k pálení Koránu, což rozhněvalo muslimy a vyvolalo výhrůžky od džihádistů. Ve výroční zprávě se také uvádí, že hrozby ze strany krajní pravice a islamistů by mohly využívat nepřátelé z ciziny.

"Zahraniční mocnosti mohou využít násilných extremistů a jiné typy organizací a jednotlivců jako zástupce na vykonávání činnosti ohrožující bezpečnost," varovala švédská zpravodajská služba. 

Operační šéf SÄPO Fredrik Hallstrom na středeční tiskové konferenci uvedl, že západní země vyhošťují rostoucí počet ruských špionů. Moskva podle něj mění svou taktiku a používá metody, které jsou více oportunistické. 

Související

Jens Stoltenberg, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Jaderné zbraně na hrancích s Ruskem? Stoltenberg prozradil jeho plány do budoubna

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg přivítal Švédsko jako 32. člena Aliance krátce před plánovaným ceremoniálem vztyčení švédské vlajky před budovou sídla NATO v Bruselu v pondělí. Společně se švédským premiérem Ulfem Kristerssonem potvrdili, že NATO nemá v plánu umístit stálé základny ani jaderné zbraně ve Švédsku.

Více souvisejících

Švédsko Rusko

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy