Švédsko Ukrajině dodá až deset tanků Leopard a systémy protivzdušné obrany, Německo další čtyři

Švédsko Ukrajině dodá až deset tanků Leopard a systémy protivzdušné obrany Hawk. V den prvního výročí ruské invaze na Ukrajinu to dnes oznámila švédská vláda, podle níž půjde o 11. balík obranné pomoci napadené východoevropské zemi.

"Švédské tanky posílí příspěvek leopardů 2, který činí další evropské země. Pokračuje koordinace podpory se zahraničními partnery, kteří věnují leopardy 2 nebo jiné tanky," uvedla vláda v prohlášení.

Švédský ministr obrany Pal Jonson dnes na tiskové konferenci řekl, že válka na Ukrajině je v intenzivní fázi a Švédsko "učiní vše, co může", aby vojenskou pomoc poslalo co nejdříve.

První čtyři tanky Leopard 2 A4 dnes Ukrajině předalo Polsko a další mají následovat; dříve Varšava oznámila, že Kyjevu dodá 14 tanků německé výroby Leopard 2. Ve čtvrtek slíbil dodávku až deseti těchto vozidel v Kyjevě španělský premiér Pedro Sánchez a tři tanky tohoto typu slíbilo Finsko, které stejně jako Švédsko usiluje o přistoupení k NATO.

Německo v lednu po nátlaku spojenců slíbilo, že Ukrajině dodá tanky Leopard 2, a povolilo, aby tyto stroje německé výroby předaly Kyjevu i jiné země.

Německo dodá Ukrajině další čtyři tanky Leopard 2, celkově 18

Německo pošle Ukrajině o čtyři tanky Leopard 2A6 více, než původně přislíbilo. Rozhodl o tom dnes německý ministr obrany Boris Pistorius. Celkově tak Berlín dodá Ruskem napadené zemi 18 těchto strojů.

"Ministr obrany Pistorius rozhodl o předání dalších čtyř hlavních bojových tanků Leopard 2A6 ze zásob bundeswehru na Ukrajinu. Tímto krokem Německo zvyšuje počet dodaných tanků ze 14 na 18 a spolu s Portugalskem a Švédskem složí dohromady celkem jeden ukrajinský prapor," uvedlo na twitteru německé ministerstvo obrany.

Tankový prapor v ukrajinské armádě čítá 31 strojů. Švédsko dnes oznámilo, že dodá Kyjevu až deset tanků Leopard 2. Začátkem února portugalský premiér António Costa uvedl, že Lisabon může Ukrajině poskytnout tři tanky tohoto typu.

Německo v lednu po nátlaku spojenců slíbilo, že Ukrajině dodá tanky Leopard 2, a povolilo, aby tyto stroje německé výroby předaly Kyjevu i jiné země. Ukrajinský prezident Zelenskyj podle portálu onet.pl počítá s tím, že jeho země od 12 států získá stovku těchto strojů. Ukrajina dostala od spojenců také příslib dodávek starších tanků Leopard 1.

Související

Více souvisejících

Švédsko Ukrajina Tanky

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

Zdroj: David Holub

Další zprávy