Syn svrženého íránského panovníka označil Raísího za masového vraha. Kritizuje světové kondolence

Syn svrženého íránského panovníka Mohammada Rezy Pahlavího v reakci na tragickou smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího prohlásil, že tento politik byl masový vrah, a "proto jsou kondolence nemístné". Informovala o tom britská stanice BBC.

Raísí byl "brutální masový vrah, který si nezaslouží soustrast," napsal bývalý korunní princ Rezá Pahlaví na sociální síti Instagram.

Dodal, že soucit s Raísím je "urážkou památky jeho obětí, urážkou íránského lidu, který, pokud něčeho lituje, tak jen toho, že se (Raísí) nedožil pádu islámské republiky a soudního procesu za své zločiny".

Raísí byl v roce 1988 jedním ze čtyř soudců, kteří zasedali v tzv. komisích smrti. Tyto komise rozhodovaly o osudu tisíců uvězněných příslušníků či sympatizantů opozice, kteří byli následně popraveni v íránských věznicích, doplnila BBC.

Na represích proti odpůrcům režimu se Raísí podílel i v době, kdy byl zástupcem prokurátora v Teheránu či náměstkem ministra spravedlnosti, uvedl Rezá Pahlaví, který je přesvědčen, že Raísího smrt nezmění politiku Teheránu.

"Tento režim bude pokračovat v represích v zemi a v agresi v zahraničí," konstatoval syn zesnulého šáha.

Otec Rezá Pahlavího, šáh Mohammad Rezá Pahlaví, byl svržen před 45 lety a rok poté zemřel v exilu. Jako panovník prosazoval prozápadní politiku, ale vládl autoritativními metodami a potlačoval opozici. Pronásledování opozice pod jeho vedením bylo však nesrovnatelné s represemi, které spustil teokratický islámský režim, který přišel po něm, upozorňuje BBC.

Írán vyhlásil v souvislosti se smrtí prezidenta Raísího pětidenní státní smutek. Rozloučení s ním a dalšími oběťmi havárie vrtulníku začalo v úterý ve městě Tabríz. V dalších dnech se uskuteční rozlučkové obřady v Teheránu a ve městě Mašhad na severovýchodě země, kde se Raísí narodil a kde ho ve čtvrtek večer i pohřbí.

Íránské úřady mezitím zahájily přípravy na předčasné prezidentské volby, které jsou naplánovány na 28. června.

K nadcházejícím volbám Pahlaví ve svém statusu napsal, že "íránský lid si zaslouží právo svobodně a spravedlivě volit své vůdce a neakceptuje nadcházející falešné volby tohoto režimu ani nelegitimního tyrana (duchovního vůdce) Alího Chameneího, který předem určil jejich výsledek".
 

Související

Více souvisejících

Írán Ebráhím Raísí

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

Řecko spaluje extrémní počasí. Země zažívá největší vedra v historii

V důsledku extrémně vysokých teplot byla ve čtvrtek již druhý den po sobě zavřena nejnavštěvovanější turistická atrakce v Řecku, Akropole v Aténách. V zemi probíhá nejčasnější vlna veder v historii, jak uvádí tamní média. Zavřeny byly rovněž školy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy