Třetí největší jaderná elektrárna na světě je ohrožena. Ukrajina varuje před ruskou operací

Ukrajinské vojenské velení varovalo před možnou operací pod falešnou vlajkou, ke které by mohlo dojít v následujících dnech v Záporožské jaderné elektrárně (ZAES) na Ukrajině.

Největší jaderná elektrárna svého druhu v Evropě a třetí největší na světě, nacházející se v jihoukrajinské Záporožské oblasti, je pod ruskou okupací od začátku vojenské invaze Ruska na Ukrajinu v únoru 2022.

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil v neděli ve svém příspěvku prohlásil, že za jakoukoli událost, ke které by došlo v ZAES, by byla připsána odpovědnost Ukrajině.

"Rusko je jediným teroristou na světě, který drží jako rukojmí jadernou elektrárnu a využívá ji k vydírání Ukrajiny i celého světa," uvedlo ukrajinské vojenské velení. Nikdo jiný kromě Ruska nepřivedl svět tak blízko k úmyslné jaderné katastrofě, dodává se dále ve zprávě.

Rusko a Ukrajina se dlouhodobě navzájem obviňují z pokusů vyprovokovat incident v Záporožské jaderné elektrárně, připomíná agentura DPA. Boje už několikrát vyústily v katastrofu, protože ruští vojáci okolí elektrárny krátce po zahájení invaze na Ukrajinu minovali.

Rusko mezitím nadále podniká intenzivní útoky na ukrajinská města, píše DPA. Ve městě Nikopol nedaleko od ZAES se v důsledku ruské dělostřelecké palby zranilo nejméně čtyři lidi a několik domů začalo hořet.

V Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny utrpělo v neděli zranění 15 lidí v důsledku padajících trosek z sestřelené ruské řízené střely. Došlo také k poškození zhruba 30 obytných budov, uvedli představitelé tamní oblastní vojenské správy na platformě Telegram.

V noci na neděli došlo mezitím opět k intenzivním dronovým útokům na velkoměsto Charkov na severovýchodě Ukrajiny, které byly zaměřeny na kritickou infrastrukturu. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Záporožská jaderná elektrárna

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

včera

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

včera

Zemřel Vojtěch Adam, uznávaný vědec podlehl těžké nemoci

Ve věku pouhých 42 let zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity v Brně a významný vědec Vojtěch Adam, který v úterý podlehl krátké těžké nemoci. O Adamově úmrtí informovala právě univerzita na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy