Trump jako Babiš. V reakci na návrh na svoji obžalobu se označil za oběť kampaně

Bývalý americký prezident Donald Trump označil doporučení výboru amerického Kongresu na jeho obžalobu za "falešné stíhání" a pokus poškodit jeho prezidentskou kandidaturu. List The New York Times dnes napsal, že kongresový výbor, který vyšetřoval okolnosti nepokojů v budově washingtonského Kapitolu z 6. ledna 2021, doporučil ministerstvu spravedlnosti kromě Trumpa obžalovat i pět jeho blízkých spolupracovníků.

"Všechny ty řeči o mém stíhání jsou stejné jako při procesu impeachmentu - je to stranicky motivovaný pokus odstranit mě i Republikánskou stranu," napsal Trump na svoji sociální síť Truth Social s odkazem na ústavní žalobu, které čelil jako první hlava státu dvakrát. Exprezident se vyjádřil několik hodin poté, co kongresman Jamie Raskin oznámil, že výbor ministerstvu spravedlnosti doporučuje Trumpa a další obžalovat ze čtyř zločinů včetně napomáhání vzpouře.

Devítičlenný výbor s demokratickou většinou doporučil ministerstvu obžalovat Trumpa, jeho poradce a advokáty Johna Eastmana, Rudolpha Giulianiho, Jeffreyho Clarka, Kennetha Chesebroa a personálního ředitele Marka Meadowse, a to celkem ze čtyř zločinů: napomáhání vzpouře, maření úředního řízení, spiknutí proti vládě Spojených států a spiknutí s cílem učinit nepravdivé prohlášení, přičemž poslední zmíněný zločin se vztahuje pouze na bývalého prezidenta.

Doporučení kongresového výboru není závazné, pokud se jej ale ministerstvo rozhodne vyslyšet, obžalovaným by mohly hrozit léta za mřížemi.

"Tihle lidi nechápou, že když po mně půjdou, shromáždí se kolem mě lidi, kteří milují svobodu. To mi dává sílu," řekl v pondělí Trump v rozhovoru s komentátorem na volné noze Danem Bonginem a dodal, že 6. ledna "řekl všem, aby šli domů".

Trump svojí poznámkou odkazoval na události v budově Kapitolu, které se odehrály necelé dva měsíce poté, co prohrál v prezidentských volbách proti současnému prezidentovi Joeovi Bidenovi. Výsledek voleb však Trump dodnes neuznal.

Trumpův postoj, že mu "volby byly ukradeny", převzali i jeho stoupenci a na základě tohoto přesvědčení pak podle výboru 6. ledna jednali, když přemohli policisty bránící budovu a vtrhli do Kongresu. Učinili tak ve chvíli, kdy se členové Sněmovny reprezentantů a Senátu chystali stvrdit Bidenovo volební vítězství.

Přímo při útoku na Kongres či nedlouho po něm přišlo o život devět lidí. Trump těsně před útokem na shromáždění své příznivce vyzval, aby "bojovali jako o život". Bývalý prezident nejméně tři hodiny nereagoval na výzvy svých spolupracovníků i členů své rodiny, aby vyzval k zastavení nepokojů a povolal bezpečnostní složky, popsal v pondělí kongresový výbor.

Policisté bránící budovu, z nichž desítky utrpěly vážná zranění, se stali terčem hněvu davu, který je v některých případech bil tyčemi, tahal je po schodech nebo po nich šlapal. Někteří utrpěli zranění mozku a budou mít celoživotní následky.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Kongres USA Republikánská strana (USA)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš

Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Macinka

Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka

Českou delegaci na červencovém summitu NATO, jejímž složením se musí zabývat i Ústavní soud, povede premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí to ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který tak zjevně nesouhlasí s pohledem prezidenta Petra Pavla. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ

Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

včera

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou

Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.

včera

Dálnice, ilustrační foto

Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo

Oficiální e-shop pro nákup elektronických dálničních známek nově funguje na adrese edalnice.gov.cz, informovalo ministerstvo dopravy. Přechod pod jednotnou státní doménu gov.cz má řidičům usnadnit rozpoznání oficiálního webu a ochránit je před nákupem na stránkách, které napodobují státní e-shop a účtují si za zprostředkování zbytečné poplatky.

včera

Ilustrační fotografie

Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

včera

Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat

Po posledním červnovém víkendu, který právě probíhá, bude následovat první červencový. Bude delší o volný sváteční den v pondělí. Volno ale nebudou mít někteří zaměstnanci v obchodech. Další z tuzemských řetězců totiž oznámil, jak bude mít během červencových svátků otevřeno. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy