Trump je mezi Američany hodnocen lépe než Biden. Má silnější podporu u voličů

Bývalý americký republikánský prezident Donald Trump je mezi Američany hodnocen lépe než jeho demokratický soupeř Joe Biden, pokud jde o osobnostní a vůdčí kvality, věk a názory. Trump má také silnější podporu mezi voliči své strany. 

Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Gallupova institutu, který byl zveřejněn ve čtvrtek, v den prvního předvolebního televizního duelu obou politiků, informuje server The Hill.

Průzkum byl proveden na vzorku 1005 náhodně vybraných dospělých Američanů v období od 3. do 23. června, tedy krátce po tom, co byl Trump uznán vinným ve 34 bodech obžaloby v procesu týkajícím se uplácení pornoherečky Stormy Daniels. Navzdory obecným negativním hodnocením obou téměř jistých kandidátů listopadových prezidentských voleb má Trump převahu v klíčových oblastech.

Na Trumpa má pozitivní názor 46 procent respondentů, což je jeho nejlepší výsledek od pandemie COVID-19. Bidena kladně hodnotí jen 37 procent dotázaných, což je nejméně od roku 2007, kdy byl ještě senátorem.

Přestože je Trump prvním odsouzeným exprezidentem v dějinách USA, více voličů (46 procent) ho považuje za kandidáta s lepšími osobnostními a vůdčími vlastnostmi než Bidena (38 procent). Pro srovnání: v říjnu 2016 jen 30 procent dotázaných věřilo, že Trump má předpoklady být šéfem Bílého domu.

Trumpa častěji zmiňují respondenti jako kandidáta, který odráží jejich názory (poměr 49 ku 37 procentům v neprospěch Bidena). Důležité je, že ve všech těchto kategoriích Trump vede mezi nezávislými voliči.

Průzkum také ukazuje, že věk úřadujícího prezidenta (81 let) je považován za větší problém než věk jeho o tři roky mladšího předchůdce. Až 76 procent dotázaných se obává, že Biden je příliš starý na to, aby byl prezidentem, včetně 44 procent příznivců Demokratické strany.

Průzkum rovněž naznačuje mnohem větší nadšení mezi voliči Republikánské strany pro jejich kandidáta. S Trumpem jako prezidentským kandidátem je spokojeno 79 procent příznivců strany, zatímco s Bidenem je spokojeno jen 42 procent příznivců demokratů, což je o 14 procentních bodů méně než v roce 2020. 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Volby USA Donald Trump Joe Biden

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy