Americká vláda oznámila, že více než patnáct států aktuálně vede jednání se Spojenými státy o celních dohodách. Podle Bílého domu by první výsledky těchto vyjednávání mohly být oznámeny „velmi brzy“. Prezident Donald Trump tak pokračuje v budování nové obchodní politiky, která má za cíl ochránit americký průmysl a domácí pracovní místa. Republikánský senátor JD Vance rovněž vyjádřil optimismus ohledně možné dohody o volném obchodu mezi Spojeným královstvím a Spojenými státy.
Trump zároveň opětovně avizoval, že Spojené státy jsou připraveny zavést další cla, pokud to bude nutné k ochraně amerických zájmů. Prezident prohlásil, že „míč je nyní na straně Číny“ a že Spojené státy zůstávají otevřeny dohodě, pokud Čína projeví ochotu ke kompromisu.
Zatímco Trump usiluje o přeměnu Spojených států v „výrobní supervelmoc“, jak sám říká, americká ekonomika zároveň čelí výraznému poklesu příjmů z cestovního ruchu. Podle údajů Mezinárodní obchodní správy, na které se odvolává agentura Bloomberg, se počet příletů cizinců do USA snížil v březnu letošního roku o téměř 10 % oproti stejnému měsíci loňského roku. V únoru byl zaznamenán pokles o 5 %.
Tento trend by mohl mít podle odhadů Goldman Sachs výrazný dopad na americkou ekonomiku – celková ztráta by mohla činit až 0,3 % HDP, což odpovídá přibližně 90 miliardám dolarů. Kromě poklesu turistického ruchu se Spojené státy potýkají i s částečným bojkotem amerických výrobků na zahraničních trzích, což dopadá především na exportéry.
Trump ale nadále zdůrazňuje, že jeho hospodářská politika přináší Spojeným státům soběstačnost a sílu. „V Americe budeme opět vyrábět auta, lodě, čipy, letadla a suroviny. A všechno to budou dělat američtí dělníci,“ prohlásil prezident. Administrativa tvrdí, že cílem je vrátit průmyslovou výrobu zpět na americkou půdu a přestat být závislý na dodavatelských řetězcích z Asie.
Na domácí scéně Trumpova vláda podniká další kontroverzní kroky – například zmrazení více než 2,2 miliardy dolarů federálních prostředků pro Harvardovu univerzitu. Podle poradkyně Karoline Leavitt univerzita údajně „nebrala vážně“ varování vlády ohledně antisemitismu. Leavitt tvrdí, že škola musí vyvodit důsledky za údajné útoky na židovské studenty, které měly probíhat na akademické půdě.
Na jižní hranici USA mezitím pokračuje tvrdý postup proti nelegální migraci. Podle Trumpovy administrativy tamní bezpečnostní složky zadržují tzv. „nelegální cizince“, přičemž prezident slíbil, že bude dále posilovat ochranu hranic.
Na poli zahraniční politiky došlo i k „produktívním jednáním“ mezi americkým vyslancem Stevem Witkoffem a představiteli Ruska. Spojené státy však podle Leavitt „potřebují nejprve příměří“, než se začnou seriózně zabývat případnou ekonomickou spoluprací s Moskvou.
Trumpova administrativa tak zároveň posiluje ochranu domácí ekonomiky a snaží se obnovit globální vliv Spojených států prostřednictvím obchodních jednání, geopolitického nátlaku i posíleného patriotismu. Prezident opakovaně zdůrazňuje, že Amerika bude „silná, nezávislá a soběstačná“, přičemž oporu vidí ve výrobě a ochraně národních zájmů před mezinárodní konkurencí.
Související
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
USA (Spojené státy americké) , clo , Donald Trump
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 41 minutami
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
před 58 minutami
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
před 1 hodinou
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
před 2 hodinami
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
před 3 hodinami
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
před 4 hodinami
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
před 5 hodinami
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
před 6 hodinami
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
před 6 hodinami
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
před 7 hodinami
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
před 9 hodinami
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
včera
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
včera
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
včera
Metro zastavila vážná nehoda. Mladá žena spadla pod soupravu
včera
Jurečka nestrpěl slova Schillerové. Ujistil, že peníze na důchody budou
včera
Finanční spory vedly k vraždě. Policie objasnila násilný čin v Přerově
včera
Fialova vláda stále připravuje zákony. Chce umožnit efektivní užívání státem spravovaných dat
včera
V Uherském Brodě evakuovali školu. V budově se nacházela nebezpečná látka
včera
"Je vidět stále jasněji, kdo se fláká." Tlak na spojence NATO, aby přispěli na zbraně pro Ukrajinu, roste
včera
Pokud Babiš nevyřeší střet zájmů, musel by se vylučovat z rozhodování tak často, že by funkci premiéra nezvládl, říká právník
Právník Petr Bezouška z olomoucké Univerzity Palackého exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal, jaké dopady by měl nedořešený střetu zájmů Andreje Babiše, jakmile by nastoupil do čela vlády. „Musel by se vylučovat z rozhodování tak často, že by de facto nemohl řádně naplňovat svoji funkci předsedy vlády,“ řekl. Vysvětlil také, že prezident Petr Pavel aktuálně využívá svého ústavního manévrovacího prostoru na maximum. „Nicméně ani prezident není všemocný. Ústava po něm vyžaduje, aby vláda nakonec vznikla,“ podotkl Bezouška.
Zdroj: Jakub Jurek