Kreml popřel zprávy, že by Donald Trump uskutečnil telefonický rozhovor s Vladimirem Putinem, během kterého měl varovat ruského prezidenta před eskalací války na Ukrajině. Tento hovor, o kterém jako první informoval deník Washington Post, údajně proběhl ve čtvrtek. Trump měl při rozhovoru také zmínit "významnou americkou vojenskou přítomnost v Evropě."
Když se novináři zeptali na potvrzení hovoru, Trumpův ředitel komunikace Steven Cheung sdělil BBC, že „nekomentují soukromé hovory mezi prezidentem Trumpem a jinými světovými lídry“. Podle něj ale světoví lídři již začali proces kontaktování nově zvoleného prezidenta.
Popření hovoru ze strany Ruska přichází krátce poté, co obě strany, Rusko i Ukrajina, provedly dosud největší útoky s využitím dronů od začátku konfliktu. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že zachytilo 84 ukrajinských dronů v šesti regionech, včetně některých, které směřovaly k Moskvě. Tyto útoky si vynutily odklon letů z tří hlavních moskevských letišť. Ukrajinské letectvo uvedlo, že Rusko v sobotu v noci vypustilo 145 dronů napříč celou zemí, přičemž většinu z nich sestřelilo.
V pondělí bylo při poslední vlně ruských vzdušných útoků na Ukrajinu zabito nejméně šest lidí a dalších 21 bylo zraněno. Pět lidí přišlo o život v jižním městě Mykolajiv, a další oběť byla hlášena v Záporoží. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sdělil, že při útoku na panelový dům v jeho rodném městě Kryvyj Rih ve střední Ukrajině bylo zraněno nejméně sedm lidí včetně dvou dětí.
Rusko naopak uvedlo, že sestřelilo 13 ukrajinských dronů v blízkosti západních regionů Kursk a Belgorod, přičemž nezaznamenalo žádné oběti. „Každý den, každou noc Rusko rozsévá stejný teror,“ napsal Zelenskyj na Twitteru po pondělním útoku. „Více a více civilních cílů se stává terčem. Rusko chce válku jenom prodlužovat, a každý jeho útok neguje jakýkoliv náznak diplomacie.“
Zelenskyj zároveň vyzval k „silnější globální podpoře“ a požadoval více zbraní k zastavení ruské agrese.
Trump slíbil, že konflikt ukončí, ale zatím neupřesnil, jak toho hodlá dosáhnout. Po svém volebním vítězství minulý týden už hovořil se Zelenským, přičemž zdroj pro BBC uvedl, že rozhovor trval „přibližně půl hodiny.“ Zelenskyj v minulosti varoval před možnými ústupky v podobě ztráty ukrajinského území a zdůraznil, že bez americké pomoci by Ukrajina válku prohrála.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se o víkendu vyjádřil pro ruská státní média s tím, že od nové americké administrativy očekává „pozitivní signály“. Někteří analytici ale věří, že Trump Ukrajinu neopustí. Mezi ně patří i britský ministr obrany John Healey, který řekl, že očekává, že USA „budou stát po boku spojenců, jako je Spojené království, a podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude potřeba k porážce Putinovy invaze.“
Zprávy o postupu ruských sil na Ukrajině však nadále přicházejí. Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že jeho síly v pondělí obsadily vesnici Kolisnykivka v charkovské oblasti. Podle analýzy AFP založené na datech Institutu pro studium války bylo územní rozšíření Ruska v říjnu největší od března 2022.
Související
Trump ostře zkritizoval vystoupení politiků na MSC. Podal si Clintonovou i Newsoma
Clintonová obvinila Trumpovu administrativu ze snahy o utajování Epsteinových dokumentů
Donald Trump , Vladimír Putin , USA (Spojené státy americké) , Rusko
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Online fakturace jako cesta k úspěšnému podnikání: Jak na papírování bez stresu
před 53 minutami
Druhé kolo jaderných rozhovorů mezi Íránem a Spojenými státy trvalo pouze čtyři hodiny
před 1 hodinou
Výbor Sněmovně nedoporučil vydat Babiše a Okamuru k trestnímu stíhání
před 2 hodinami
Trump ostře zkritizoval vystoupení politiků na MSC. Podal si Clintonovou i Newsoma
před 3 hodinami
Extrémní počasí změní život v celé Evropě. Připravte se na katastrofální nárůst teplot, vzkazují vědečtí poradci EU
před 3 hodinami
Zabetonování Elysejského paláce: Macron chce rok před volbami ochránit Francii před výhrou Le Penové
před 4 hodinami
Demonstrace, jak hluboce Rusko pohrdá mírovým úsilím. Sybiha v době začínajících rozhovorů nešetří kritikou
před 5 hodinami
EU vzkazuje úřadům a neziskovkám: Nenechte se zastrašit rostoucím tlakem ze strany USA
před 6 hodinami
Strop odchodu do důchodu, vyšší penze. Juchelka chce za stovky miliard splnit Babišův předvolební slib
před 6 hodinami
CNN: Pokud jednání o jaderném programu selžou, USA se chystají na útok na Írán
před 7 hodinami
Zemřel legendární oscarový herec Robert Duvall. Proslavil ho Kmotr
před 7 hodinami
Clintonová obvinila Trumpovu administrativu ze snahy o utajování Epsteinových dokumentů
před 8 hodinami
Počasí na přelomu zimy a jara. Bude se oteplovat
včera
Čech ve Vídni kradl čokolády v supermarketu. Skončil v rukou policie
včera
První letošní útok. Medvědice na Slovensku napadla muže
včera
V Česku nadále probíhá epidemické šíření chřipky
včera
Policie vyšetřuje vraždu na ubytovně v Žamberku
včera
105 let od okamžiku, kdy americký lékař sám sobě vyoperoval slepé střevo. Proč to udělal?
včera
Češi se představili v v boulích i slopestylu. Ve skocích mezi ženami postoupila jen Indráčková
včera
Zemřel respektovaný hudebník Pavel Klikar
Českou hudební obec zasáhla o uplynulém únorovém víkendu smutná zpráva. Ve věku 72 let zemřel Pavel Klikar, zakladatel Originálního pražského synkopického orchestru či souboru Musica Antiqua Praha.
Zdroj: Jan Hrabě