Americký prezident Donald Trump podle CNN uvedl, že hovořil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o situaci na Ukrajině. Podle Trumpa má Putin zájem na ukončení konfliktu, který trvá téměř tři roky.
„Chce, aby lidé přestali umírat,“ prohlásil Trump a vyjádřil naději, že válka brzy skončí. Dodal, že s Putinem udržuje „dobrý vztah“, avšak odmítl upřesnit, kolikrát spolu hovořili.
Trump se v minulosti zavázal, že konflikt na Ukrajině ukončí do 24 hodin po svém případném návratu do Bílého domu. Nyní tvrdí, že jednání o ukončení bojů „výrazně pokročila“ a dal svému poradci pro národní bezpečnost pokyn, aby zahájil další schůzky s cílem dosáhnout míru.
„Každý den umírají lidé. Na bojišti umírají mladí vojáci, krásní mladí muži. Chci, aby to konečně skončilo,“ řekl Trump.
Prezident také uvedl, že v příštím týdnu pravděpodobně přijme ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a plánuje hovořit i s Putinem. Zelenskyj by měl vést ukrajinskou delegaci na Mnichovské bezpečnostní konferenci, avšak Trump se této akce nezúčastní.
Současně naznačil, že by pomoc Ukrajině mohla být podmíněna dohodou o dodávkách vzácných surovin. Podle něj by Spojené státy měly mít zajištěný přístup k ukrajinským zdrojům v rámci pokračující vojenské podpory. „Evropa Ukrajině neposkytla tolik pomoci jako my,“ stěžoval si Trump.
Kreml zatím Trumpovy výroky oficiálně nepotvrdil. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že mezi Moskvou a Trumpem neproběhly žádné vážné rozhovory o možné schůzce s Putinem. Přesto ruská média citovala vysoce postaveného zákonodárce, podle něhož se údajně připravuje setkání mezi Trumpem a Putinem, které by se mohlo uskutečnit ještě tento měsíc.
Související
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
válka na Ukrajině , Donald Trump , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
včera
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
včera
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
včera
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
včera
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
včera
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
včera
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
včera
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
včera
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
včera
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
včera
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
včera
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
včera
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
včera
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
včera
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
včera
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
včera
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
včera
Zemřel známý herec Jan Potměšil
včera
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno 16. dubna 2026 23:41
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
16. dubna 2026 21:40
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
Česká republika je připravena aktivně se zapojit do řešení napjaté situace v Hormuzském průlivu. Premiér Andrej Babiš (ANO) po čtvrtečním pražském jednání s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem potvrdil, že Praha má vypracovanou konkrétní nabídku na zajištění bezpečnosti v této strategické námořní cestě. Tento návrh hodlá česká vláda oficiálně představit na páteční mezinárodní videokonferenci.
Zdroj: Libor Novák