
Americký prezident Donald Trump v pondělí obvinil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského z rozpoutání války s Ruskem. Kontroverzní výrok přednesl den poté, co ruský útok na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny zabil 35 lidí a zranil dalších 117. Jednalo se o nejkrvavější ruský útok na civilisty v tomto roce.
Trump během tiskové konference v Bílém domě uvedl, že vinu na "milionech mrtvých" nesou tři osoby – ruský prezident Vladimir Putin, jeho předchůdce v úřadu Joe Biden a právě Zelenskyj. "Nemůžete začít válku s někým, kdo je dvacetkrát větší než vy, a pak doufat, že vám někdo pošle rakety," prohlásil americký prezident, čímž přenesl část odpovědnosti za válku na Ukrajinu samotnou.
Zatímco experti a nezávislé organizace odhadují, že počet obětí války se pohybuje ve stovkách tisíc na všech stranách konfliktu, Trump mluvil o milionech mrtvých. Zopakoval také svou kritiku vůči Zelenskému, kterého obvinil, že je "neustále na lovu raket" a jedná bez strategického plánu. "Když začnete válku, musíte vědět, že ji můžete vyhrát," dodal.
Komentáře přišly v době, kdy se Spojené státy a svět vzpamatovávaly z tragického útoku v Sumech, ke kterému došlo na Květnou neděli. Ruské ministerstvo obrany tvrdilo, že zasáhlo shromáždění ukrajinských vojáků, a že zabilo 60 z nich, avšak neposkytlo žádné důkazy. Ukrajinské úřady hovořily o civilních obětech a útoku v samém srdci města.
Napětí mezi Trumpem a Zelenským roste od února, kdy došlo k ostré konfrontaci při jejich osobním setkání v Bílém domě. Tehdy Trump ukrajinského prezidenta obvinil, že "hazarduje se světovou válkou" a ostře jej kritizoval za to, že nezačal mírová jednání s Ruskem dříve.
Zatímco vztahy mezi Washingtonem a Kyjevem se zhoršují, Trump podle vlastních slov usiluje o zlepšení vztahů s Moskvou. V březnu vedl telefonát s Putinem, který označil za "skvělý", a následně obdržel od ruského prezidenta portrét jako dar. V únoru navíc USA spolu s Ruskem hlasovaly proti rezoluci OSN, která označovala Moskvu za agresora.
Minulý týden americký zvláštní vyslanec Steve Witkoff navštívil Petrohrad, kde se čtyři hodiny setkával s Putinem. Podle Kremlu se jednání soustředilo na "možnosti urovnání situace na Ukrajině". Witkoff prohlásil, že rozhovory byly "přesvědčivé" a že existuje "možnost přetvořit vztahy mezi USA a Ruskem" díky "komerčně zajímavým příležitostem", které by podle něj mohly přinést stabilitu do celého regionu.
V rozhovoru pro pořad CBS 60 Minutes před nedávným útokem Zelenskyj vyzval Trumpa, aby navštívil Ukrajinu dříve, než se pokusí uzavřít jakoukoli dohodu s Putinem. "Přijďte se podívat na lidi, civilisty, vojáky, nemocnice, kostely, děti – zničené nebo mrtvé," apeloval Zelenskyj.
Trump mezitím tvrdí, že jeho cílem je "zastavit zabíjení" a že brzy předloží návrhy na ukončení konfliktu, ovšem žádné detaily zatím neposkytl.
Válka na Ukrajině trvá již přes dva roky, ale její kořeny sahají až do roku 2014, kdy byl sesazen proruský prezident Janukovyč. Rusko tehdy anektovalo Krym a podpořilo proruské povstalce na východě Ukrajiny. Konflikt se od té doby postupně vyostřoval, až nakonec v únoru 2022 přešel v plnohodnotnou invazi.
Trumpovo prohlášení o vině Zelenského tak jen dále eskaluje mezinárodní napětí a zpochybňuje dosavadní postoj Spojených států jako jednoho z hlavních podporovatelů Ukrajiny v jejím boji proti ruské agresi.
Související

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou

U cel to nekončí. USA v tichosti podnikají další krok v obchodní válce s Čínou
USA (Spojené státy americké) , válka na Ukrajině , Donald Trump
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Do Vatikánu se začali sjíždět kardinálové. Dnes se rozhodne o pohřbu papeže Františka
před 2 hodinami

Počasí se nadcházející víkend ochladí. Teploty klesnou až k nule
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
včera

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
včera

Živě Ve Vatikánu se shromažďují davy truchlících. Padlo první datum rozloučení s papežem
včera

Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu
včera

Kondolence přichází i z fronty. Zelenskyj připomněl modlitby papeže za mír, Putin poslal do Vatikánu vzkaz
včera
Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve
Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.
Zdroj: Libor Novák