Trump ohlásil nová cla pro polovinu světa

Prezident Spojených států Donald Trump, který na začátku dubna vyhlásil ekonomickou nouzi, oznámil změny v celních sazbách, které se dotýkají více než 60 zemí. Tento krok, který Trump označil jako "Den osvobození", měl za cíl upravit obchodní deficit USA s těmito zeměmi. Původně nastavené tarify ve výši minimálně 10 % pro všechny země byly upraveny, a to s ohledem na vzájemné obchodní vztahy.

V rámci nového rozhodnutí Trump snížil tarify pro některé země, přičemž na některé obchodní partnery budou uvaleny nižší sazby než původně plánovaných 10 %. Například Angola, Bangladéš a Botswana se mohou těšit na výrazné snížení tarifů z původních vysokých hodnot.

Tarify na kambodžské zboží byly sníženy z původních 49 % na 19 %, což znamená velkou úlevu pro kambodžský export, jenž čelil hrozbě kolapsu, zejména v oblasti textilního průmyslu. Tento krok potvrdil kambodžský premiér Hun Manet, který změnu označil za pozitivní zprávu pro tamní ekonomiku.

Na druhou stranu některé země, jako Brunej a Filipíny, zaznamenaly mírný nárůst tarifů. Filipíny se dohodly na 19 % sazbě, což Trump označil za výsledek dohodnutého obchodu. Ostatní země, jako Malajsie, Vietnam a Indonésie, se dočkaly snížení tarifů na 19 % až 20 %, což ukazuje na pokrok v obchodních dohodách s těmito státy. Vietnam například dříve čelil sazbám až 46 %, což představovalo značnou zátěž pro jeho exporty.

Kromě tohoto přehodnocení tarifních sazeb Trump rovněž oznámil nová pravidla pro překládání zboží. V rámci těchto změn budou na takzvané "transshipments" uvaleny dodatečné pokuty ve výši 40 %. Tímto opatřením chce administrativa bojovat proti praktikám, kdy zboží z vysokotarifních zemí prochází přes jiné státy s nižšími sazbami, aby se následně dostalo na americký trh.

Součástí tohoto balíčku bylo i rozhodnutí o zvýšení cel na kanadské zboží, které není vyňato z dohody USMCA. Sazba byla zvýšena z 25 % na 35 %, a to vzhledem k pokračujícím neshodám ohledně fentanylu a dalších tarifních problémů mezi USA a Kanadou. Tento krok vyvolal znepokojení u kanadských představitelů, kteří označili novou tarifní politiku za krok zpět, zvláště když jsou stále v platnosti i další cla.

Ve východní Asii byly na některé země uvaleny jedny z nejvyšších tarifních sazeb. Laos a Myanmar budou čelit sazbám 40 %, což je druhá nejvyšší sazba po Sýrii. Na druhou stranu země jako Kambodža, Vietnam, Indonésie a Thajsko byly ušetřeny původních vysokých cel a jejich sazby byly sníženy na přijatelnější úroveň kolem 19-20 %. Tato změna byla uvítána především v Kambodži, kde nižší tarify pomohly zachránit klíčový textilní průmysl.

Specifickým případem je Evropská unie, která byla původně zasažena 20% sazbou, ale ta byla nyní snížena na 15 % pro většinu zboží. I když jde o příznivou změnu pro evropské obchodní partnery, stále zůstávají v platnosti přísná pravidla týkající se některých specifických produktů, jako jsou automobily a elektronika.

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) clo dovoz a vývoz

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Eurovision Song Contest (Photo by: Thomas Hanses)

Eurovize má bulharskou vítězku. Žižka doplatil i na technické potíže

Další ročník Eurovize je minulostí. Nejnovější vítězkou je bulharská zpěvačka Dara, úspěch jí přinesla píseň Bangaranga. Druhé místo patří Izraeli a třetí příčku obsadil zástupce Rumunska. Zastoupení ve finále mělo i Česko. Daniel Žižka se potýkal s technickými problémy, nakonec skončil šestnáctý. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Velryba uvízla na mělčině na pobřeží Baltského moře

Je to Timmy, potvrdili Dánové po zkoumání uhynulé velryby

Dánské úřady potvrdily, že uhynulou velrybou, která se v pátek objevila u jednoho z dánských ostrovů, je opravdu Timmy, jehož příběh v uplynulých týdnech sledovala média. Informoval o tom deník Guardian. Ostře sledovaný příběh tak nemá šťastný konec. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Hokej, ilustrační fotografie.

MS v hokeji: Slovinsko vs. Česko 3:2. Blamáž s outsiderem, rozhodlo prodloužení

Český hokejový národní tým má na programu v sobotu druhý zápas na světovém šampionátu ve Švýcarsku. Poté, co zvládli v pátek svůj úvodní duel proti Dánům, nad kterými vyhráli bez potíží 4:1, se svěřenci kouče Radima Rulíka nyní střetnou se Slovinskem. I v tomto zápase jsou Češi favority. Oproti duelu s Dány se proti Slovincům v české brance představí Dominik Pavlát a v sestavě se poprvé objeví obránce Jan Mandát. Bude mít stejně jasný průběh duel se Slovinskem, jako ten s Dánskem? Sledujte online reportáž zápasu se startem od 20:20 třetinu po třetině na serveru Eurozpravy.cz.

včera

včera

Dálnice, ilustrační fotografie.

Pilotní provoz rychlosti 150 km/h na D3 se prodlužuje do konce roku

Ministerstvo dopravy rozhodlo o prodloužení pilotního provozu zvýšené nejvyšší dovolené rychlosti 150 km/h na vybraném úseku dálnice D3 mezi kilometry 84–131. Na základě dosavadního průběžného vyhodnocení bude pilotní režim prodloužen do konce letošního roku, aby bylo možné získat dostatek reprezentativních dat pro objektivní posouzení dopadů na bezpečnost a plynulost provozu.

včera

včera

včera

Slovenští fanoušci, ilustrační fotografie.

Slováci na úvod vydřeli tři body v zápase s Norskem, Rakušané zvládli duel s Británií

Druhým hracím dnem pokračuje v sobotu 89. mistrovství světa v hokeji ve Švýcarsku. Do turnaje dnes vkročili poprvé i hokejisté Slovenska, kteří se na úvod skupiny B střetli s Norskem. Přestože naši východní sousedé šli do tohoto střetnutí jako favorité, na svou výhru se docela nadřeli. Nakonec až díky trefě Hrivíka ze třetí třetiny svěřenci kouče Vladimíra Országha vyhráli těsně 2:1. Ve druhém souběžně hraném poledním zápase potvrdili Rakušané roli mírného favorita v duelu s Velkou Británií, přestože i oni měli v první třetině nevydařenou pasáž, v níž ztratili třígólový náskok. Na vyrovnání se ale Britové ve zbytek zápasu nezmohli, naopak Rakušané odskočili na konečných 5:2.

včera

včera

včera

včera

Raúl Castro

Američané obviní Raúla Castra. Bratrovi Fidela je přes devadesát

Americké ministerstvo spravedlnosti se chystá obvinit někdejšího kubánského lídra Raúla Castra, kterému je přes 90 let. Informovala o tom BBC. Mladší bratr Fidela Castra se má zodpovídat ze dvou činů v 90. letech minulého století. Záměr americké justice je vnímán jako další prostředek aktuálního tlaku na Kubu.

včera

Lukáš Dostál během oslav po výhře na MS 2024.

Dostál do branky na MS nepřijede. V Anaheimu neprošel zdravotní prohlídkou

Protože patří k českým brankářům, na kterého se můžou v týmu od trenérů po spoluhráče opravdu spolehnout pokaždé, když nastoupí do branky, všichni včetně fanoušků doufali, že českému týmu pomůže Lukáš Dostál na MS i tentokrát. Realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem o jeho služby hodně stál, nakonec však musí vzít zavděk trojici gólmanů, kterou s sebou původně do Švýcarska vzali. I když ještě existuje možnost příjezdu jiného českého gólmana ze zámoří.

včera

včera

Deštivé počasí dorazilo. Meteorologové řekli, kde bude pršet nejvíc

V Česku od sobotního rána platí výstraha před vydatným deštěm, kterou meteorologové vydali už v pátek. Nejvýraznější srážky se očekávají v Beskydech, na Jablunkovsku a Vsetínsku, upozornili odborníci dnes na sociální síti X.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy