Trump plánuje uvalit na Rusko rozsáhlé sankce a cla

Americký prezident Donald Trump oznámil, že zvažuje rozsáhlé sankce a cla vůči Rusku, aby vyvinul tlak na Moskvu a přiměl ji k jednáním o příměří a urovnání války na Ukrajině. Ve svém pátečním příspěvku na sociální síti Truth Social Trump poprvé od nástupu do úřadu veřejně naznačil tvrdší přístup vůči Kremlu, který dosud čelil jen minimálnímu tlaku ze strany jeho administrativy.

Trump, který se dlouhodobě prezentuje jako vůdce schopný dojednat mírovou dohodu mezi Ruskem a Ukrajinou, dosud odmítal přímo obvinit Moskvu ze zahájení konfliktu. Místo toho zdůrazňoval svůj dobrý vztah s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Nyní však ve svém příspěvku vyzval obě strany k okamžitému zahájení jednání. „Rusko a Ukrajino, posaďte se k jednacímu stolu hned teď, než bude příliš pozdě,“ napsal Trump.

Tento krok přichází v době rostoucích obav evropských lídrů, kteří varují před možným sbližováním Washingtonu s Kremlem. Trumpova administrativa v posledních týdnech naznačila, že prioritou není podpora Ukrajiny, ale rychlé ukončení konfliktu i za cenu ústupků vůči Moskvě.

Napětí mezi Washingtonem a Kyjevem se vyostřilo minulý týden, kdy Trump během jednání v Oválné pracovně ostře vystoupil proti ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Po této konfrontaci následovalo rozhodnutí Bílého domu omezit část americké vojenské pomoci Ukrajině, což vyvolalo ostré reakce v Evropě.

Podrobnosti o plánovaných sankcích zatím nejsou známy, ale Trump již dříve naznačil, že jejich cílem by bylo ekonomicky oslabit Rusko a přinutit ho k vyjednávání. Očekává se, že případné sankce by mohly zasáhnout klíčové sektory ruské ekonomiky, včetně energetiky a financí.

Zatímco někteří analytici považují Trumpovu výhrůžku za taktický krok s cílem přimět Ukrajinu k větší vstřícnosti v mírových rozhovorech, jiní varují, že by mohlo jít pouze o rétorickou hru bez skutečného dopadu na ruskou strategii. Kreml se k Trumpovu prohlášení zatím nevyjádřil, ale Moskva dlouhodobě odmítá jakékoli vnější nátlakové mechanismy a tvrdí, že mírové rozhovory mohou probíhat jen za jejích podmínek.

Napětí mezi Washingtonem a jeho evropskými spojenci kvůli Trumpově přístupu k válce na Ukrajině roste. Některé státy Evropské unie vyjádřily obavy, že případné oslabování americké podpory Ukrajině by mohlo oslabit její vyjednávací pozici a vést k dohodě, která by spíše vyhovovala Rusku.

Trumpův nevyzpytatelný přístup k Ukrajině a Rusku tak zůstává hlavním tématem globální diplomacie. Zatímco jeho administrativa hovoří o snaze o mírové urovnání, kritici varují, že skutečné důsledky jeho politiky mohou znamenat oslabení Ukrajiny a posílení Moskvy. 

Související

Bundeswehr, ilustrační fotografie. Analýza

Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv

Evropa přechází k tvrdým obranným opatřením proti Rusku. Opevňování hranic, rostoucí vojenská role Německa, finská příprava na konflikt i rumunská ochota chránit Moldavsko ukazují jasný trend, kdy kontinent reaguje na ruskou agresi, hybridní tlak a slábnoucí jistotu amerického angažmá. Obrana se stává vlastní odpovědností Evropy a klíčovou podmínkou její stability.

Více souvisejících

Rusko clo Donald Trump

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 57 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Ani napodruhé na nabídku nekývl. Bilič nebude trénovat českou fotbalovou reprezentaci

Příběh hledání nového trenéra české reprezentace se zdá být nekonečný. Poté, co Slavia neuvolnila kouče Jindřicha Trpišovského, se začalo spekulovat, že by se mohl definitivně stát trenérem národního týmu Chorvat se zkušenostmi z anglické Premier League Slaven Bilič, čímž by se tak naplnila již dřívější priorita FAČR, že bude lovit trenéra především v zahraničních vodách. Jenže ani ten nakonec na nabídku manažera reprezentací Pavla Nedvěda nekývl. Navzdory tomu, že se s ním setkal hned dvakrát. Nejnovější informace tak hovoří o tom, že svaz začal jednat s velezkušeným stratégem Miroslavem Koubkem.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bundeswehr, ilustrační fotografie.

Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv

Evropa přechází k tvrdým obranným opatřením proti Rusku. Opevňování hranic, rostoucí vojenská role Německa, finská příprava na konflikt i rumunská ochota chránit Moldavsko ukazují jasný trend, kdy kontinent reaguje na ruskou agresi, hybridní tlak a slábnoucí jistotu amerického angažmá. Obrana se stává vlastní odpovědností Evropy a klíčovou podmínkou její stability.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Platy v IT v roce 2025: Jak si stojí programátoři, datoví analytici a specialisté na AI

IT sektor i v roce 2025 potvrzuje, že patří k nejdynamičtějším odvětvím ekonomiky. Firmy napříč obory bojují o zkušené vývojáře, datové analytiky i specialisty na umělou inteligenci – a to se odráží na jejich odměňování. Přinášíme vám aktuální přehled platů v IT a vysvětlíme, proč je technické vzdělání stále jednou z nejlepších investic do budoucnosti.

před 5 hodinami

Adam Vojtěch

Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček

Krátce po svém jmenování přistupuje nová vláda Andreje Babiše k prvnímu zásadnímu personálnímu řezu. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) navrhl radikální obměnu vládní části správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Z deseti členů, které do tohoto třicetičlenného orgánu deleguje kabinet, jich má sedm skončit úplně. Nejsledovanějším jménem mezi odvolanými je bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

před 6 hodinami

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Babišova vláda začala úřadovat. Odmítla emisní povolenky ETS 2 i migrační pakt

Nově zformovaná vládní koalice pod vedením premiéra Andreje Babiše (ANO) na svém úterním zasedání jasně deklarovala změnu kurzu v evropské i domácí politice. Kabinet složený ze zástupců hnutí ANO, SPD a Přísahy a Motoristů oficiálně odmítl zavedení nového systému emisních povolenek ETS 2 a vyslovil se proti migračnímu paktu EU. Zároveň se potvrdilo, že země vstoupí do roku 2026 v rozpočtovém provizoriu.

před 7 hodinami

BBC

BBC jde do boje. Trumpovu žalobu o čtvrt bilionu za sestřih projevu rázně odmítá

Britská veřejnoprávní stanice BBC oficiálně potvrdila, že se bude u soudu bránit žalobě amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten v pondělí na Floridě podal žalobu o astronomických 10 miliard dolarů (přibližně 230 miliard korun). Jádrem sporu je kontroverzní sestřih Trumpova projevu ze 6. ledna 2021 v dokumentárním pořadu Panorama, který byl ve Velké Británii odvysílán před americkými volbami v roce 2024.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Politico: Unijní summit v ohrožení. Belgie odmítá půjčku Ukrajině z ruských peněz, Česko ji podpořilo

Evropská unie se ocitla v patové situaci jen dva dny před klíčovým summitem lídrů v Bruselu. Belgická vláda v pondělí večer odmítla poslední balík ústupků ze strany Evropské komise, který měl odblokovat obří půjčku pro Ukrajinu ve výši 210 miliard eur (přes 5 bilionů korun). Půjčka má být kryta zmrazenými aktivy ruské centrální banky, z nichž drtivá většina leží v bruselském depozitáři Euroclear.

před 10 hodinami

Dmitrij Peskov na summitu Rusko Afrika 2023

Rusko odmítá vánoční příměří na Ukrajině

Ruské vedení se v úterý chladně vyjádřilo k návrhu na vánoční klid zbraní, který podpořil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova závisí jakékoli dočasné zastavení bojů na tom, zda se podaří dosáhnout širší a trvalé mírové dohody, o kterou usiluje administrativa budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Nová Babišova vláda na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Babišova vláda nastupuje. Slibuje levnější energie, nižší daně, stopku migračnímu paktu a emisním povolenekám

Česká republika má novou vládu. Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval kabinet Andreje Babiše (ANO), který se opírá o koaliční spolupráci hnutí ANO, Motoristů a SPD. Nový premiér i jeho ministři ihned po jmenování avizovali smršť opatření, která mají domácnostem i firmám ulevit od vysokých nákladů a zvrátit některé kroky předchozího kabinetu. A jednat se o nich začne už dnes.

před 12 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Mírová jednání v Berlíně: Co přinesla a co bude nyní následovat?

Jednání o míru na Ukrajině, která proběhla tento týden v Berlíně za účasti amerických vyjednavačů, ukrajinského prezidenta a evropských lídrů, skončila se smíšenými výsledky. Přestože v otázce bezpečnostních záruk došlo k výraznému posunu, nejcitlivější body zůstávají i nadále nevyřešeny.

před 13 hodinami

Policie Austrálie

Útočníky z pláže Bondi poháněla ideologie Islámského státu, absolvovali výcvik na Filipínách

Dvojice útočníků, otec a syn, kteří v neděli během židovského svátku Chanuka rozpoutali masakr na slavné australské pláži Bondi Beach, byla vedena ideologií Islámského státu (ISIS). Podle nejnovějších zjištění vyšetřovatelů oba muži nedávno navštívili jih Filipín, oblast dlouhodobě sužovanou islámským extremismem, kde zřejmě absolvovali vojenský výcvik.

před 15 hodinami

Počasí o víkendu: Bude tepleji než o tom uplynulém

Počasí bude o nadcházejícím víkendu teplejší, než v tom uplynulém. Podle ČHMÚ.cz se denní maxima dostanou až k osmi stupňům.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy