Prezident Spojených států Donald Trump v neděli, že Evropské unii uděluje prodloužení lhůty k dosažení obchodní dohody, která by odvrátila plánované 50% clo na evropské zboží. Místo původního termínu na začátku června mají unijní vyjednavači čas do 9. července.
Rozhodnutí přišlo po telefonátu s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen, která Trumpa požádala o více času. „Souhlasil jsem s prodloužením – 9. červenec 2025 – byla to pro mě čest. Předsedkyně Komise uvedla, že jednání začnou rychle,“ napsal Trump na své síti Truth Social.
Evropská unie zatím čelí 10% sazbě na vybrané produkty, ovšem tato sazba má na začátku července vzrůst na 20 %, pokud nedojde k dohodě v rámci Trumpem stanovené devadesátidenní lhůty.
Von der Leyen označila nedělní hovor za „dobrý“ a vyjádřila optimismus ohledně šance na dosažení dohody. „EU a USA mají jeden z nejdůležitějších a nejužších obchodních vztahů na světě,“ napsala na síti X. „Evropa je připravena pokročit v jednáních rychle a rozhodně.“
Napětí mezi Bruselem a Washingtonem však v posledních dnech vzrostlo. Evropská komise začala vystupovat vůči Spojeným státům razantněji a dala najevo, že nebude jednat pod tlakem.
„Komise zůstává připravena jednat v dobré víře. Obchod mezi EU a USA je bezkonkurenční a musí být veden vzájemným respektem, nikoliv hrozbami,“ uvedl v pátek eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. „Jsme připraveni bránit své zájmy.“
Evropská strana očekávala, že během pátečního hovoru s americkým obchodním zmocněncem Jamiesonem Greerem a ministrem obchodu Howardem Lutnickem dojde k prodiskutování posledních návrhů EU a přípravě osobní schůzky v Paříži, která se má uskutečnit na začátku června. Trumpovo vystupňování napětí ale podle diplomatických zdrojů ochladilo atmosféru jednání.
Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Evropskou unií byly v posledních letech opakovaně poznamenány celními spory. Tentokrát však hrozí jedno z nejvýraznějších ochlazení transatlantických vztahů za poslední dekádu.
Trump opakovaně tvrdí, že EU nespravedlivě profituje z amerického trhu a že je potřeba „obnovit rovnováhu“. Unie naopak poukazuje na to, že celní eskalace ohrožuje globální dodavatelské řetězce a strategické partnerství mezi Západem.
Prodloužená lhůta do 9. července dává Bruselu prostor k intenzivním diplomatickým jednáním, zároveň však zvyšuje tlak na dosažení konkrétního výsledku. V opačném případě hrozí, že Trump skutečně sáhne k zavedení 50% cel, která by mohla tvrdě zasáhnout evropský průmysl – zejména automobilový sektor a export luxusního zboží.
Související
Jsou v pasti a nemohou z ní ven. Cesta šéfa CIA do Kremlu ukázala, co mají Trump a Putin společného
Může Trump svévolně přejmenovat jezero? Pro své vlastní potřeby ano, jinde se nic nemění
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Katastrofa v Nepálu už má přes 600 mrtvých. Tisíce lidí se dál pohřešují
před 2 hodinami
Víkendové počasí. Největší teplo si užije jižní Morava
včera
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
včera
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
včera
Lepší penzijko. Vláda schválila změny ve spoření na důchod
včera
Tři děti utrpěly zranění při nehodě na D2. Policie apeluje na řidiče
včera
Jak se ledovec promění ve smrtící vlnu z bahna a vody? Odborník vysvětlil, co se stalo v Nepálu
včera
Z Ruska přišel nečekaný návrh: Udržujme s NATO dialog, abychom zabránili neúmyslné válce
včera
Počasí: Na Česko se ženou silné bouřky. V jednom kraji mohou být podle meteorologů extrémní
včera
Jsou v pasti a nemohou z ní ven. Cesta šéfa CIA do Kremlu ukázala, co mají Trump a Putin společného
včera
Může Trump svévolně přejmenovat jezero? Pro své vlastní potřeby ano, jinde se nic nemění
včera
Co způsobilo tragické záplavy v Nepálu? Vyšetřovatelé mají první teorii
včera
Počty mrtvých po katastrofálních záplavách dál rostou. Čína kvůli obavám z provalení jezera zastavuje záchranné práce
včera
Norský král Harald V. zemřel
včera
Trump nařídil změnit název jezera Ontario na Americké jezero. Zvažuje přejmenování Atlantského či Tichého oceánu
včera
Počasí dnes: V Česku hrozí velmi intenzivní bouřky
27. srpna 2026 22:03
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
27. srpna 2026 20:36
Babiš jednal s předsedou Evropské rady Costou. Řešili spolu peníze
27. srpna 2026 18:36
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
27. srpna 2026 17:20
Česko čeká zatmění Měsíce. Bude výrazné, lákají astronomové
V pátek se nám v případě bezoblačného počasí a dobrého výhledu k jihozápadnímu obzoru naskytne zajímavý pohled na částečné zatmění Měsíce. Počátek samotného zatmění bude ve 4 hodiny 33 minut a uvidíme jej očima i bez dalekohledu z celého území ČR. Zatmění Měsíce bude výrazné a z našeho území jej budeme moci pozorovat na ranní obloze nízko nad jihozápadním obzorem před východem Slunce.
Zdroj: Jan Hrabě