Trump se při sledování výsledků úterních voleb do Kongresu rozčiluje, píše CNN

Bývalý americký prezident Donald Trump zuří při sledování výsledků úterních voleb do Kongresu. S odvoláním na jednoho Trumpova poradce, který je v kontaktu s nejbližším exprezidentovým okolím, o tom informovala stanice CNN. 

Trump na své sociální síti Truth ale hovořil o úspěchu. Výsledky ovšem zatím pro republikány nejsou takovým přesvědčivým úspěchem, jak čekali. Souboj o Senát zůstává vyrovnaný, ve Sněmovně reprezentantů mají zatím republikánští kandidáti převahu, ale nikoli výraznou.

Podle zdroje CNN Trump "na všechny křičí". "Záleží na kandidátech. Všichni byli špatní," uvedl exprezidentův poradce při kritice republikánských kandidátů, z nichž mnohé vybral Trump.

"I když byly včerejší (úterní) volby do určité míry zklamáním, z mého osobního pohledu byly velkým vítězstvím," napsal dnes Trump na své síti Truth.

Exprezident těsně před volbami ohlásil, že vystoupí 15. listopadu s významným sdělením. Podle poradce tento plán zřejmě nezmění, protože "odklad by byl ponižující". V této věci ale podle tohoto zdroje panují stále nejasnosti.

Nejbolestnější ztrátou pro Trumpa je Pensylvánie, kde republikánský kandidát do Senátu Mehmet Oz přiznal porážku s vítězným demokratem Johnem Fettermanem. V primárních volbách Trump podpořil Oze.

Trumpem vybraní kandidáti zvítězili v senátních volbách například v Ohiu nebo Severní Karolíně, ale vítězství "trumpistů" se omezují podle CNN na zjevně republikánsky orientované státy.

Ne všichni Trumpovi kandidáti si vedli dobře ve volbách do Sněmovny reprezentantů. V New Hampshiru prohrála exprezidentova bývalá poradkyně Karoline Leavittová s demokratem Chrisem Pappasem. Trumpův kandidát Bo Hines v Severní Karolíně prohrál s demokratem Wileym Nickelem.

Pro Trumpa je také ranou hladké vítězství Rona DeSantise v souboji o post floridského guvernéra. DeSantis se označuje za největšího Trumpova soupeře o republikánskou nominaci pro prezidentské volby v roce 2024. DeSantis porazil demokrata Charlieho Crista skoro o 20 procentních bodů.

I když v USA v doplňovacích volbách většinou vítězí opozice, pro republikány letos neměly být tak obtížné, jak byly, sdělil politolog Jon Rogowski z Chicagské univerzity v rozhovoru s agenturou AFP. O to víc, že se volby konaly v době mimořádně inflace a malé popularity prezidenta Joea Bidena.

Rogowski upozornil, že někteří z kandidátů podporovaných Trumpem propadli, zatímco další republikáni, s nimiž je exprezident ve sporu, zvítězili. Peter Loge z univerzity George Washingtona řekl, že to ukazuje, "že lze být konzervativec, držet se zásad, postavit se Trumpovi a vítězit".

Související

Více souvisejících

Donald Trump Volby USA USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Veronika Bílková

15 let po zákazu kazetová munice dál zabíjí civilisty. Expertka na humanitární právo popsala důvody

Uplynulo více než 15 let od chvíle, kdy se více než stovka zemí z celého světa, včetně České republiky, na konferenci v irském Dublinu dohodla na přijetí Úmluvy o zákazu použití kazetové munice. Důvod, proč se v centru pozornosti ocitl tento typ zbraní, který do okolí rozptyluje velké množství menších náloží, spočívá v ničivých dopadech jejich užití na civilisty, vysvětluje profesorka Veronika Bílková v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že navzdory rychlému sjednání a přijetí dohody zůstávají stranou hlavní vojenské mocnosti, což představuje hlavní důvod, proč je kazetová munice nadále používána v ozbrojených konfliktech, včetně toho na Ukrajině, kde ji masivně využívá ruská armáda.      

včera

Max Verstappen v Bahrajnu, 2023

F1: VC Španělska a Verstappen opět školil konkurenty. Mercedes všechny překvapil

Max Verstappen z týmu Red Bull v grandiózním vystoupení ovládl Velkou cenu Španělska a navýšil tak svůj náskok v celkovém pořadí mistrovství světa Formule 1. V dramatickém souboji o druhé místo se mezi sebe pustili oba jezdci týmu Mercedes, britská ikona Lewis Hamilton a mladý talent George Russell. Nakonec to byl Hamilton, kdo se přes svého kolegu prosadil a dojel na druhé pozici.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Petr Fiala

Bankrot si vymýšlíte, řekl Babiš Fialovi. Úsporný balíček schválíme tak, jak je, tvrdí premiér

Vláda si za konsolidačním balíčkem stojí a nebude ustupovat tlakům zájmových skupin. Schválí ho v takové podobě, v jakém byl navržen, řekl premiér Petr Fiala na CNN Prima News. Předseda opozičního ANO Andrej Babiš si myslí, že si vláda bankrot vymýšlí a lidem bere peníze. Uvedl, že když už, tak by vláda měla usilovat o rušení dotací v celé Evropské unii, nejen v Česku.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Boje u Bachmutu pokračují, Rusko utrpělo značné ztráty, tvrdí Kyjev

Navzdory nedávnému zmírnění bojů v Bachmutu pokračují střety mezi ruskou a ukrajinskou armádou. Moskva v nich utrpěla značné ztráty, uvedly v neděli kyjevské ozbrojené síly podle Reuters. Město přitom nemá žádný strategický význam, přesto v něm podle západních odhadů bylo zraněno nebo zabito na 60 tisíc ruských vojáků.

včera

včera

Heydrichův Mercedes těžce poškozený výbuchem bomby Jana Kubiše na místě atentátu

Před 81 lety zemřel po úspěšném atentátu Reinhard Heydrich

Před 81. lety došlo k úmrtí jedné z nejkontroverznějších postav druhé světové války - Reinharda Heydricha. Heydrich, známý také jako "Architekt konečného řešení židovské otázky" a jeden z nejmocnějších nacistických představitelů, zemřel po atentátu spáchaném československými parašutisty Jozefem Gabčíkem a Janem Kubišem 4. června 1942 v Praze. Jeho smrt zanechala významný otisk v historii a stala se symbolem odporu proti nacistickému režimu.

včera

včera

Rusko v noci opět ostřelovalo Ukrajinu. Zemřelo dvouleté dítě

Při ruském útoku v jihovýchodním ukrajinském městě Dněpr bylo zraněno více než dvacet lidí a zemřelo teprve dvouleté dítě. Informuje o tom Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy