Trump suverénně vede v republikánském boji o Bílý dům. Obžalobám navzdory

Bývalý šéf Bílého domu Donald Trump vede v boji o republikánskou nominaci před floridským guvernérem Ronem DeSantisem o 37 procent. Ukazují to výsledky průzkumu amerického listu New York Times. Nic na tom nemění fakt, že čelí několika federálním obžalobám v souvislosti s utajovanými dokumenty. 

Trump má převahu prakticky ve všech demografických skupinách a regionech a ve všech ideologických křídlech republikánské strany (GOP), protože „republikánští voliči mávli rukou nad obavami z jeho stupňujícího se právního ohrožení,“ píše NY Times. 

S velkým náskokem vede mezi muži i ženami, mladšími i staršími voliči, umírněnými i konzervativci, a i mezi různě vzdělanými lidmi. Velký rozdíl není ani mezi voliči z venkova a měst. 

Podle NY Times dosud neprorazily hlavní argumenty DeSantisovy kampaně, že „je volitelnější než Trump“ a „vládl by efektivněji“. Zatímco bývalému prezidentovi průzkumy udělují suverénně první příčku v rámci GOP s 54 procenty, floridský guvernér za ním zaostává s pouhými 17 procenty.

Žádnému z Trumpových vyzyvatelů se nedaří. Bývalý viceprezident z exprezidentovy administrativy Mike Pence má tři procenta, stejně jaké bývalá velvyslankyně v OSN Nikki Haleyová a senátor Tim Scott z Jižní Karolíny. Po dvou procentech mají bývalý guvernér New Jersey Chris Christie s podnikatelem Vivekem Ramaswamym. 

Kdyby zbylí kandidáti „zmizeli“, jak uvádí NY Times, Trump by stále vítězil. A to v poměru 62 ku 31 procentům. 

Bývalý prezident USA čelí ve federální obžalobě zveřejněné v dubnu celkem 37 bodům, včetně 31 bodů z úmyslného zadržování informací o národní obraně. 

Nejzávažnější z nich shrnula stanice CNN: „Kromě obvinění ze záměrného zadržování informací národní obrany je bývalý prezident obviněn po jednom bodu obžaloby za spiknutí za účelem maření výkonu spravedlnosti, zatajení dokumentu nebo záznamu, korupčního zatajení dokumentu nebo záznamu, zatajení dokumentu v rámci federálního vyšetřování, plánu zatajení a nepravdivých prohlášení.“

Určité dokumenty měly podle CNN nejvyšší stupeň utajení. Některé z nich byly natolik citlivé, že podle obžaloby vyžadovaly zvláštní zacházení. Patří mezi ně mimo jiné dokument nalezený v jeho floridském letovisku Mar-a-Lago, který byl klasifikován jako přísně tajný a datovaný do června 2020. Týkal se jaderných kapacit cizí země, uvádí obžaloba.

Zvláštní právní zástupce Jack Smith podle CNN tvrdil, že jeho úřad bude usilovat o „rychlý soudní proces“. „Je pro mě velmi důležité poznamenat, že obžalovaní v tomto případě musí být považováni za nevinné, dokud jim soud neprokáže vinu nade vší pochybnost. Za tímto účelem bude můj úřad usilovat o rychlý soudní proces v souladu s veřejným zájmem a právy obviněných,“ upozornil Smith.

Není to ale poslední škraloup, minulý čtvrtek došlo na další obvinění ze strany federální prokuratury. V soudním dokumentu zveřejněném ve čtvrtek federální prokurátoři Trumpa obvinili z toho, že se pokoušel dát vymazat záběry z průmyslových kamer ze svého domu v Mar-a-Lago ve státě Florida, aby se nedostaly do rukou vyšetřovatelů.

V případu byl obviněn i další muž, zaměstnanec rezidence, vyplývá ze soudního dokumentu. Tím je údržbář v Trumpově rezidenci Carlos De Oliveira, který údajně pomáhal skrývat citlivé vládní dokumenty před úředníky, kteří se je pokoušeli získat zpět.

Soudní proces je naplánován na květen roku 2024. Tato obvinění byla zveřejněna několik hodin poté, co Trump uvedl, že jeho právníci se setkali s představiteli ministerstva spravedlnosti, kteří vyšetřují jeho pokusy zvrátit prohru ve volbách v roce 2020 s demokratem Joem Bidenem.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Volby USA Republikánská strana (USA) Ron DeSantis Nikki Haleyová Mike Pence USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 8 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 8 hodinami

Voják Bundeswehru zastřelil na severu Německa čtyři lidi včetně dítěte. Potom se vzdal

Údajně voják Bundeswehru zastřelil čtyři lidi v obcích Scheessel a Bothel na severozápadě Německa, mezi nimiž bylo i jedno dítě. Podezřelý se dobrovolně vzdal úřadům, informovala prokuratura v dolnosaském Verdenu a místní policie ve společném prohlášení.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy