Kurýrní gigant DHL Express oznámil dočasné pozastavení doručování zásilek do Spojených států v hodnotě nad 800 dolarů (přibližně 18 700 Kč). Firma tento krok odůvodnila „významným nárůstem byrokracie“ spojené s celními kontrolami, které začaly platit po zavedení nového celního režimu prezidenta Donalda Trumpa.
Opatření se týká veškerých zásilek od firem do USA určených koncovým zákazníkům. Společnost DHL potvrdila, že od pondělí bude tento typ doručování dočasně zastaven „až do odvolání“. Výjimkou zůstávají zásilky mezi firmami, tedy tzv. business-to-business, které sice budou pokračovat, ale i zde DHL upozorňuje na možné zpoždění.
Zatímco dosud bylo možné zasílat do USA balíčky v hodnotě až 2 500 dolarů bez výraznější administrativy, nové kontroly snížily tento limit na 800 dolarů. Změna znamená, že mnohem větší množství zásilek podléhá podrobnému celnímu řízení, které firmě DHL výrazně komplikuje provoz.
„Tato úprava vedla k prudkému nárůstu formálních celních řízení, která nyní řešíme nepřetržitě,“ uvedla firma ve svém prohlášení. „Zatímco pracujeme na navýšení kapacity a zvládnutí tohoto nárůstu, zásilky nad 800 dolarů bez ohledu na zemi původu mohou čelit několikadenním zpožděním.“
Nadále tak bude možné do USA posílat zásilky v nižší hodnotě, které se zatím podrobné kontrole vyhnou. Tento „de minimis“ režim však nebude mít dlouhého trvání. Bílý dům se totiž chystá 2. května tuto výjimku omezit – konkrétně pro zboží z Číny a Hongkongu. Tím se definitivně uzavře dosavadní mezera v zákoně, která umožňovala levné zásilky do USA doručovat bez cel a daní.
Tato změna výrazně zasáhne zejména oblíbené e-shopy Shein a Temu, jejichž obchodní model stojí právě na nízkonákladových zásilkách odesílaných přímo koncovým zákazníkům z Číny. Obě společnosti již varovaly, že budou muset kvůli novým pravidlům zvýšit ceny.
Trumpova administrativa tvrdí, že právě čínští přepravci často zneužívají současných podmínek k zasílání nedeklarovaného či ilegálního zboží. Podle Bílého domu je cílem opatření „zasáhnout syntetický opiátový řetězec“, který podle amerických úřadů hraje zásadní roli v probíhající drogové krizi.
V rámci prezidentského dekretu tak Bílý dům zahájil tažení proti čínským e-shopům a přepravcům. Opatření se údajně zaměřuje především na omezení šíření fentanylu a dalších syntetických drog, které podle amerických úřadů přicházejí právě z Asie.
Čína se proti těmto tvrzením ostře ohradila. Tvrdí, že problém s fentanylem je výhradně záležitostí Spojených států a že sama má jedny z nejpřísnějších protidrogových zákonů na světě. Čínské úřady označily kroky USA za „šikanu a zneužívání celní politiky“.
Do sporu se zapojila i poštovní služba Hongkongu. Ta již minulý týden oznámila, že zastavuje doručování balíků do USA po moři. Od 27. dubna pak přestane akceptovat jakékoli zásilky určené pro Spojené státy.
Napětí mezi Washingtonem a Pekingem tak znovu nabírá na síle, přičemž tentokrát zasahuje i běžné spotřebitele, e-shopy i globální logistické hráče. Důsledky nových opatření se tak neomezují pouze na geopolitiku – začínají dopadat i na každodenní život a online nákupy.
Související
V Česku se šíří podvodné e-maily vydávající se za zprávy od pošty nebo DHL
Na jaké maily si dát pozor? Hackeři se vydávají za Microsoft, Amazon i DHL
Aktuálně se děje
včera
Le Penová odstartovala kampaň pro prezidentské volby
včera
Sen se stal skutečností. Wimbledon uvidí v sobotu ryze české ženské finále mezi Muchovou a Noskovou
včera
Přijel pozdě, odjel předčasně, nemluvil s nikým. Pro jednoho lídra se summit NATO nevyvedl
včera
Útok Spojených států mířil na jadernou elektrárnu, tvrdí Teherán
včera
Námořníci opět váhají s cestami přes Hormuzský průliv, potvrzují data
včera
Policie si rozpočtově polepší. Peníze půjdou na investice i platy
včera
Podivná cesta domů. Trump se pokusil vysvětlit, proč v Británii měnil letoun
včera
Pavel zveřejnil lékařskou zprávu. Má doporučenou dietu
včera
Le Penová má nakročeno k vítězství v prezidentské volbě, naznačují průzkumy
včera
Pavel naznačil, že Ukrajina má dva měsíce na ukončení války s Ruskem
včera
Počasí potěší milovníky léta. Tropické hodnoty se ale nečekají
Aktualizováno včera
Zemřela legendární zpěvačka Bonnie Tyler
včera
V Británii fakticky začal výběr nového premiéra. Favorit je jasný
včera
Velký požár ve Zlíně. Hoří v areálu Svitu, platí třetí stupeň poplachu
včera
Trump tvrdí, že mu volali z Íránu. Teherán se prý chce dohodnout
včera
Babiš prozradil, co přednesl na summitu NATO. Česko hodlá navýšit obranné výdaje
včera
Trumpova slova se naplnila. Američané znovu zaútočili v Íránu
včera
Počasí se oteplí, ubyde srážek. Jeden problém se tak prohloubí
8. července 2026 21:58
Rodičovský příspěvek bude 400 tisíc korun. Sněmovna schválila i úpravy superdávky
8. července 2026 21:12
Artis Brno dalším nováčkem Chance ligy. Nahrazuje vyloučenou Karvinou
Česká fotbalová sága, která započala prakticky koncem března letošního roku, kdy vyšla najevo obří sázkařská aféra, do níž byly namočeny především kluby z Moravy včetně prvoligové Karviné. Ta na to po měsících doplatila tím, že byla jednak Evropskou fotbalovou unií UEFA vyloučena z evropských pohárů, které mohla původně hrát, a poté také z první ligy a spadla tak do druhé. Proti se nejprve chtěla odvolat k Etické komisi Fotbalové asociace ČR (FAČR), ale toto odvolání nakonec stáhla. Zachránila tím tak nejvyšší soutěž pro příští ročník, která bude mít opět sudý počet týmů, tedy tradičních 16. Podle soutěžního řádu Ligové fotbalové asociace (LFA) byl postup do první ligy nejprve nabídnut Táborsku, to však nabídku nepřijalo. Na řadu tak přišel klub Artis Brno. Ten se v pátek naopak rozhodl, že nabídku přijme. Stále to ale nemusí být konečná celého příběhu. Dukla Praha se ale hodlá proti postupu LFA bránit soudní cestou.
Zdroj: David Holub