Ukrajina našla způsob, jak zasáhnout Rusy do týla? V jimi zničeném Mariupolu se ozývají výbuchy

V ukrajinském městě Mariupol, které okupují ruské invazní síly, se opět ozvaly výbuchy. Informoval o tom dnes server Ukrajinska pravda s odvoláním na ukrajinskou mariupolskou městskou radu, podle níž jsou dnes hlášeny exploze v oblasti místních oceláren Iljič. Zprávy o výbuších v Mariupolu se objevovaly i v předchozích dnech, list The New York Times v jejich souvislosti píše, že Ukrajina našla způsob, jak udeřit hluboko za nepřátelskými liniemi.

"Mariupol. Znovu jsou slyšet výbuchy," napsala ukrajinská mariupolská městská rada dnes dopoledne na telegramu. "V oblasti závodu Iljič jsou hlášeny tři exploze. Existuje vysoká pravděpodobnost zásahu nepřítele, jelikož nebe je čisté - nejsou stopy po práci protivzdušné obrany okupantů," dodala městská správa, podle níž vyslala ruská armáda po explozích do vzduchu letadla.

Poradce mariupolského starosty Petro Andrjuščenko na telegramu uvedl, že dva výbuchy zahřměly u hutního závodu Iljič a další poblíž letiště. Ukrajinské ozbrojené síly s chirurgickou přesností zasahují základny okupantů, napsal Andrjuščenko.

Podle webu Ukrajinska pravda se exploze ozvaly poblíž železáren a oceláren Iljič také ve středu večer, ve stejný den ráno pak u přístavu, kde prý ruská armáda skladuje munici. Výbuchy v Mariupolu, který se nachází ve východoukrajinské Doněcké oblasti, byly hlášeny i dříve.

Ruská agentura TASS dnes dopoledne s odvoláním na Moskvou dosazenou policii v Mariupolu napsala, že dnes "pracoval systém protivzdušné obrany pravděpodobně poblíž námořního přístavu" v Mariupolu. Žádné další údaje neuvedla.

Ve středu ruská státní agentura napsala, že část Doněcké oblasti, kterou ovládají ruské síly, se v noci na středu stala terčem "bezprecedentního" ostřelování ze strany ukrajinských ozbrojených sil. "Celou noc pracovaly systémy protivzdušné obrany nejen ve městě (Doněcku), ale i v mnoha našich dalších městech, včetně Debalceva, Mariupolu," řekl podle ní Igor Kimakovskij, poradce šéfa proruských separatistů. Podle Ruskem dosazeného starosty Mariupolu Olega Morguna ruská protivzdušná obrana v noci na středu střílela na drony, přičemž nebyly hlášeny žádné oběti ani škody.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné v podmínkách války ihned nezávisle ověřit. Ruská invazní armáda dobyla strategické přístavní město Mariupol po těžkých bojích loni v květnu.

Ukrajina našla způsob, jak udeřit hluboko za nepřátelskými liniemi sérií záhadných výbuchů, napsal ve středu americký list The New York Times, podle něhož se v přístavním městě Mariupol ozvala v noci na středu řada explozí. Podle zpráv a videozáznamů byly zasaženy kromě Ruskem okupované Doněcké oblasti také Rusy ovládané části oblasti Luhanské a Chersonské, napsal list.

Jaké cíle byly zasaženy, bylo podle něj možná méně zajímavé než to, jak se je ukrajinským silám podařilo zasáhnout. Není to poprvé, co jsou hlášeny exploze hluboko za nepřátelskými liniemi, ale ve středu se množily dotazy, co se stalo, píše list. Ukrajinští obránci podle něj v minulosti proti invazním silám za frontovou linií používali mimo jiné bezpilotní letouny nebo rozsáhlou síť partyzánů loajálních Kyjevu.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Mariupol

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Po ruském útoku na Oděsu je nejméně pět mrtvých včetně kojence. Úřady vyhlásily den smutku

Rusové v noci na sobotu zaútočili na jihoukrajinské město Oděsa. Mezi několika mrtvými je také tříměsíční dítě. Administrativa oblasti na jihu Ukrajiny vyhlásila neděli 3. března za den smutku. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy