Ukrajina se chopila iniciativy a Rusko je v defenzivě, tvrdí ministerstvo

Ukrajina se chopila iniciativy a Rusko je v defenzivě, ale k dosažení vítězství potřebuje vysoce přesné zbraně dlouhého doletu s dosahem až 200 kilometrů. Na telegramu to uvedl náměstek ministra obrany Volodymyr Havrylov.

"Ukrajina se chopila iniciativy – Rusko je v defenzivě, ale k vítězství potřebuje (Ukrajina) zbraně s dosahem až 200 kilometrů... Realizujeme všechny naše vojenské plány v souladu s našimi odhady. Prioritou v moderním válčení je mít situační povědomí, znát situaci nepřítele a být schopen provádět přesné údery na velké vzdálenosti. Jinými slovy, mít zbraň schopnou zasáhnout nepřítele na vzdálenost až 200 kilometrů," uvedl náměstek.

Podle Institutu pro studium války přitom učinila ukrajinská vojska jen "marginální zisky" a Ukrajinci při protiofenzívě dosud nezaznamenávají nijak výrazné zisky, přesto postupují dopředu. Ukrajinské síly pokračují v protiofenzivě ve třech úsecích. Podle generálního štábu první z úspěšných včerejších operací proběhla asi 12 km jihovýchodně od Bachmutu u vesnice Stupochky. Dále v Doněcké oblasti zaznamenali Ukrajinci úspěchy poblíž Vuhleradu.

Ukrajině se během protiofenzívy ale údajně podařilo už obsadit desítky kilometrů čtverečních území dosud ovládaného Ruskem. Podle serveru SkyNews to uvedl řekl vysoký vojenský velitel brigádní generál Oleksij Hromov. Informace nelze nijak ověřit.

Protiofenzíva tak naplno probíhá a ačkoliv Rusko tvrdí, že není úspěšná, Ukrajina s opatrností hovoří opačně. Podle Zelenského jsou informace z frontových linií "obecně pozitivní, ale je to velmi obtížné". Přiznal, že ruské jednotky kladou tvrdý odpor. Nemají ale příliš na výběr. "Pokud Rusko prohraje protiofenzívu, nakonec prohraje válku, řekl Zelenskyj.

Zelenskyj dříve řekl, že boje v dlouho očekávané ukrajinské ofenzívě proti ruským silám jsou "divoké", ale že Kyjev "postupuje vpřed". Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová oznámila, že ukrajinská vojska během protiofenzívy na jihu země osvobodila sedm obcí. Podle náměstkyně postoupila o 6,5 kilometru a území o rozloze 90 kilometrů čtverečních už bylo osvobozeno od ruského vlivu.

Zelenskyj také hovořil o ukrajinském postupu na bojišti. Uvedl, že i přes tvrdé boje je důležité, že je zaznamenán postup. Deštivé počasí však podle něj ztěžuje vojenské operace i postup Ukrajinců. Prezident poděkoval jednotkám za to, že do nově osvobozených obcí se vrací ukrajinská vlajka.

Maljarová označila za osvobozené obce Lobkove, Levadne, Novodarivka, Neskučne, Storoževe, Makarivka a Blahodatne. Některé z těchto obcí měly být dobyty již během minulého víkendu, nově oznámila osvobození obcí Lobkove, Levadne a Novodarivka, které se nacházejí jihovýchodně od Záporoží.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval

Prezident Petr Pavel v novoročním projevu popřál vládě premiéra Andreje Babiš (ANO), aby byla úspěšná. Zároveň současný kabinet upozornil, že ho bude pozorovat, aby nedošlo k ohrožení demokracie v Česku. Hlava státu se jinak v televizním vysílání k politice moc nevyjadřovala. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 7 hodinami

Pavel Nečas

Zemřel známý herec Pavel Nečas

Česko zasáhla hned na Nový rok první smutná zpráva roku 2026. Na Silvestra ve věku 59 let zemřel známý divadelní, televizní a filmový herec či moderátor Pavel Nečas. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační fotografie.

Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění

Česko má za sebou v očích policistů průměrnou silvestrovskou noc, která se výrazně nelišila oproti předchozím rokům. Lidé si stěžovali na rušení nočního klidu či používání pyrotechniky. Došlo ale nejméně ke dvěma incidentům, které si vyžádaly vážná zranění zúčastněných osob. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025)

Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti

Česko letos přišlo o několik výrazných osobností, které je dobré si v závěru roku připomenout. O tvář přišel karlovarský filmový festival, s někdejším nejvyšším představitelem se musela rozloučit tuzemská církev. Odešel také držitel prestižní filmové ceny Oscar. 

včera

včera

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče

Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha

Zimní počasí působí během silvestrovské středy komplikace v dopravě. Potíže jsou hlášeny například ze středních Čech či Krkonoš. Meteorologové dnes aktualizovali varování před novým sněhem, silným větrem a sněhovými jazyky či závějemi. 

včera

včera

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025)

Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění

Rok 2025 převrátil českou politiku vzhůru nohama. Říjnové volby vrátily k moci Andreje Babiše a spolu s ním vznikla křehká koalice ANO, SPD a Motoristů, v níž reálný vliv drží Filip Turek. Vznik vlády provázejí spory s prezidentem Petrem Pavlem i vážné pochyby o kompetenci a etice aktérů. Dosavadní pětikoalice mezitím zaplatila za vlastní komunikační chaos a aféry. Rok 2026 proto spíš, než stabilitu slibuje turbulence a vleklé vnitřní konflikty.

včera

Vladimir Putin

Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina

Rusové se nadále snaží svět přesvědčit, že opravdu došlo k útoku na rezidenci prezidenta Vladimira Putina. Ministerstvo obrany zveřejnily záběry dronu, jenž se měl na ukrajinské operaci podílet. Zahraniční média ale nedokážou ověřit, zda není video pouze zinscenované.

včera

Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila

Pondělní spanilá jízda ukradeným autobusem plzeňskými ulicemi skončila v příkopu a následně i obviněním. Policisté již zahájili trestní stíhání muže, jenž se zmocnil vozidla a ve městě s ním narazil do několika vozidel. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy