Ukrajina se tlačí do vnitrozemí? Rusko hlásí dronové útoky 1100 kilometrů od hranic

Bezpilotní letouny zaútočily v úterý ráno na industriální objekty v ruském Tatarsku, které leží přes 1100 kilometrů od Ukrajiny. Při útocích utrpělo zranění několik lidí. Uvedla to agentura Reuters.

Cíli útoků byly průmyslové objekty ve městech Jelabuga a Nižněkamsk, uvedla tisková služba nejvyššího představitele Tatarska Rustama Minnichanova.

"Nebyly způsobeny vážné škody a technologický proces nebyl narušen. V Jelabuze jsou naneštěstí zraněni. Byla jim poskytnuta veškerá nezbytná pomoc," uvedla tisková služba.

Blízko Jelabugy se nachází speciální ekonomická zóna, ve které se nacházejí chemické a strojírenské závody a továrny na zpracování kovů.

Dvě osoby utrpěly zranění, když dva drony zasáhly ubytovací zařízení, uvedly místní úřady. Agentura Reuters s odvoláním na ruskou státní agenturu TASS píše o celkem šesti zraněných.

V Nižněkamsku se nachází velká ropná rafinerie.

Z Belgorodské oblasti v Rusku bylo vojáky minulý týden evakuováno pět tisíc dětí ohrožených ukrajinskými bombardováními. Uvedl to oblastní guvernér Vjačeslav Gladkov.

Minulý týden regionální úřady oznámily, že 9000 nezletilých osob bude přemístěno do jiných regionů kvůli hrozbě přeshraničního ostřelování a útokům bezpilotních letadel. Dosud si v tomto regionu ruskou-ukrajinského konfliktu vyžádaly životy více než tucet civilistů.

"Už jsme evakuovali pět tisíc dětí z našeho regionu. Včera bylo přesunuto 1300 dětí do Petrohradu, Brjanska a Machačkaly," uvedl Gladkov.

Děti, které stále žijí poblíž hranic, včetně hlavního města Belgorodské oblasti, přejdou na dálkové vzdělávání v příštím měsíci, dodal Gladkov. Podniky, které byly kvůli útokům uzavřeny, budou moci opět otevřít, pokud jejich personál bude vyškolen v první pomoci a okna budou zabezpečena lepicí páskou.

Od začátku války na Ukrajině před více než dvěma lety se Belgorod opakovaně stává terčem toho, co ruští představitelé nazývají nevybíravými útoky ze strany Ukrajiny.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Rusko Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

Olympiáda se blíží. V Řecku byl slavnostně zapálen olympijský oheň

V řecké Olympii byl slavnostně zapálen olympijský oheň pro nadcházející olympijské hry v Paříži. Po jedenáctidenním putování Řeckem se pochodeň vydává do Francie, kde bude zahájení sportovního svátku pod pěti kruhy od 26. července do 11. srpna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy