Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

Jedním z možných vysvětlení je, že ruská invazní armáda se rozhodla více využívat bojová letadla blíže frontové linie, na což Ukrajinci reagují nasazením různých systémů protivzdušné obrany a jejich agresivnějším používáním.

Forbes spekuluje, že Ukrajina může přidělit některá z odpalovacích zařízení amerických systémů protivzdušné obrany Patriot mobilním palebným skupinám, které operují v blízkosti frontové linie. Tyto skupiny útočí na ruská bojová letadla a rychle se přesunují, aby unikly protiútokům.

Další možností je, že Ukrajinci přesunuli některé ze svých baterií systémů NASAMS blíže k frontě. Navíc se zmiňuje, že Rusko nedávno zničilo jedno odpalovací zařízení NASAMS poblíž Záporoží.

Navzdory těmto faktům čelí podle Forbesu Ukrajina dalším výzvám, neboť systémy Patriot a NASAMS vyžadují americké rakety, které Kyjev nedostává od prosince kvůli politickým překážkám.

Rusové se také potýkají se svými vlastními problémy, protože jejich letecký průmysl, postižený zahraničními sankcemi, není schopen vyrobit dostatečné množství nových vojenských letadel.

Forbes spekuluje, že růst ruských leteckých ztrát může být důsledkem rostoucí agresivity invazních sil a zvýšeného počtu náletů u frontové linie, což vytváří pro ukrajinské obránce více příležitostí k sestřelování ruských letadel.

Navíc Rusové nedávno přišli o několik svých letounů A-50, které používali při invazi, a také o další letouny včasné výstrahy, což může vytvářet na bojišti "slepá místa", kde mohou mít ruští piloti problémy s detekcí protiletadlových raket.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

Více souvisejících

válka na Ukrajině SU-34 Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Dánský Notre-Dame: Ikonická budova Kodaně v plamenech, zhroucení věže lidem vyrazilo dech

Dánskou historickou budovu staré burzy v centru Kodaně zachvátil požár. Børsen ze 17. století je jednou z nejstarších budov města a podle serveru BBC zhroucení ikonické věže obyvatelům Dánska vyrazilo dech.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy