Ukrajina vyzvala Rusy, aby přestali s adopcemi deportovaných ukrajinských dětí

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková vyzvala Rusy, aby přestali s adopcemi dětí, které byly za války na Ukrajině podle ní "ukradeny" a deportovány do Ruska. Varovala, že jde o nezákonné počínání, jehož pachatelé se budou muset za své činy dříve či později zodpovídat.

Válka, kterou Rusko zahájilo proti svému sousedovi před 13 měsíci, přinutila opustit domovy miliony lidí, včetně rodin a dětí. Skutečný počet dětí, které byly násilně odvlečeny do Ruska, není možné zjistit, připomíná agentura Reuters.

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal začátkem března zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskou zmocněnkyni pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou a obvinil je z válečného zločinu nezákonné deportace stovek dětí z Ukrajiny.

Vereščuková v příspěvku na sociální síti telegram uvedla, že odebírání osiřelých dětí z Ukrajiny a jejich nabízení k adopci ruským občanům je nezákonné. "Zvláště nechutné je, když se lidé dokonce veřejně chlubí tím, že adoptovali děti ukradené na Ukrajině," napsala v ruštině ministryně pro reintegraci dočasně okupovaných území.

"Důrazně doporučuji, aby ruští občané neadoptovali ukrajinské sirotky, kteří byli nezákonně vyvezeni z dočasně okupovaných území Ukrajiny," uvedla Vereščuková, která má ve vládě na starosti sociální otázky. "Znovu připomínám všem ruským takzvaným 'adoptivním rodičům' a 'opatrovníkům': dříve nebo později se budete muset zodpovídat," uvedla s tím, že se jedná o desítky ruských občanů. Některé zmínila i jmenovitě.

Ministerstvo Vereščukové registruje nyní jako nelegálně deportovaných 19.514 ukrajinských dětí.

Rusko neskrývá existenci programu, v jehož rámci převezlo do Ruska tisíce ukrajinských dětí, prezentuje ho ale jako humanitární kampaň na ochranu sirotků a dětí opuštěných v oblasti bojů.

Většina převozů osob a dětí se odehrála v prvních měsících války a předtím, než Ukrajina koncem srpna zahájila velkou protiofenzívu s cílem získat zpět okupovaná území na východě a jihu země. Ruské ministerstvo obrany v polovině srpna uvedlo, že do Ruska bylo přivezeno 3,5 milionu lidí, včetně více než půl milionu dětí.

Spojené státy v červenci uvedly, že Moskva "násilně deportovala" do Ruska 260.000 dětí z jejich ukrajinských domovů.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Záplavy na Ukrajině: Výbuchy zřejmě přišly zevnitř, Kachovka by zvenčí odolala jadernému úderu

Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc. Ten v dopoledních hodinách dorazil do Chersonu.

Více souvisejících

Ukrajina Rusko Děti, dětské

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Dmytro Kuleba je ukrajinský politik a diplomat, od března 2020 ministr zahraničí ve vládě premiéra Denyse Šmyhala.

Kuleba: Nechceme vojáky, NATO je stejně nepošle. Dejte nám zbraně

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba tvrdí, že země NATO vojáky na Ukrajinu až do konce války nepošlou a země o ně ani nežádá. Míst toho potřebuje hlavně zbraně. Uvedl to v reakci na prohlášení bývalého generálního tajemníka Severoatlantické aliance Anderse Rasmussena.

před 29 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj

Záplavy na Ukrajině: Výbuchy zřejmě přišly zevnitř, Kachovka by zvenčí odolala jadernému úderu

Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady na pravém břehu Dněpru mimo dosah ruského ostřelování. Dramatická situace způsobená zničením přehrady Nová Kachovka se však stále stupňuje. Ukrajinský prezident Zelenskyj vytkl mezinárodním organizacím, že ani přes výzvy dosud nevyslaly pomoc. Ten v dopoledních hodinách dorazil do Chersonu.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko chce zabránit EU v pořádání klimatického summitu COP29

Podle interních e-mailů, které získala agentura Reuters, Rusko plánuje zablokovat možnost zemím Evropské unie hostit příští rok mezinárodní jednání OSN o klimatu COP29. Tento krok může představovat potenciální překážku pro Bulharsko, které jako člen EU a chtělo získat právo pořádat konferenci. Další zvažované země jsou Ázerbájdžán a Arménie. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Bělgorod, ilustrační fotografie.

"Jsme v Rusku, nebo kde?" Moskva ignoruje utrpení lidí v Bělgorodské oblasti

Do Ruska dorazila plnohodnotná válka, upozornil nezávislý ruský server Meduza. Má obrovské dopady na život ve městě Šebekino v Bělgorodské oblasti sousedící s Ukrajinou. Čtyřicetitisícové město údajně už několik týdnů prožívá neustálou palbu, na začátku června místní úřady rozhodly o evakuaci obyvatel. Federální pomoc z Moskvy ale nepřichází, šéf wagnerovců Prigožin se dokonce „obává“ nasazení jaderné zbraně. 

před 3 hodinami

Anders Fogh Rasmussen, dánský politik, bývalý předseda dánské vlády a generální tajemník NATO.

Na Ukrajinu by mohli zamířit vojáci ze zemí NATO, tvrdí bývalý tajemník aliance

Bývalý generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Rasmussen uvedl, že skupina zemí NATO může být ochotna vyslat na Ukrajinu vojáky, pokud členské státy včetně USA neposkytnou na summitu ve Vilniusu hmatatelné bezpečnostní záruky. Na jeho prohlášení upozornil server Guardian. Šlo by o závažné překročení červených linií vytyčených Ruskem, o kterých neustále hovoří Vladimir Putin, zatímco chrastí jadernými zbraněmi. 

před 3 hodinami

Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Pohonné hmoty v Česku nadále zdražují

Pohonné hmoty v Česku zdražují. Průměrná cena benzinu stoupla za poslední týden o 22 haléřů na 36,89 koruny za litr, což je nejvíc za poslední čtyři týdny. O 18 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 31,24 koruny.

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

Stoltenberg vzkázal Kyjevu, že NATO nechává dveře do aliance otevřené

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ve středu opětovně zdůraznil důležitost podpory Ukrajiny ze strany členských států. Kyjev se chce stát po konci probíhajícího konfliktu se sousedním Ruskem členem spolku. Stoltenberga navíc příští týden čeká jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem v Bílém domě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy