Ukrajinci používání drahých střel proti levným dronům hodně zvažují, řekl expert

Používání drahých protileteckých střel proti levným dronům staví Ukrajince do svízelné situace, míní Jaroslav Galba z Univerzity obrany. Ruská armáda k útokům používá i íránské levné bezpilotní sebevražedné drony Šáhid-136. Použití těchto dronů navíc Ukrajinu nutí používat dodanou západní techniku pro obranu rozvodné sítě místo toho, aby byla nasazena k podpoře jednotek, uvedl v analýze pro ČTK Galba.

Šáhid-136 se na bojišti začal objevovat koncem léta. Cena jednoho kusu se podle odborníka odhaduje na zhruba 20.000 dolarů (asi 470.000 Kč), což je oproti střelám s plochou dráhou letu či jiným bezpilotním letounům naprosto minimální částka, kdy ty jsou v řádech milionů. Náklady na pořízení íránských šáhidů tak podle experta umožňují Rusku nasadit až stovky těchto strojů i s relativně omezeným rozpočtem.

S odhadovaným bojovým doletem 1000 kilometrů jsou operátoři navíc schopni zasáhnout cíl prakticky kdekoli na území Ukrajiny. Rusové si tak udržují schopnost působit ze vzduchu v hloubi ukrajinského týlu. Použití této zbraně se ale podle Galby prakticky vůbec neprojevuje na dynamice fronty, kde iniciativa zůstává na straně Ukrajiny.

"Po vojenské stránce není bez zajímavosti nasazení šáhidů společně s výkonnějšími střelami s plochou dráhou letu. Tato kombinace slouží k matení protivzdušné obrany protivníka a současně zvyšuje šanci, že některý z prostředků pronikne a zasáhne cíl, což by při individuálním použití bylo méně pravděpodobné," uvedl Galba.

Při útoku stroj běžně zůstává zhruba 100 metrů nad zemí a díky kompaktnímu tvaru s křídly tvaru delta je podle odborníka obtížnější ho zaměřit. Některé radary mají navíc podle něj potíže se zachytáváním pomalu letících objektů. Zařízení však podle něj vydává charakteristický zvuk připomínající moped, který je slyšet kilometry daleko. "Jakmile je detekováno, není obtížné je sestřelit – využitelné jsou přitom i běžné ruční palné zbraně," uvedl Galba. Počty sestřelených šáhidů se napříč zdroji podle něj liší, lze ale říct, že Ukrajinci dokázali neutralizovat v průměru více než dvě třetiny íránských dronů a jejich úspěšnost v čase rostla.

Používání drahých protileteckých střel a kompletů na levné útočící prostředky ale podle něj staví Ukrajince do velmi svízelné pozice v kontextu únosnosti opotřebovávací války. "Navíc je nutí používat dodanou západní techniku pro obranu rozvodné sítě a jiných prvků kritické infrastruktury, místo aby byla nasazena k podpoře postupujících jednotek," uvedl odborník.

Jako vhodné protiopatření se podle něj jeví použít protivzdušné systémy s co nejlevnějšími kanony naváděnými radarem, jako je ZSU-23-4 Shilka nebo německý Flakpanzer Gepard. Dále přenosné komplety MANPAD a prostředky elektronického boje. Šáhid má totiž podle ukrajinských vyjádření komponenty a procesní jednotky na civilní úrovni a je tedy poměrně zranitelný skrze elektromagnetické spektrum. "Pokud dojde k rušení satelitního signálu, může se sice spoléhat ještě na vlastní interní navigaci, ovšem se sníženou přesností," uvedl odborník.

Související

Více souvisejících

Armáda Ukrajina válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 22 minutami

před 39 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Bývalý prezident Donald Trump mluví s médii, když opouští soudní síň poté, co byli v jeho trestním procesu u Manhattanského trestního soudu v New Yorku v pátek 19. dubna 2024 vybráni poslední porotci.

Donald Trump otáčí: Přežití Ukrajiny je pro USA důležité

Donald Trump sdělil, že přežití Ukrajiny je pro USA důležité. Agentura  Reuters tuto změnu popisuje jako posun v tónu pár dní předtím, než budou republikáni hlasovat o balíčku pomoci ve výši 61 miliard dolarů ve Sněmovně reprezentantů USA. Informuje deník The Guardian.

před 2 hodinami

Zatímco ve světě si lidé masakr na náměstí Tchien-an-men připomínají, v Číně se ho komunisté snaží vymazat z lidské paměti.

35 let od protestů v Číně. Země tehdy byla v mnohém svobodnější než Československo, upozorňuje sinolog Klimeš

Smrt vysokého činitele a představitele reformního křídla komunistické strany Chu Jao-panga v dubnu 1989 se stala velkým impulzem pro protestní hnutí v Číně. Přestože jeho hlavní hybnou silou byli studenti, před jeho krvavým potlačením na náměstí Tchien-an-men o necelé dva měsíce později proniklo prakticky do všech společenských kruhů, konstatuje sinolog Ondřej Klimeš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Pracovník Orientálního ústavu Akademie věd v té souvislosti poukazuje na to, že k protestům a nepokojům různé intenzity docházelo v Číně již dříve, jelikož osmdesátá léta byla dosud nejuvolněnějším obdobím v dosavadní historii vlády tamní komunistické strany. V kontextu současné politické situace v Číně je podle Klimeše například obtížně představitelné, že čínská společnost byla v této době spíše prozápadně naladěná a její část požadovala demokratizaci poměrů. 

před 3 hodinami

Předseda sněmovny Mike Johnson (R-La.) v Kapitolu USA poté, co sněmovna v pátek 19. dubna 2024 schválila pravidlo o balíčku zahraniční pomoci.

Jste Chamberlain nebo Churchill? Napětí v americkém Kongresu roste

Dnes, v sobotu čeká celý svět na to, jak američtí kongresmani rozhodnou o soudu Ukrajiny, a tím i celé Evropy při hlasování o pomoci napadené země před ruským agresorem. V americkém Kongresu atmosféra houstne, protože dnešní odpoledne amerického času se vše rozhodne.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Andrzej Duda

Polsko je připraveno hostit jaderné zbraně, varuje Duda Moskvu

Polský prezident Andrzej Duda deklaroval připravenost své země se podílet na programu NATO spočívajícím ve sdílení jaderných zbraní. Varšava o zařazení do programu požádala loni v červnu. Duda vysvětlil, že Polsko projevilo ochotu kvůli sílící hrozbě z Ruska. 

před 5 hodinami

Nigerijci při demonstraci v hlavním městě Niamey, kde požadují stažení amerického vojenského personálu (13. dubna).

USA stahují vojáky z Nigeru. Země směřuje k Rusku

Spojené státy v pátek informovaly vládu Nigeru, že souhlasí s její žádostí o stažení amerických jednotek ze západoafrické země, kde měly vybudovanou velkou základnu bezpilotních letadel, uvedl Washington Post.

před 6 hodinami

Ilustrační fotografie.

Kimova KLDR otestovala supervelkou hlavici. Testy zbraní pokračují

Severokorejský režim pokračuje v testování svých zbraní. Podle státních médií proběhly testy "supervelké" hlavice pro strategickou řízenou střelu a také nového typu protiletadlové střely. KLDR už v dubnu otestovala nadzvukovou raketu se středním až dlouhým doletem za přítomnosti vůdce Kim Čong-una. 

před 7 hodinami

Adolf Hitler, 1938

Netvora Adolfa Hitlera formovali i jeho rodiče. Narodil se jim před 135 lety

Když se dne 20. dubna 1889 narodil chlapec, který dostal jméno Adolf Hitler, jeho rodiče nemohli tehdy tušit, že přivedli na svět jednoho z největších diktátorů všech dob, který rozpoutá světovou válku a masové vraždění milionů nevinných lidí. Byli to však možná právě rodiče, kdo formoval pokřivenou osobnost Adolfa Hitlera.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamás, ilustrační fotografie.

Hamás zvažuje krok, který by dále ohrozil jednání s Izraelem

Politické křídlo palestinského hnutí Hamás zvažuje přesun z Kataru, napsal americký deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Podle listu by stěhování zřejmě dále ohrozilo jednání o příměří mezi Hamásem a Izraelem, protože je zprostředkovává právě Katar, kde dlouhodobě pobývá lídr hnutí Ismáíl Haníja.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

EU chystá další sankce proti Rusku. Zaměří se na osoby, které obchází ty stávající

Evropská unie připravuje 14. balík sankcí vůči Rusku za jeho pokračující agresi proti Ukrajině. Informovala o tom v pátek agentura DPA s odvoláním na vysoce postaveného představitele EU.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy