Ukrajině se daří nejlépe za čtvrt roku. Francouzská armáda může zůstat doma, prohlásil Zelenskyj

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v pondělí prohlásil, že postup ruských sil na Ukrajině byl "zastaven" a situace se pro ukrajinskou armádu výrazně zlepšila ve srovnání s minulými třemi měsíci. 

"Naše velení, naše armáda zastavila ruský postup na východě Ukrajiny," uvedl ukrajinský prezident ve svém rozhovoru pro francouzskou televizní stanici BFM TV.

V posledních měsících čelila Ukrajina na frontě narůstajícímu tlaku ruských sil, které úspěšně postupovaly a dobyly město Avdijivka v Doněcké oblasti. Současně Kyjev stále čeká na potvrzení nové vojenské pomoci od Spojených států, svého největšího spojence.

Zelenskyj sdělil, že Ukrajina staví "více než 1000 kilometrů" opevnění. "Je to velmi náročný úkol. Musí být pevné a odolné vůči změnám klimatu..., ale také odolné vůči jakémukoli vojenskému vybavení, které se používá proti těmto obranným liniím," vysvětlil.

Ukrajinský prezident reagoval i na nedávná slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který hypoteticky nevyloučil možnost vyslání vojáků západních zemí na Ukrajinu. "Dokud bude Ukrajina bojovat, francouzská armáda zůstane na francouzském území," zdůraznil Zelenskyj. 

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy