Ukrajinská bezpečnostní služba řekla, proč Porošenkovi nepovolila opustit Ukrajinu

Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi opustit Ukrajinu v souvislosti s plánovaným setkáním s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, informovala v sobotu Ukrajinská bezpečnostní služba (SBU).

Porošenko veřejně sdílel video ze hraničního přechodu s Polskem, kde tvrdil, že mu bylo zabráněno přejít hranice, přestože měl oficiální povolení k vycestování do zahraničí.

SBU zdůvodnila rozhodnutí pohraniční stráže tím, že exprezident plánoval setkání s Orbánem, jehož postoje Kyjev kritizuje jako "protiukrajinské". Navíc tvrdila, že Moskva měla zájem využít toto setkání k informačním a psychologickým operacím proti Ukrajině.

Porošenko, který vedl Ukrajinu v letech 2014-2019 a nyní působí jako opoziční poslanec, uvedl, že chtěl cestovat do Polska, kde měl zprostředkovat ukončení protestů řidičů kamionů blokujících hraniční přechody s Polskem.

Následně zamýšlel navštívit Spojené státy, kde plánoval získat podporu pro Ukrajinu v boji proti ruské vojenské agresi.

Místopředseda ukrajinského parlamentu Olexandr Kornijenko potvrdil zrušení Porošenkova povolení opustit zemi a uvedl, že k tomu vedl dopis, jehož obsah však odmítl komentovat.

Není to poprvé, kdy Ukrajina brání Porošenkovi v cestování, loni v květnu mu bylo zakázáno vycestovat na zasedání parlamentního shromáždění NATO v Litvě. Porošenko, který vede opoziční stranu Evropská solidarita, pravidelně kritizuje současnou vládu prezidenta Zelenského.

Oba se střetli v prezidentských volbách v roce 2019, kdy Zelenskyj překvapivě porazil Porošenka v souboji o prezidentské křeslo. 

Související

Více souvisejících

Ukrajina Petr Porošenko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy