Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi opustit Ukrajinu v souvislosti s plánovaným setkáním s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, informovala v sobotu Ukrajinská bezpečnostní služba (SBU).
Porošenko veřejně sdílel video ze hraničního přechodu s Polskem, kde tvrdil, že mu bylo zabráněno přejít hranice, přestože měl oficiální povolení k vycestování do zahraničí.
SBU zdůvodnila rozhodnutí pohraniční stráže tím, že exprezident plánoval setkání s Orbánem, jehož postoje Kyjev kritizuje jako "protiukrajinské". Navíc tvrdila, že Moskva měla zájem využít toto setkání k informačním a psychologickým operacím proti Ukrajině.
Porošenko, který vedl Ukrajinu v letech 2014-2019 a nyní působí jako opoziční poslanec, uvedl, že chtěl cestovat do Polska, kde měl zprostředkovat ukončení protestů řidičů kamionů blokujících hraniční přechody s Polskem.
Následně zamýšlel navštívit Spojené státy, kde plánoval získat podporu pro Ukrajinu v boji proti ruské vojenské agresi.
Místopředseda ukrajinského parlamentu Olexandr Kornijenko potvrdil zrušení Porošenkova povolení opustit zemi a uvedl, že k tomu vedl dopis, jehož obsah však odmítl komentovat.
Není to poprvé, kdy Ukrajina brání Porošenkovi v cestování, loni v květnu mu bylo zakázáno vycestovat na zasedání parlamentního shromáždění NATO v Litvě. Porošenko, který vede opoziční stranu Evropská solidarita, pravidelně kritizuje současnou vládu prezidenta Zelenského.
Oba se střetli v prezidentských volbách v roce 2019, kdy Zelenskyj překvapivě porazil Porošenka v souboji o prezidentské křeslo.
Související
Slovensko a Maďarsko daly zelenou dalším protiruským sankcím, státy souhlasí s půjčkou 90 miliard eur Ukrajině
Ukrajina obnovila čerpání ropy ropovodem Družba na Slovensko
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Podezřelí z útoku v Pardubicích si stěžovali na vazbu. Soud jasně rozhodl
před 1 hodinou
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
včera
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
včera
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
včera
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
včera
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
včera
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
včera
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
včera
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
včera
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
včera
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
včera
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
včera
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
včera
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
včera
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
včera
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
včera
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
včera
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
29. dubna 2026 22:00
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
29. dubna 2026 21:12
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
Premiér Andrej Babiš (ANO) je na první zahraniční cestě mimo EU, konkrétně na pětidenní pracovní cestě po centrální Asii a Jižním Kavkazu. S prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem jednal mimo jiné o dodávkách ropy a zemního plynu do Česka. Společně s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (ANO) se zúčastnil obchodního fóra, kterého se zúčastnilo téměř 130 zástupců firem z obou zemí. Premiéra na cestě doprovází podnikatelská delegace čítající 50 podnikatelů.
Zdroj: Jan Hrabě