Ukrajinská policie: Tyto kombinace písmen Z a V na poznávacích značkách jsou zakázané

Ukrajinská policie připomněla lidem, že legislativa země zakazuje výrobu registračních značek, které obsahují písmena "Z" a "V", jenž symbolizují ruské okupační síly. Informaci přinesl server Ukrajinská Pravda.

Podobně jako je tomu v České republice, i na Ukrajině si zájemce může připlatit za tzv. speciální poznávací značku svého automobilu.

Ministerstva vnitra Ukrajiny nyní upřesnilo, které kombinace písmen Z a V nelze použít na svou "speciální" poznávací značku. 

Podle usnesení kabinetu ministrů ze dne 21. dubna 2023 je zakázáno používat písmena „Z“ a „V“ samostatně, jakož i ve slovech psaných azbukou „З“, „С“, „ В", "Ф".

Zákaz se vztahuje také na symboly komunistického totalitního a nacionálně socialistického (nacistického) režimu.

Ukrajinské poznávací značky nemohou mít znaky státních orgánů Ruské federace a ruských ozbrojených sil: pozemních sil, leteckých sil, námořnictva, strategických raketových sil atd.

Podle vysvětlení policie existují i další důvody, proč je odmítána výroba sady jednotlivých registračních značek. Například není dovoleno používat celý nebo zkrácený název státní instituce, zobrazovat státní symboly Ukrajiny nebo jiných zemí a mezinárodních organizací.

Také Bude zamítnuto zahrnutí nenormativních a diskriminačních výrazů na základě jazykových, národnostních, náboženských a rasových charakteristik.

Související

Více souvisejících

Ukrajina zajímavosti

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

včera

Na silnicích přišlo v září o život 46 lidí. Nejčastěji umírali motorkáři

V září zemřelo na tuzemských silnicích do páteční půlnoci 46 osob, o pět více než loni. Oproti stejnému měsíci v loňském roce evidují strážci zákona nárůst počtu úmrtí u motorkářů. Od začátku roku nepřežilo dopravní nehody 356 lidí, vyplývá ze statistik dopravní policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy