Ukrajinský ombudsman: „Přežit, to je to hlavní,“ radí lidem v okupovaných územích, aby přijaly ruské pasy. Vereščuková je proti

Šéf Kremlu Putin podepsal koncem dubna výnos umožňující deportovat z anektovaných ukrajinských území ty místní obyvatele, kteří nepřijali ruské občanství. 

Z textu Putinova výnosu vyplývá, že ukrajinští občané žijící na anektovaných územích se musí buď stát ruskými občany, nebo to oficiálně odmítnout. Ti, kdo si zvolí druhou možnost, budou od 1. července 2024 považováni za cizince a mohou být deportováni informovala agentura Reuters.

Totéž hrozí i těm lidem, kteří budou podle okupačních orgánů představovat „hrozbu pro národní bezpečnost, prosazovat násilnou změnu základů ústavního pořádku, financovat teroristické a extremistické aktivity nebo se účastnit nepovolených akcí“.

Podle agentury DPA doporučil ukrajinský veřejný ochránce práv Dmytro Lubinec obyvatelům žijícím na územích okupovaných Ruskem, aby dočasně přijali ruské pasy, a tím zvýšili své šance na přežití. Toto doporučení přichází v souvislosti s tím, že okupační orgány donucují místní obyvatele k tomu, aby si převzali ruské doklady pod výhrůžkou deportace nebo zabavení majetku.

"Přežití, to je hlavní věc," uvedl Lubinec, který se zároveň "kategoricky" vyslovil proti stíhání těch občanů Ukrajiny, kteří v zájmu svého přežití přijali pod nátlakem ruské občanství.

Podle veřejného ochránce práv by měly ukrajinské úřady přistupovat k těmto jedincům s pochopením a snažit se pochopit i jejich situaci. Nicméně, osoby, které organizují tento proces naturalizace, by měly být souzeny za kolaboraci, zdůraznil.

Britské ministerstvo obrany tento týden uvedlo, že Rusko využívá nanucování cestovních pasů jako nástroj „rusifikace“ v okupovaných částech Ukrajiny. Například "obyvatelé (okupovaných částí) Chersonské oblasti byli varováni, že ti, kteří do 1. června 2023 neakceptují ruský pas, budou 'deportováni' a jejich majetek bude zabaven," uvedlo ministerstvo na základě zpráv tajných služeb.

Vereščuková je proti radám Lubinece ohledně ruských pasů

Místopředsedkyně vlády a ministryně pro reintegraci dočasně okupovaných území Ukrajiny Iryna Vereščuková vyzvala obyvatele dočasně okupovaných území, aby si nebrali ruské pasy a nijak nespolupracovali s nepřítelem, informuje Ukrajinská pravda.

Ministryně ne sociální síti Telegram připomněla, že minulý týden Rusové přijali další dekret, jehož cílem je další omezení práv Ukrajinců na dočasně okupovaných územích.

Podle Vereščukové okupanti chtějí, aby se Ukrajinci buď stali Rusy, nebo dočasně okupovaná území opustili. Je ale přesvědčena, že za prvé je nemožné udělat z Ukrajinců Rusy ani pomocí nuceného převzetí občanství a za druhé okupanti na Ukrajině dlouho nezůstanou.

Související

Pentagon

Pentagon zvažuje, že zbraně určené pro Ukrajinu pošle na Blízký východ

Americké ministerstvo obrany se ocitlo v bezprecedentní situaci, kdy musí řešit kritický nedostatek klíčové munice. Podle informací listu The Washington Post Pentagon vážně zvažuje, že zbraně a vojenské vybavení původně určené pro Ukrajinu přesměruje na Blízký východ. Tento krok odráží rostoucí nároky, které na Spojené státy klade probíhající válečný konflikt s Íránem.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Dmytro Lubinec Iryna Vereščuková

Aktuálně se děje

před 15 minutami

Ilustrační fotografie.

Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně

Česku opět náleží jeden primát v rámci zemí EU. Motorová nafta totiž v březnu v ČR zdražila v reakci na válku v Íránu vůbec v nejvýraznějším procentuálním rozsahu ze všech zemí EU, a to v přepočtu do eur o 42,6 procenta, plyne z dnešních nových dat Evropské komise. V EU jako celku ceny nafty přidaly ve sledovaném období ve dnech 2. až 30. března v přepočtu do eur 27,4 procenta.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

U.S. Air Force, ilustrační fotografie

Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor

Rakousko se rozhodlo zaujmout nekompromisní postoj vůči vojenským aktivitám Spojených států na Blízkém východě. Vídeň oficiálně oznámila, že americkým vojenským letounům zapojeným do konfliktu s Íránem zakazuje využívat svůj vzdušný prostor. Tento krok odůvodňuje zákonem o trvalé neutralitě a jasným politickým vymezením vůči administrativě prezidenta Donalda Trumpa.

včera

Pam Bondi

Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou

Prezident USA Donald Trump se rozhodl odvolat Pam Bondiovou z funkce ministryně spravedlnosti, což potvrdily webu CNN zdroje blízké Bílému domu. Na její místo dočasně nastoupí Todd Blanche, dosavadní náměstek ministryně, který povede resort jako úřadující generální prokurátor. Trump toto rozhodnutí oznámil na své sociální síti Truth Social s tím, že Bondiová přechází do soukromého sektoru.

včera

Prezident Trump

Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu

Politická a ekonomická stabilita Evropy prochází v posledních týdnech zatěžkávací zkouškou, kterou vyvolala jednostranná rozhodnutí Washingtonu. Americký prezident Donald Trump koncem února oznámil začátek války s Íránem a vzkázal tamnímu lidu, aby po skončení bojů převzal vládu do svých rukou. Podobně asertivní tón nyní volí i směrem ke svým evropským spojencům, kteří se potýkají s drtivými následky tohoto konfliktu.

včera

Benzinky

USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste

Současné prudké zdražování pohonných hmot se zdaleka netýká pouze tradičně nákladnějších demokratických států, jako je například Kalifornie. Aktuální data asociace AAA, která analyzovala stanice CNN, ukazují překvapivý trend u republikánských regionů. Sedm amerických států s nejvýraznějším nárůstem cen za poslední měsíc tvoří výhradně oblasti, kde v roce 2024 zvítězil Donald Trump.

včera

včera

včera

včera

Írán, ilustrační fotografie.

Írán se Trumpa stále nezalekl. Teherán slibuje ničivou odvetu

Írán reagoval na nejnovější výhrůžky, které americký prezident Donald Trump pronesl ve svém projevu k národu. Opět pohrozil útoky na íránské elektrárny a ropná zařízení. Teherán mu vzkázal, ať se připraví na odvetu, protože Američané musí zaplatit za vyvolanou agresi. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pokus o vraždu ve vězení. Vězeň napadl jiného příborem

Policie se od středy zabývá násilným činem v jedné z českých věznic. V Kynšperku nad Ohří došlo k napadení mezi dvojicí trestanců. Zatímco jeden z nich skončil s vážným zraněním v nemocnici, druhý je podezřelý z pokusu o vraždu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump s projevem neuspěl. Trhy tentokrát neuklidnil

Americký prezident Donald Trump tentokrát v jedné věci se svým projevem neuspěl. Nepodařilo se mu uklidnit trhy s ropou či akciemi. Investoři zjevně přestávají důvěřovat jeho slovům, že válečný konflikt s Íránem brzy skončí. 

včera

včera

Obchody se o Velikonocích uzavřou na den. Zákon mluví jasně

Velikonoce se blíží každým dnem, přípravy vrcholí. Hodí se proto vědět, jak budou v dalších dnech fungovat obchody. Dobrou zprávou je, že nenakoupíte jen jednou během čtyř svátečních dnů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy