Ukrajinský tankista zatelefonoval do ruského závodu Uralvagonzavod kvůli technické podpoře pro porouchaný ukořistěný ruský tank. Informaci přinesl časopis Forbes, který tvrdí, že Rusové, včetně ředitele závodu, se skutečně snažili pomoci.
Zřejmě nevěděli, že hovoří s ukrajinským vojákem. Během ruské invaze do Ukrajiny ukořistili Ukrajinci dosud více než 200 ruských tanků T-72B3, což je jeden z pokročilejších typů tanků vyráběných v Uralvagonzavodu v Nižním Tagilu, jak upozornil magazín.
Oproti jiným ruským tankům mají Ukrajinci méně zkušeností s modelem T-72B3, jak vysvětluje časopis Forbes. Takže když tankista s přezdívkou "Kočevnik" zažil potíže s tímto ukořistěným strojem, rozhodl se kontaktovat Uralvagonzavod. Tyto telefonáty byly natočeny a zveřejněny na serveru YouTube.
Zatímco "Kočevnik" s Ruskem hlavně střílel, problémy s tankem byly reálné, jak uvádí Forbes. Tankista sloužící u 54. mechanizované brigády ukrajinské armády hlásil únik oleje, problémy s kompresory a selhání elektrického mechanismu na otáčení věže.
Právě se přehrává: Ukrajinský tankista zavolal do Ruska o pomoc s opravou tanku
Ukrajinský tankista zavolal do Ruska o pomoc s opravou tanku Video: YouTube
V Uralvagonzavodu hovořil s mužem, který se představil jako Alexandr Anatoljevič, a zjevně neidentifikoval ukrajinského vojáka hovořícího rusky. Muž slíbil, že předá problémy konstrukčnímu oddělení a také se obrátí na výrobce motorů.
Ukrajinský tankista nakonec prozradil Rusům, že je ukrajinským vojákem a že jejich armáda ukořistila tento porouchaný stroj loni u Izjumu. Na záznamu je také slyšet, jak "Kočevnik" žádá Rusy, aby vyráběli tanky T-72 kvalitněji a aby ukořistěné stroje nebyly ve stavu, jaký byl. Rozloučil se s nimi slovy "Sláva Ukrajině".
Související
Jako slon v porcelánu, zkritizoval Macinka Pavla. Není přitom jasné, jestli Ukrajině vůbec něco slíbil
Česko může poslat Ukrajině bojové letouny, prohlásil podle tamních médií Pavel v Kyjevě
válka na Ukrajině , Armáda Ukrajina
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Ať si nejprve ověří informace, vzkázal Pavel Macinkovi. Vysvětlil, jak to je s letouny pro Ukrajinu
před 1 hodinou
Zasadí Trump globální ekonomice drtivou ránu? Francie požaduje odvetu, USA se kvůli Grónsku bojí izolace
před 2 hodinami
Vedení ODS je kompletní. Post místopředsedy obhájil Vondra, mezi nově zvolenými je i Červíček
před 4 hodinami
Trump zpoplatní členství v mírové radě pro Gazu. Od států za ni bude chtít neuvěřitelnou částku
před 5 hodinami
Jako slon v porcelánu, zkritizoval Macinka Pavla. Není přitom jasné, jestli Ukrajině vůbec něco slíbil
před 6 hodinami
Vláda zahájí zestátnění ČEZ. Proces má trvat dva roky, tvrdí Havlíček
před 7 hodinami
Trump vyzval Íránce ke svržení režimu a ukončení vlády Chameneího
před 8 hodinami
Chameneí označil Trumpa za zločince. Přiznal, že při protestech umírají tisíce lidí
před 9 hodinami
Lavina v Alpách smetla skupinu Čechů. Tři na místě zemřeli
před 11 hodinami
Počasí: Do Česka se vrátí silné mrazy, příští týden bude až -15 stupňů
včera
Trump chce rozhodnout o tom, zda může Netflix koupit Warner Bros
včera
Nové vedení nestačí, říká pro EZ po prvním dni sjezdu Černochová. Členům poslala rázný vzkaz
včera
Trump zavede cla proti evropským zemím. Pokud mu neprodají Grónsko, od léta se zvýší
včera
Koalice SPOLU jde k ledu. Kupka ji dál rozvíjet nehodlá
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Zvrat na sjezdu ODS: Červíček se vzdal kandidatury, prvním místopředsedou je Portlík
včera
Česko může poslat Ukrajině bojové letouny, prohlásil podle tamních médií Pavel v Kyjevě
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Předsedou Pirátů zůstává Hřib. Pozici obhájil hned v prvním kole
včera
Piráti zvolili kompletní předsednictvo. Místopředsedy jsou Šmída i Richterová
včera
ODS hledala dokonalého šéfa. Našla ho? Jak delegáti grilovali Kupku a Ivana
včera
Další bizarní krok Okamury: Z kanceláře nechal odstranit vlajku Evropské unie
Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura pokračuje v symbolických změnách ve své úřadovně. Ve videu, které zveřejnil na sociálních sítích, ukázal, jak z kanceláře nechal odstranit vlajku Evropské unie. Ta tam zůstala po jeho předchůdkyni Markétě Pekarové Adamové, což se Okamura rozhodl změnit podle svého vkusu.
Zdroj: Libor Novák