Ukrajinští piloti se připravují na boj v F-16. Velitelé je musí chránit před snahami o zmaření výcviku

Ukrajinští letci ve Francii absolvují druhou část výcviku na americké letouny F-16. Jde teprve o první várku čítající deset mladých mužů. Aby se mohli vůbec začít učit používat F-16, musejí strávit desítky hodin v britských a francouzských cvičných letounech. 

Že ukrajinské letectvo obdrží desítky stíhaček F-16, je již všeobecně známá informace. Pro EuroZprávy.cz ji už dříve exkluzivně potvrdilo nizozemské ministerstvo obrany s tím, že konkrétně Nizozemsko dodá Ruskem napadené zemi 24 letounů.  

Jednou věcí je tyto stíhačky americké výroby obdržet, náročnější je ale výcvik pilotů. Ten probíhá například v jihovýchodní Francii, kde podle reportáže serveru Euronews deset ukrajinských pilotů ve věku 21 až 23 let absolvuje rychlokurz pilotáže bojových letounů. 

Tato fáze výcviku je pouze jednou z celkových tří. „Deset ukrajinských pilotů, kteří jsou v současné době ve Francii, je však první várkou, která zde absolvuje šestiměsíční výcvik. Předtím byli ve Velké Británii a poté pravděpodobně zamíří do Rumunska na třetí a závěrečnou fázi výcviku,“ píší Euronews. 

Jako první tito piloti strávili několik měsíců ve Velké Británii, kde každý strávil 70 hodin pilotováním výcvikového letounu GROB-115. Ve Francii přesedlali na letoun Alpha Jet, což je lehký útočný proudový letoun, kde stráví dalších 80 hodin. Následně budou pokračovat do Rumunska – zde na ně již čekají F-16 a povinná pilotáž 60 hodin. 

S ukrajinskými piloty ale nesmí nikdo mimo areál mluvit. „Máme velmi reálná, velmi jasná varování před lidmi, kteří se snaží získat zpravodajské informace nebo podniknout důrazné kroky proti tomuto výcviku. Piloti jsou velmi vnímaví a motivovaní. Vidí přínos tohoto počínání,“ uvedl velitel francouzské letecké základny Yann Malard. 

Související

Více souvisejících

F-16 Armáda Ukrajina Francie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy