Ukrajinští vojáci mohou mít děti i po smrti. Desetina těžkých zranění na frontě způsobí neplodnost

Ukrajinský parlament i přes některé kontroverze zvládl zajistit, aby mohli mít ukrajinští vojáci děti i v případě smrti nebo neplodnosti v důsledku zranění. Až desetina těžkých zranění na frontách ukrajinsko-ruské války totiž vede k neplodnosti. Nyní mohou vojáci uchovat svůj genetický materiál až po tři roky s tím, že je oplodnění možné i po jejich smrti. 

Odborníci varovali před hrozící demografickou krizí na Ukrajině ještě před válkou. „Nyní, když mnoho desítek tisíc Ukrajinců padlo ve válce a miliony žijí v zahraničí nebo pod ruskou okupací, se negativní trendy ještě prohloubily a populace se zmenšuje,“ vysvětlil pro RFE/RL ekonom Volodymyr Landa z Centra pro ekonomickou strategii.

Řešení pro ukrajinské vojáky se zdá jednoduché a vláda mu jde aktivně naproti. Dokonce i prezident Volodymyr Zelenskyj je optimistický. „Chápu, že až skončí válka, nastane boom. Lidé se vrátí, budou věřit v budoucnost, budou věřit v budoucnost Ukrajiny,“ prohlásil.

Ukrajinští vojáci se mnohdy rozhodnou zmrazit své sperma, které následně lze použít k umělému oplodnění jejich manželek či partnerek. Počítají s možností, že při nasazení ve válce proti ruské agresi padnou nebo přijdou o možnost plodit potomky kvůli různým zraněním. Zachovají si tak možnost stát se otcem dítěte přesto, že po návratu nemusí být schopni normálního početí.

Mnoho klinik na Ukrajině reagovalo a nabízí od začátku války také slevy na léčbu neplodnosti. Od listopadu 2023 díky rozhodnutí ukrajinského parlamentu je v platnosti zákon, který umožňuje bezplatný odběr a uchování reprodukčních buněk vojáků. „Protože však na něj v rozpočtu na rok 2024 nebyly vyčleněny žádné prostředky, očekává se, že začne fungovat až v roce 2025,“ píše RFE/RL.

Jednou z těchto klinik je například klinika Stefana Chmila ve Lvově. Její majitel Stefan Chmil uvádí, že až desetina všech vojáků těžce zraněných na frontě zůstane neplodných. „K tomuto problému přispívá stres, napětí, podchlazení a špatná výživa,“ upřesnil.

Ukrajinský parlament navíc ještě loni schválil kontroverzní zákon, který požadoval zničení genetického materiálu v případě smrti vojáka. Jedním z hlavních kritiků byla odbornice na medicínské právo Olena Babychová.

Podařilo se jí společně s pobouřenou veřejností prosadit pozměňovací návrh umožňující zachování materiálu na další tři roky, včetně vládního financování tohoto skladování. Ukrajina je jednou z pouhých dvanácti zemí, kde je posmrtná reprodukce nyní legální.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Suchý zip se uplatnil například u dětských bot.

Suchý zip měl svůj den. Jaká je jeho historie?

Na druhý srpnový den připadal Mezinárodní den suchého zipu. Toto spínadlo se bezpochyby řadí mezi přelomové vynálezy a dnes má všestranné využití: v odívání, průmyslu nebo třeba ve zdravotnictví. Jak suchý zip vznikl? Kdo a kdy ho vynalezl?

před 2 hodinami

Adam Vojtěch

České zdravotnictví má být připravené na budoucnost. I díky spolupráci s WHO

Ministerstvo zdravotnictví schválilo nový dvouletý plán spolupráce s Regionální úřadovnou Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu na období 2026–2027. Plán navazuje na dlouhodobou strategii spolupráce do roku 2030 a jeho cílem je podpořit budování odolného a kvalitního zdravotnictví připraveného na výzvy budoucnosti prostřednictvím reformy veřejného zdraví, posílení prevence, digitální transformace a inovací.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Česká fotbalová reprezentace má prvního zahraničního trenéra v historii. Španěla Santiho Deniu

To, o čem se v posledních dnech spekulovalo, se koncem července potvrdilo. Česká fotbalová reprezentace bude mít poprvé ve své historii zahraničního hlavního trenéra, konkrétně dvaapadesátiletého španělského stratéga Santiho Deniu. Jdeo trenéra, který byl dosud spjat se španělskými mládežnickými reprezentacemi, s nimiž měl několik úspěchů, když vyhrál evropské šampionáty hráčů do 17 let i do 19 let. Jeho jistě nejvýraznějším úspěchem je pak zlatá olympijská medaile z Paříže 2024, kterou vyhrál se Španělskem. Jeho nejbližším pobočníkem v novém realizačním týmu pak bude jeho krajan Pablo Amo.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Pavel Blažek

Exministr Blažek poprvé reagoval na obžalobu v bitcoinové kauze

Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek poprvé reagoval na obžalobu v bitcoinové kauze. Podle jeho slov stále nebylo prokázáno, že bitcoiny pocházely z trestné činnosti. Někdejší člen Fialovy vlády zároveň označil za lež tvrzení, že mezi obžalovanými existovala dohoda.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Pavel Blažek

Exministru Blažkovi hrozí v bitcoinové kauze přes šest let

Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek by mohl kvůli bitcoinové kauze skončit na déle než šest let za mřížemi. Takový trest mu navrhla olomoucká žalobkyně, která obžalovala celkem čtyři osoby. Nejvyšší trest hrozí Tomáši Jiřikovskému. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 14 hodinami

Donald Trump

Trump oznámil nové kolo diplomatických rozhovorů s Íránem

Nové kolo diplomatických rozhovorů s Íránem začne v pondělí, oznámil americký prezident Donald Trump poté, co podle svých slov odvolal plánované masivní údery na íránské cíle. Informovala o tom BBC. Trumpa přesvědčili regionální spojenci, že existuje šance na uzavření dohody. 

před 16 hodinami

Letní počasí

Počasí se příští víkend ustálí, bude teplo, ale bez tropů

Příští víkend přinese do České republiky převážně ustálený ráz počasí, který nabídne kombinaci jasné oblohy a občasných oblaků. Meteorologové v předpovědi vydané Českým hydrometeorologickým ústavem počítají s tím, že převládne polojasno až skoro jasno.

včera

Ukrajina provedla další útok na logistické centrum největšího ruského prodejce Wildberries

Série dronových útoků zasáhla několik regionů v Ruské federaci a způsobila vážné škody na průmyslové infrastruktuře. Podle vyjádření místních úřadů si útoky vyžádaly nejméně pět lidských životů a zasáhly mimo jiné další logistické centrum největšího ruského internetového prodejce Wildberries.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy