USA a spojenci pomáhali s odražením íránských raket. Izrael chystá masivní odvetu

Spojené státy a další země v regionu se aktivně podílejí na odrážení rozsáhlého íránského raketového útoku na Izrael. Podle izraelských zdrojů, které citovala stanice CNN, americká armáda pomáhá zachycovat rakety a drony už od jejich odpalu. Do obrany se zapojily také další spojenecké státy Blízkého východu.

„USA i další regionální partneři pomáhají v reálném čase s likvidací přilétajících hrozeb,“ potvrdil jeden z izraelských představitelů. Podobný scénář byl zaznamenán i při masivním íránském útoku v dubnu 2024, kdy Írán vyslal přes 300 projektilů na Izrael – včetně 170 dronů a 120 balistických raket. Tehdy izraelská armáda uvedla, že bylo zachyceno „99 %“ z nich díky koordinaci s partnery.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek večer oslovil íránský lid ve videoprohlášení, ve kterém uvedl, že izraelské útoky nejsou namířeny proti obyčejným Íráncům, ale výhradně proti vládnoucímu režimu.

„Bude hůř. Tento režim neví, co ho zasáhlo – ani co ho teprve zasáhne. Nikdy nebyl slabší,“ uvedl směrem k Íránu Netanjahu.

Dodal, že Izrael během uplynulých 24 hodin zlikvidoval nejvýznamnější íránské zařízení na obohacování uranu, podstatnou část raketového arzenálu, vysoce postavené vojenské velitele i jaderné vědce.

Izraelská vláda podle CNN aktuálně jedná o odpovědi na íránský útok. Podle jednoho z představitelů se očekává, že další izraelská vojenská reakce bude ještě razantnější než dosavadní údery.

Íránská státní média dnes večer oznámila, že Teherán zahájil masivní raketový útok na izraelské území. Podle oficiální íránské agentury IRNA byly na Izrael vystřeleny „stovky různých balistických raket“ v rámci toho, co Írán označil za „rozhodující odpověď“ na páteční izraelské údery na íránské cíle. „Operace rozhodné odpovědi na barbarský útok sionistického režimu byla právě zahájena,“ uvedla IRNA.

Izraelské obranné síly (IDF) potvrdily, že „celé území Izraele je pod palbou“ íránských raket. Zároveň vyzvaly obyvatele, aby se okamžitě uchýlili do krytů. Podle reportérů CNN byly výbuchy slyšitelné jak v Jeruzalémě, tak v Tel Avivu. Videozáběry z Tel Avivu ukazují, že některé střely pronikly skrz protiraketový systém Iron Dome. Z města stoupá kouř.

IDF uvedla, že systémy protivzdušné obrany byly aktivovány a pracují na zachycení přilétajících střel. O počtu zásahů nebo případných obětech zatím nejsou známy podrobnosti.

Íránská vláda označila útok za začátek odvetné operace po izraelském bombardování, ke kterému došlo v pátek ráno. Zatím není jasné, zda se jedná o jednorázovou akci, nebo o počátek rozsáhlejší ofenzivy.

Tento bezprecedentní útok přichází v době, kdy se region již delší dobu nachází v hluboké bezpečnostní krizi, přičemž ozbrojené střety mezi Íránem a Izraelem se v posledních týdnech stupňovaly. Izrael již dříve varoval, že bude na jakýkoliv útok odpovídat silou.

V Íránu byly hlášeny před několika hodinami další výbuchy, které podle tamních médií souvisejí s pokračujícími izraelskými útoky na íránská vojenská a jaderná zařízení. K sérii explozí došlo více než 12 hodin poté, co Izrael zahájil rozsáhlou vojenskou operaci proti Islámské republice.

Íránská státní agentura IRNA oznámila, že výbuchy byly slyšet v západní části provincie Teherán, konkrétně ve městech Šahriar a Malárd, a také v teheránské čtvrti Čitgar. Agentura Mehr hlásí explozi v oblasti Pakdašt na jihovýchod od hlavního města.

Související

Izraelská armáda

Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu

Izraelská armáda (IDF) oznámila, že během uplynulého víkendu zlikvidovala v jižním Libanonu celkem 15 bojovníků hnutí Hizballáh. K těmto incidentům došlo navzdory faktu, že příměří mezi Izraelem a Libanonem bylo nedávno prodlouženo o další tři týdny. Bezpečnostní situace v oblasti se tak opět vyostřuje a vyvolává obavy o stabilitu dohodnutého klidu zbraní.
Prezident Trump

Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete

Americký prezident Donald Trump vydal sérii prohlášení, ve kterých oznámil zásadní obrat v blízkovýchodním konfliktu. Podle jeho slov Spojené státy s okamžitou platností zakázaly Izraeli další bombardování Libanonu. Prezident zdůraznil, že Izrael má od USA tyto akce striktně zakázány, a dodal, že současná situace již stačila. Svůj příspěvek na sociální síti Truth Social zakončil rázným zvoláním, že čeho je moc, toho je příliš.

Více souvisejících

Izrael Írán Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

David Pastrňák (hokejista)

Pastrňák s největší pravděpodobností na MS hrát nebude. Rulík povolal sedm hráčů

Stejně jako každý rok i tentokrát realizační tým českého národního týmu vyhlíží příjezd možných reprezentantů z řad legionářů v kanadsko-americké NHL. Mezi těmi, kteří přicházeli v v úvahu, byla největší česká hvězda David Pastrňák, neboť i jemu již skončila v zámoří sezóna poté, co byl jeho Boston vyřazen z bojů o Stanleyův pohár. Tentokrát to ale vypadá, že se realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem bude muset obejít bez jeho služeb. Sám Pastrňák uvedl, že potřebuje po náročné sezóně pauzu. Také je jasné, že Rulík a spol. nebudou moct počítat s dalším hokejistou ze zámoří Radkem Flaksou. Mezitím realizační tým oznámil novou sedmičku hráčů, která dostane příležitost ukázat se na turnaji Euro Hockey Tour ve Švédsku.

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru v Českém Švýcarsku.

Máme indicie, uvedla policie k lesnímu požáru v Českém Švýcarsku

Policie pokročila s vyšetřováním požáru, který od uplynulého víkendu likvidují hasiči v národním parku České Švýcarsko. Strážci zákona mají blíže nespecifikované indicie k okolnostem vzniku požáru. Věc se vyšetřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

včera

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka

Juchelka si vybral nečekanou ombudsmanku. Jde o známou zpěvačku

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) jmenoval do funkce ombudsmanky Michaelu Kolman, veřejnosti známou také jako zpěvačku Michaelu Noskovou. Ve své nové roli se bude věnovat ochraně práv dětí i dospělých, řešením stížností, které na ministerstvo přicházejí, a zlepšování komunikace mezi veřejností a úřady.

včera

Účtenka s EET.

Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější

Babišova vláda splnila jeden ze zásadních bodů programového prohlášení. V pondělí schválila návrh nového zákona o evidenci tržeb. Zároveň navrhla i změny daňových předpisů, které mají část dodatečných příjmů ze zavedení elektronické evidence tržeb vrátit zpět podnikatelům i ostatním daňovým poplatníkům. 

včera

včera

včera

Petr Macinka na zasedání nové vlády

Macinka upřesnil, koho považuje za méněcenného

Ministr zahraničí Petr Macinka, reprezentující hnutí Motoristé, vyhrotil spor se svými politickými odpůrci. Poté, co už v neděli v televizním vysílání označil část opozice za „méněcenné lidi“, nyní přešel s konkrétními jmény. Ve svém středečním vyjádření na dotaz novinářky Nory Fridrichové výslovně zmínil šéfa ODS Martina Kupku, poslankyni Evu Decroix a předsedu hnutí STAN Víta Rakušana.

včera

Hormuzský průliv

Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo

Návštěva íránského ministra zahraničí Abbáse Araghčího v Pekingu, která se uskutečnila jen několik dní před plánovanou cestou amerického prezidenta Donalda Trumpa do čínské metropole, vyvolává otázky o roli Číny jako možného mírového zprostředkovatele. Vzhledem k tomu, že dosavadní diplomatické snahy nedokázaly zajistit trvalý konec války ohrožující globální ekonomiku, hledají Teherán i Washington cestu ven z konfliktu. Čína se díky svým úzkým vazbám na Írán i otevřené lince do Washingtonu jeví jako logický kandidát na tuto roli.

včera

včera

MV Hondius

Čtou knihy, na palubu chodí po jednom. Jak se žije cestujícím lodi MV Hondius pod hrozbou hantaviru?

Před necelým měsícem vyplouvali s vidinou dobrodružství na cestu k nejvzdálenějším ostrovům světa. Těšili se na pozorování velryb, tučňáků a na úchvatné scenérie ledových plání či zelených kopců. Nyní je však realita pro téměř 150 cestujících na palubě lodi MV Hondius zcela jiná. Místo poznávání přírody tráví dny v izolaci svých kajut na lodi kotvící v Atlantiku a snaží se chránit před nákazou smrtelným virem.

včera

Bouřky

Bouřky se mohou vyskytnout i dnes, přiznali meteorologové

V Česku ani dnes nejsou vyloučeny bouřky. Mnoho jich ale nebude a vyskytnou se na výrazně menší části území. Více bude spíše přeháněk bez bleskové aktivity, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. Výstrahu oproti včerejšku nevydal.

včera

MV Hondius

Loď MV Hondius rozhádala celé Španělsko. Madrid ji povolil zakotvit na Kanárských ostrovech

Napětí na Kanárských ostrovech v souvislosti s plánovaným připlutím výletní lodi MV Hondius, na jejíž palubě vypukla nákaza nebezpečným hantavirem, prudce roste. Regionální vláda v čele s Fernandem Clavijem vyjádřila kategorický nesouhlas s tím, aby plavidlo v nejbližších dnech zakotvilo v tamních přístavech. Situace se rychle mění v ostrou politickou bitvu mezi souostrovím a centrální španělskou vládou.

včera

Andrej Babiš

Babiš v otázce financování armády otočil. Závazek NATO chce letos splnit

Premiér Andrej Babiš (ANO) během pondělního summitu v Jerevanu překvapil změnou svého dosavadního postoje k financování armády. Novinářům oznámil, že Česká republika splní závazek vynakládat dvě procenta HDP na obranu ještě v letošním roce. Tento optimismus přichází jen krátce poté, co premiér v dubnu nedostatečný rozpočet obhajoval a tvrdil, že dosažení této hranice není reálné.

včera

MV Hondius pluje k evropským břehům. Na palubu míří lékaři, Kanárské ostrovy lodi nedovolí zakotvit

Regionální vláda Kanárských ostrovů se důrazně postavila proti plánu nechat u svých břehů zakotvit luxusní výletní loď MV Hondius. Toto plavidlo je v současné době zasaženo vypuknutím nákazy nebezpečným hantavirem. Předseda tamní vlády Fernando Clavijo vyjádřil v této souvislosti značné obavy o bezpečnost obyvatel souostroví.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy