"USA nás prodaly Rusku." Politiky nadále rezonuje hádka Zelenského s Trumpem

Páteční schůzka mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, která měla vést k dohodě o výměně ukrajinských surovin za americkou podporu, skončila ostrým sporem a náhlým ukončením jednání. Po této události se Ukrajina obrátila s prosbou o pomoc na evropské spojence.

Zatímco na Pennsylvania Avenue protestovali zaměstnanci propouštění z agentury USAID, která byla z velké části rozpuštěna, Zelenskyj podle Defense One dostupných informací telefonoval evropským lídrům. Klíčovým poselstvím posledních hodin se tak stalo jasné sdělení: pokud má Ukrajina dosáhnout trvalého míru, potřebuje naléhavě a výrazně větší podporu z Evropy.

Setkání mezi oběma prezidenty, od kterého se očekávalo dosažení nové dohody, se rychle změnilo v konflikt. Viceprezident JD Vance před novináři označil jednání za důkaz Trumpovy síly a diplomatických schopností.

Zelenskyj však jeho slova okamžitě zpochybnil a připomněl, že Ukrajina se o diplomatické řešení s Ruskem již v minulosti pokusila – a že Rusko dohodu opakovaně porušilo. „Podepsali jsme výměnu vězňů, ale Putin je nepropustil. O jaké diplomacii mluvíte?“ zeptal se ukrajinský prezident.

Rozhovory se brzy rozpadly a Trump schůzku předčasně ukončil s tím, že Zelenskyj projevuje neúctu. Bílý dům poté situaci interpretoval jako selhání ukrajinské strany.

Evropští lídři na vývoj situace reagovali okamžitě. Francouzský prezident Emmanuel Macron po telefonátu se Zelenským zdůraznil, že agresorem je Rusko a Ukrajina musí mít podporu. Německý kancléř Friedrich Merz varoval před zaměňováním oběti a útočníka.

Finská ministryně zahraničí Elina Valtonen vyjádřila podporu právu Ukrajinců rozhodnout o své budoucnosti, zatímco předseda Evropské komise António Costa ujistil Kyjev o pokračující spolupráci.

Reakce evropských politiků odrážejí rostoucí obavy ze změny amerického postoje. Trumpova administrativa během několika týdnů zrušila klíčovou pomoc Ukrajině a dokonce hlasovala proti rezoluci OSN odsuzující ruskou agresi.

Evropská unie již nyní poskytuje Ukrajině větší finanční pomoc než USA. Pátek zároveň přinesl nárůst evropských akcií v obranném sektoru, což naznačuje, že Evropa by mohla zvýšit vojenské výdaje, z nichž část poputuje na podporu Kyjeva.

Přesto je jasné, že samotná slova nestačí. Někteří experti kritizují evropské vlády za nedostatečné sankce vůči Rusku a volají po tvrdších ekonomických opatřeních. Například ekonom Robin Brooks obvinil EU z podkopávání sankcí a litevský politik Gabrielius Landsbergis apeloval na uvolnění zmrazených ruských aktiv ve výši 190 miliard eur a jejich využití pro Ukrajinu.

„Zatímco diskutujeme o politických hrách, ukrajinští vojáci jsou v zákopech. Tohle není cvičení, lidi,“ varoval Landsbergis. Jeden z ukrajinských činitelů shrnul celou situaci s hořkostí: „Vaše země nás prodala.“

Ve Spojených státech stále existuje široká podpora pro Ukrajinu, ale roste politická propast. Trump se prezentuje jako jediný lídr schopný dosáhnout míru tím, že přihlíží Putinovým požadavkům. Kritici však varují, že Rusko takový „mírový plán“ pouze využije k obnově své armády a přípravě na další útok.

V pátek odpoledne, zatímco se ve Washingtonu probírala nečekaná krize, si v hotelu Waldorf Astoria – bývalém Trump International Hotelu – hosté vychutnávali oběd pod aranžemi třešňových květů. Budova, kterou Trump kdysi označil za své mistrovské dílo, dnes nese nové jméno a žádnou stopu po svém někdejším majiteli.

Otázkou zůstává, zda stejný osud nečeká i americkou zahraniční politiku vůči Ukrajině.

Související

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj: Rozvědka zajistila dokumenty, podle kterých Rusko plánuje útok na prezidentskou kancelář

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociální síti X oznámil, že tamní vojenská rozvědka HUR zajistila materiály odhalující chystané ruské útoky. Moskva podle těchto plánů hodlá pomocí raket a bezpilotních letounů zasáhnout klíčová místa, která označuje jako „centra rozhodování“. Informace se na veřejnost dostaly po schůzce hlavy státu s představiteli generálního štábu, tajných služeb a bezpečnostní složky SBU.
Ukrajinská armáda

Data mluví jasně: Ruská dominance na Ukrajině končí, Moskva přestává válku zvládat

Válka na Ukrajině prochází zásadním bodem zlomu. Podle analýz z bojiště i vyjádření vojáků přímo z první linie se zdá, že dlouhé období ruských územních zisků skončilo. Důstojník Kyrylo Bondarenko ze speciální jednotky bezpilotních systémů potvrzuje, že u ruských jednotek je patrné vyčerpání a nálada se dramaticky mění v neprospěch agresora.

Více souvisejících

válka na Ukrajině Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Švýcarsko v repríze finále loňského MS oplatilo Američanům porážku

Hned v úvodní páteční hrací den došlo v rámci 89. mistrovství světa v hokeji k repríze loňského finále světového šampionátu mezi Švýcarskem a USA. K radosti domácího publika v Curychu si hokejisté země helvetského kříže na úřadujících světových šampionech smlsli a porazili je 3:1. Oplatili jim tak porážku 0:1 po prodloužení ze zmiňovaného loňského finálového zápasu.

před 3 hodinami

Andrej Babiš

Babiš věří, že podpora rodin je klíčem k řešení nízké porodnosti v Česku

Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve čtvrtek ve Strakově akademii zúčastnil odborné konference, která se zaměřila na aktuální demografický vývoj v Česku a možnosti jeho řešení. Diskuse odborníků, zástupců veřejné správy i dalších institucí nabídla komplexní pohled na příčiny nízké porodnosti i na opatření, která mohou vytvořit příznivější podmínky pro zakládání rodin.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pražský Hrad

Počasí příští týden: Do Česka se vrátí letní teploty

Příští týden přinese v úvodu oblačnou oblohu s ojedinělými přeháňkami, bouřkami a chladnými rány, při kterých hrozí i přízemní mrazíky. Postupně se však začne oteplovat a ve druhé polovině týdne již převládne polojasné počasí s nejvyššími denními teplotami, které vystoupají až na letních 25 °C.

Aktualizováno včera

Češi na MS v hokeji

MS v hokeji: Česko vyhrálo svůj první zápas proti Dánsku 4:1

V pátek začalo ve švýcarských městech Curych a Fribourg již 89. mistrovství světa v hokeji a hned v jeho první hrací den nastupují do svého úvodního zápasu na turnaji i čeští hokejoví reprezentanti v čele s kapitánem Romanem Červenkou a jeho asistenty Filipem Hronkem a Lukášem Sedlákem. V prvním utkání skupiny B ve Fribourgu s Dánskem Češi zabodovali a zvítězili 4:1.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj: Rozvědka zajistila dokumenty, podle kterých Rusko plánuje útok na prezidentskou kancelář

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociální síti X oznámil, že tamní vojenská rozvědka HUR zajistila materiály odhalující chystané ruské útoky. Moskva podle těchto plánů hodlá pomocí raket a bezpilotních letounů zasáhnout klíčová místa, která označuje jako „centra rozhodování“. Informace se na veřejnost dostaly po schůzce hlavy státu s představiteli generálního štábu, tajných služeb a bezpečnostní složky SBU.

včera

Hotel, ilustrační foto

Majitelé amerických hotelů jsou v rozpacích. Před mistrovstvím světa ve fotbale zůstávají poloprázdné

Majitelé amerických hotelů očekávali v souvislosti s blížícím se mistrovstvím světa ve fotbale obrovský rozmach, realita je však zatím pro pohostinský průmysl zklamáním. Ačkoli jsou ulice hostitelských měst jako Kansas City, Houston, Miami nebo New York plné billboardů a obchodů s tematickým zbožím, rezervační systémy ubytovacích zařízení velký nápor neukazují. Podle oborové asociace hlásí většina hotelů v dějištích šampionátu nižší obsazenost než ve stejném období loňského roku.

včera

Švédský tým na MS v hokeji

MS v hokeji: Finové si na úvod poradili s Němci, Kanada ve šlágru se Švédskem zopakovala rok starou výhru

Letošní hokejový světový šampionát ve Švýcarsku má za sebou první zápasy. V rámci „české“ skupiny B se utkaly hned na úvod těžké váhy světového hokeje Kanada a Švédsko. Tento duel nabídl na úvod turnaje nebývalou přestřelku a zajímavý hokej, během kterého favorit ze zámoří dvakrát ztratil vedení a během kterého úvodní dvě třetiny patřily vždy jinému týmu, nakonec zvládla lépe Kanada. Ta dospěla k výhře 5:3, tedy ke stejnému výsledku, k jakému oba soupeři dospěli i v základní skupině na loňském MS. V úvodním zápase curyšské skupiny A pak Finové i díky dvěma využitým přesilovkám vyhráli nad Německem 3:1.

včera

Donald Trump a Si Ťin-pching

Si Ťin-pching poletí za Trumpem do USA

Americký prezident Donald Trump po skončení dvoudenního summitu v Pekingu oznámil, že s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem velmi podrobně diskutoval o otázce Taiwanu a o amerických dodávkách zbraní na tento ostrov. Čínská strana předtím varovala, že toto téma by mohlo mezi oběma zeměmi zažehnout konflikt, přičemž prezident Si hned na začátku schůzky označil Taiwan za vůbec nejdůležitější bod v americko-čínských vztazích. Trump následně novinářům na palubě Air Force One sdělil, že ohledně Taiwanu neučinil žádný závazek ani pro jednu stranu, což hlavní analytik CNN pro národní bezpečnost označil za úspěch pro Čínu.

včera

Donald Trump

Trump ustupuje. Už mu nevadí, že by Írán v budoucnu obohacoval uran

Americký prezident Donald Trump v pátek prohlásil, že dvacetileté moratorium na íránský jaderný program by pro něj bylo dostatečné k uzavření dohody a ukončení války. Možnost, že by Írán mohl obohacovat uran v jakémkoli budoucím okamžiku, byť s odstupem několika desetiletí, znamená pro prezidenta výrazný obrat. Trump totiž dosud opakovaně trval na tom, že zemi nesmí být taková činnost povolena nikdy.

včera

Donald Trump a Si Ťin-pching

Žádná dohoda o AI, Íránu či Tchaj-wanu. Co tedy Trump v Číně vyjednal?

Americký prezident Donald Trump v pátek opustil Čínu, čímž skončil ostře sledovaný dvoudenní summit obou světových supervelmocí. Setkání s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem sice provázely velkolepé ceremoniály, okázalé přehlídky a ujišťování o stabilitě, avšak z hlediska hmatatelného pokroku přineslo jen velmi málo konkrétních výsledků. Podle analytiků vstupoval šéf Bílého domu do rozhovorů oslaben vleklou válkou v Íránu a summit v Pekingu příliš nezměnil globální vnímání, že pozice Spojených států na světové scéně slábne.

včera

včera

Rusko, Kreml

Rusko vydalo nový žebříček nepřátelských vlád. Na prvním místě je Německo, umístilo se i Česko

Ruský deník Vzgljad zveřejnil dubnové vydání svého „Žebříčku nepřátelských vlád“, které přináší zásadní pohled na proměnu vztahů mezi Moskvou a evropskými státy. Podle autorů projektu přešla dosavadní eskalace namířená proti Rusku do nové, strukturované fáze. Místo neorganizovaných kroků jednotlivých zemí lze nyní sledovat otevřený boj o vůdčí roli uvnitř protiruského bloku v Evropě. Nejvýraznější nárůst nepřátelských aktivit zaznamenala v dubnu Německo, které se posunulo na samotný vrchol tohoto hodnocení.

včera

Donald Trump

Trump je frustrovaný. Zvažuje obnovení úderů proti Íránu

Americký prezident Donald Trump vyjadřuje rostoucí frustraci nad přístupem Íránu k vyjednávání o ukončení válečného konfliktu. Podle zdrojů webu CNN z blízkého okolí Bílého domu začíná Trump v posledních týdnech stále vážněji zvažovat obnovení rozsáhlých bojových operací. Dosavadní příměří označil sám prezident za stav, který vyžaduje „masivní podporu životních funkcí“, aby se zcela nezhroutilo.

včera

Policie dopadla zloděje lebky svaté Zdislavy. Vzácnou relikvii zalil do betonu

Českolipští kriminalisté úspěšně zajistili vzácnou relikvii v podobě lebky svaté Zdislavy, která byla v úterý odcizena z baziliky v Jablonném v Podještědí. Kriminalisté vzácný historický a duchovní předmět získali zpět poté, co ve čtvrtek v podvečer zadrželi podezřelého muže. Ten jim po počátečním zapírání nakonec místo úkrytu sám prozradil a relikvii policistům vydal.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy