USA po smrti Navalného uvalí na Rusko další sankce

Ve světle nedávného úmrtí ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného Spojené státy plánují v pátek, v předvečer druhého výročí ruské invaze na Ukrajinu, oznámit zavedení nových sankcí vůči Rusku. Tuto informaci zveřejnil v úterý Bílý dům.

"Na pokyn prezidenta Joea Bidena oznámíme tento týden v pátek rozsáhlý balík sankcí, aby se Rusko zodpovídalo za to, co se stalo Navalnému," uvedl mluvčí americké Rady pro národní bezpečnost John Kirby podle agentury AFP.

Podle Kirbyho jsou sankce také reakcí na "všechny činy (Moskvy) během kruté a brutální války (na Ukrajině), která trvá už dva roky".

Navalnyj byl jedním z nejvýraznějších kritiků Kremlu. Podle ruských úřadů zemřel v pátek v trestanecké kolonii IK-3 za polárním kruhem ve věku 47 let. Vězeňská služba uvedla, že po vyjížďce přišel odsouzený politik nevolno a téměř okamžitě ztratil vědomí. Jeho rodina a spolupracovníci nemají informace o tom, kde se nachází jeho tělo.

"Jakýkoli příběh, který se ruská vláda rozhodne světu říci, je jasné, že ruský prezident Vladimir Putin a jeho vláda jsou zodpovědní za smrt Navalného," uvedl Kirby.

"Bez důvěryhodného vyšetřování jeho smrti je obtížné dostat se do bodu, kdy budeme moci Rusům jednoduše věřit," dodal s tím, že USA vyzývají ruskou vládu k úplné transparentnosti.

Putin výnosem podepsaným 19. února - tři dny po Navalného úmrtí - povýšil náměstka ředitele federální vězeňské služby (FSIN) Valerije Bojarineva do hodnosti generálplukovníka. 

Kreml odsoudil v úterý prohlášení vdovy po ruském opozičním lídrovi Alexeji Navalnému, podle níž je za smrtí jejího manžela ruský prezident Vladimir Putin.

"Samozřejmě jsou to naprosto nepodložená a grobianská obvinění proti hlavě ruského státu. Ale vzhledem k tomu, že Julija Navalná ovdověla teprve před několika dny, to nebudu komentovat," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Ve videovzkazu, který si na internetu prohlédly miliony lidí, Navalná přislíbila, že bude pokračovat v boji svého manžela za svobodu Ruska. "Před třemi dny zabil Vladimir Putin mého manžela Alexeje Navalného," prohlásila Navalná v proslovu.

Tělo ruského opozičního politika Alexeje Navalného, který zemřel v pátek v trestanecké kolonii, je nyní uloženo v márnici okresní nemocnice ve sibiřském městě Salechard. Podle informací, které zveřejnil v neděli nezávislý deník Novaja Gazeta Europa s odvoláním na nejmenované zdroje, se pitva ještě neuskutečnila. 

Salechard, hlavní město autonomního okruhu s více než 50 000 obyvateli, je od trestanecké kolonie Polární vlk, kde Navalnyj zemřel, vzdáleno vzdušnou čarou asi 50 kilometrů severozápadně, a leží za polárním kruhem.

Jeden pracovník záchranné služby pro server sdělil, že kolegové ho informovali o nálezu modřin na Navalného těle, které byly způsobeny ještě za jeho života, pravděpodobně při resuscitaci. "Na základě zkušeností mohu říci, že taková zranění vznikají při křečích," uvedl.

Další informace naznačují, že Navalnyj měl modřiny na hrudi, což by mohlo svědčit o pokusech o masáž srdce. Podle pracovníka stanice první pomoci bylo tělo Navalného nejprve převezeno do nedalekého města Labytnangi, ale večer 16. února bylo přemístěno do okresní nemocnice v Salechardu. Místní patologové ale nejsou oprávněni provádět pitvy. Těla zemřelých v trestaneckých koloniích jsou obvykle přepravena na Úřad soudního lékařství.

Místní taxikář uvedl, že na letišti v Salechardu přistály 17. února dva lety mimo plán, což může značit příjezd specialistů určených k provedení pitvy Navalného těla.

Ruská vězeňská služba informovala o úmrtí Navalného, přičemž uvedla, že mu bylo po vycházce nevolno a téměř okamžitě ztratil vědomí. Přivolaní zdravotníci se pokoušeli oživit Navalného po dobu více než půl hodiny, ale nebyli úspěšní. 

Matce zesnulého ruského opozičního lídra Alexeje Navalného bylo sděleno, že jejího syna postihl "syndrom náhlého úmrtí." Informovaly o tom v sobotu Navalného spolupracovníci, píše agentura Reuters.

Související

O.

Zemřel O. J. Simpson. Podle rodiny podlehl rakovině

Ve věku 76 let zemřel O. J. Simpson, americký herec a někdejší hráč amerického fotbalu, který byl v 90. letech v ostře sledované kauze obviněn ze zavraždění bývalé manželky a jejího přítele a následně osvobozen. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rusko

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy