Spojené státy zvýší svou vojenskou přítomnost na Blízkém východě. Pentagon oznámil, že do oblasti pošle další námořní plavidla a stíhací letku, aby chránily americké vojáky a Izrael v době rostoucího napětí. Uvedl to server The Hill.
Ministr obrany Lloyd Austin nařídil vyslat křižníky a torpédoborce schopné obrany proti balistickým střelám do Evropy a Blízkého východu. Rovněž podniká kroky k nasazení většího počtu pozemních protiraketových systémů.
Podle agentury AP Pentagon rozhodl ponechat letadlovou loď na Blízkém východě jako odstrašující prostředek proti Íránu alespoň do příštího roku. Austin nařídil přesun skupiny vedené lodí USS Abraham Lincoln do regionu, aby nahradila flotilu vedenou USS Theodore Roosevelt, která se nachází v Ománském zálivu a koncem léta se vrátí do USA.
Posílení vojenské přítomnosti je reakcí na hrozby ze strany Íránu a jeho podporovaných militantních skupin, uvedla zástupkyně tiskového tajemníka Pentagonu Sabrina Singh. Před tímto krokem proběhl čtvrteční rozhovor mezi americkým prezidentem Joem Bidenem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.
"Ministerstvo obrany nadále podniká kroky ke zmírnění možnosti regionální eskalace ze strany Íránu nebo jeho partnerů a zástupců," zdůraznila Singh s tím, že USA prosazují snížení napětí v regionu a příměří jako součást dohody o rukojmích mezi Izraelem a Hamásem s cílem ukončit konflikt v Pásmu Gazy.
Írán a jeho spojenci přislíbili odvetu za zabití vůdce Hamásu Ismaila Haníje v Teheránu a vysokého představitele Hizballáhu Fuáda Šukra v Bejrútu, což vyvolalo obavy z rozšíření konfliktu na Blízkém východě. Teherán a Hamás připisují zodpovědnost za smrt Haníji Izraeli, který to dosud nepotvrdil ani nevyvrátil.
Nejmenovaný zdroj blízký Hizballáhu pro AFP uvedl, že íránští představitelé se setkali v Teheránu se zástupci tzv. osy odporu, neformální aliance skupin podporovaných Íránem, které jsou nepřátelské vůči Izraeli, aby diskutovali o dalším postupu.
Podle něj byly projednány dva možné scénáře: souběžný útok Íránu a jeho spojenců nebo postupná reakce každé zúčastněné strany.
Írán v dubnu podnikl svůj první přímý útok na Izrael, při kterém vypálil drony a rakety. Většinu z nich se podařilo sestřelit mimo Izrael i za pomoci amerických sil.
Související
Volby na Ukrajině by byly výzvou. Experti upozorňují na několik problémů
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
USA (Spojené státy americké) , Izrael , Americká armáda (U.S. Navy)
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš
Aktualizováno před 25 minutami
Na Ministerstvu životního prostředí zasahuje policie. Na budovu vylezli aktivisté
před 33 minutami
Obětí teroristického útoku v Austrálii je i přítelkyně Čaputové
Aktualizováno před 57 minutami
OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD
před 1 hodinou
Fiala předal Babišovi klíč od korunovačních klenotů, místo dopisu dostal osmdesátistránkový dokument
před 2 hodinami
Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog
před 3 hodinami
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
před 3 hodinami
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
před 5 hodinami
Inverzní charakter počasí přinesou i další dny, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. a Camilla ukázali na fotku z Říma. Vánoční pohlednice vznikla i letos
včera
Hledání nového trenéra národního týmu se komplikuje. FAČR dala Slavia s Trpišovským košem
včera
Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak
včera
Turka se jmenování vlády netýká, podstoupí zákrok v nemocnici
včera
Piráty čeká celostátní fórum. Hřib by měl být potvrzen jako předseda
včera
Ztracenému chlapci šlo nejspíš o život. Policie předpokládá, že byl unesen
včera
Jak Zelenskyj šikovně ukázal Západu, jakým problémem je konání voleb ve válce
včera
Skvělá zpráva od policistů. Pohřešovaný dvanáctiletý chlapec se konečně našel
včera
Akt antisemitismu otřásl Austrálií. Pro násilí u nás není místo, řekl Albanese
včera
Maláčová definitivně skončila v čele SOCDEM. Novým předsedou je Nedvěd
včera
Babiš i Fiala odsoudili teroristický útok v australském Sydney
Nového i končícího českého premiéra zasáhla zpráva o tragické střelbě v australském Sydney, kterou nepřežilo nejméně 12 lidí. Podle Andreje Babiše (ANO) došlo k odpornému a ničím neospravedlnitelnému teroristickému činu. Petr Fiala (ODS) označil útok za akt čirého zla.
Zdroj: Jan Hrabě