Útok, nebo nehoda? Írán zveřejnil závěry vyšetřování nehody vrtulníku s Raísím

Íránská armáda zatím nenašla žádné důkazy o možné trestné činnosti při havárii vrtulníku, při níž v neděli zahynul íránský prezident Ebrahim Raísí. Uvedla to íránská státní média.

"Na vraku vrtulníku nebyly nalezeny žádné díry po kulkách ani podobné stopy," citovala z prohlášení generálního štábu íránské armády státní tisková agentura IRNA.

"Vrtulník se vznítil po nárazu na vyvýšenou plochu... během komunikace mezi řídící věží a letovou posádkou nebyl zaznamenán žádný podezřelý obsah," informovala armáda. Podle jejího zjištění vrtulník s Raísím na palubě letěl před havárií po "předem naplánované trase a neopustil určenou letovou dráhu".

Íránská armáda v prohlášení také uvedla, že vrak vrtulníku byl nalezen pomocí dronů v noci na pondělí, ale náročný terén, mlha a nízké teploty ztěžovaly práci záchranných týmů. Dodala, že k vyšetření nehody " je zapotřebí delší dobu". Další podrobnosti oznámí později.

Raísího ve čtvrtek pohřbili v jeho rodném městě Mašhad na severovýchodě Íránu. Při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán přišel o život i íránský ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján.

Izrael popřel, že by se podílel na smrti íránského prezidenta. Pro agenturu Reuters to řekli nejmenovaní izraelští představitelé.

"My jsme to nebyli," uvedl jeden z izraelských představitelů, který požádal o anonymitu.

Írán v dubnu podnikl vůbec první přímý útok na Izrael od začátku války v pásmu Gazy. Ze svého území vypálil desítky raket a dronů, přičemž šlo odvetu za nálet na íránský konzulát v syrské metropoli Damašek z 1. dubna, při kterém zahynulo celkem 12 lidí včetně sedmi příslušníků íránských Revolučních gard.

Teherán z útoku obvinil Izrael, ten se k němu však nepřihlásil. Obě země jsou dlouholetými úhlavními nepřáteli.

Raísí, šéf íránské diplomacie Hosejn Amír Abdollahján a dalších sedm lidí zahynulo při havárii vrtulníku při návratu z íránské provincie Východní Ázerbájdžán, kde s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem inaugurovali projekt výstavby nové přehrady.

Zatímco dva vrtulníky z vládního konvoje se do Teheránu bezpečně vrátily, třetí, na jehož palubě byl i Raísí, byl od neděle odpoledne pohřešován.

Následně se objevily spekulace o příčinách nehody. Mohlo ji způsobit špatné počasí, technická porucha na vrtulníku či dokonce sabotáž. Íránské úřady zatím neuvedly příčinu nehody - v oblasti letu však v neděli panovalo nepříznivé počasí.

Související

Více souvisejících

Írán Ebráhím Raísí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Přehlídka studentské tvorby FestMichael letos probíhá už popatnácté

Škola reklamní a umělecké tvorby Michael v letošním roce slaví třicet let úspěšné existence a zároveň již patnáctým rokem přispívá ke kulturnímu životu metropole.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy