Už se nebudu podílet na genocidě." Vojenský pilot se upálil před izraelským velvyslanectvím v USA

Americký vojenský pilot v aktivní službě utrpěl vážná zranění poté, co se na protest proti válce v Pásmu Gazy upálil před izraelským velvyslanectvím ve Washingtonu. 

Muž v uniformě armády, jehož totožnost nebyla zveřejněna, dorazil před velvyslanectví krátce před 13:00 místního času (19:00 SEČ). Držel v ruce telefon a živě vysílal své činy na streamovací platformě Twitch.

"Už se nebudu podílet na genocidě," prohlásil muž. Poté se polil hořlavou tekutinou a zapálil se, zatímco křičel "Svoboda pro Palestinu". I když bylo video později odstraněno z platformy, vyšetřovatelé získali jeho kopii.

Po uhašení byl muž převezen do místní nemocnice. Jeho zdravotní stav zůstává vážný, uvedl policejní mluvčí.

Mluvčí letectva potvrdil, že tento čin spáchal voják v aktivní službě. Případ nyní zkoumá místní policie a tajná služba.

Tento incident se odehrál v době, kdy izraelská armáda připravovala invazi do města Rafáh na jihu Pásma Gazy, zatímco probíhala jednání o dočasné dohodě o příměří s palestinskými militanty z Hamásu.

Podobný případ se odehrál loni v prosinci v Atlantě, kde se před izraelským konzulátem upálila žena. Na místě činu byla nalezena palestinská vlajka.

Související

O.

Zemřel O. J. Simpson. Podle rodiny podlehl rakovině

Ve věku 76 let zemřel O. J. Simpson, americký herec a někdejší hráč amerického fotbalu, který byl v 90. letech v ostře sledované kauze obviněn ze zavraždění bývalé manželky a jejího přítele a následně osvobozen. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy