Desítky tisíc lidí dnes protestovaly v Tel Avivu a dalších izraelských městech proti kontroverzní reformě soudnictví. Podle zpravodajského webu The Times of Israel policie zadržela tři lidi, když se stovky demonstrantů pokusily zastavit provoz na Ajalonské dálnici.
Odpůrci vlády premiéra Benjamina Netanjahua vycházejí už devět týdnů do ulic, aby vyjádřili nesouhlas s návrhem reformy soudnictví. Ta výrazně omezuje kontrolní pravomoci nejvyššího soudu a upevňuje politickou kontrolu nad jmenováním soudců. Kritici upozorňují, že změny fungování nejvyššího soudu by byly výhodné i pro samotného premiéra, který čelí obžalobě z korupce.
Izraelská společnost Crowd Solutions uvedla, že na hlavním protestním pochodu v Tel Avivu se shromáždilo asi 160.000 lidí, zatímco tisíce dalších vyšly do ulic v dalších izraelských městech. Podle dřívějších informací The Times of Israel byly demonstrace dnes plánované na 95 místech po celé zemi.
Pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir demonstranty v Tel Avivu označil za anarchisty. Podle agentury Reuters byly ale večerní protesty v Tel Aviv a na dalších místech pokojné, na rozdíl od protestů ze začátku tohoto týdne, které se zvrhly v násilné střety s policií. Na středečním protestu v Tel Avivu policie použila zábleskové granáty.
Stoupenci soudní reformy tvrdí, že je třeba omezit zasahování nejvyššího soudu do politiky. Kritici říkají, že plán oslabí soudy, ohrozí občanské svobody a poškodí ekonomiku i vztahy se západními spojenci. S varováním kromě opozice přišly také izraelské banky a technologický sektor. Podle nich může reforma ohrozit občanské instituce, které přispívají k prosperitě země.
Související
Netanjahu požádal prezidenta o milost. Izrael to potřebuje, tvrdí premiér
OSN je "zděšena drzou vraždou" Palestinců izraelskými silami
Izrael , soudy , Benjamin Netanjahu
Aktuálně se děje
včera
OBRAZEM: Lidé před budovou Evropy 2 v Praze vytvořili pietní místo pro Patrika Hezuckého
včera
Klíčový summit v Británii: Zelenskyj pojede do Londýna, setká se s Macronem, Starmerem a Merzem
včera
Evropští lídři pojedou příští týden na Ukrajinu. Budou hledat způsob, jak obejít Orbána
včera
Ceny mobilů příští rok stoupnou. Zdraží i tablety a chytré hodinky
včera
Ztráty ruské armády na Ukrajině jsou obrovské. Jak se jí přesto daří počty vojáků zvyšovat?
včera
Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku
včera
Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR
včera
Trump Rusům ustupuje, Putin nemá zájem polevit. Na Evropu může zaútočit dřív než porazí Ukrajinu, varuje Svoboda
včera
Stovky dronů, desítky raket. Rusko zahájilo na pozadí mírových rozhovorů útoky po celé Ukrajině
včera
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
včera
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
včera
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
včera
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
včera
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
včera
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
včera
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
včera
OBRAZEM: Mikuláš se svojí partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
5. prosince 2025 21:57
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
5. prosince 2025 21:02
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
5. prosince 2025 20:05
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
První rozsudek padl v případu předloňské tragické smrti Matthewa Perryho. Americký soud poslal kalifornského doktora Salvadora Plasenciu na 30 měsíců do federálního vězení. Uvedla to britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková