Popularita Polska mezi českými turisty roste, ale nově je nutné si dát u našich sousedů na jednu věc pozor. Od čtvrtka je zakázáno fotografování vojenských objektů a kritické infrastruktury bez povolení. Kdo se ho dopustí, může být pokutován či dokonce zadržen.
Upozornilo na to české ministerstvo zahraničí na sociální síti X a také na webových stránkách, kde zveřejnilo i podrobnější informace k této novince.
Od čtvrtka platí nové nařízení polského ministra obrany, které zakazuje fotografování vojenských objektů a kritické infrastruktury bez povolení. Cílem je zvýšit bezpečnost a umožnit ukládaní sankcí za nelegální fotografování.
"Na seznamu jsou vojenské objekty, elektrárny, cvičiště a vojenské újezdy, regionální úřady, soudy a dokonce i mosty nebo železniční tratě. Nově se v Polsku nesmí fotografovat a natáčet na 25 tisících místech," informovalo ministerstvo zahraničí.
Varšava k zákazu přistoupila v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu ve snaze posílit ochranu před sabotáží a špionáží. Na místa, kde se nesmí fotit, budou upozorňovat cedulky s nápisem "zákaz fotografování" v polštině, angličtině, němčině, ruštině a arabštině. Umístěny budou na objektech důležitých pro obranu a bezpečnost země a kritické infrastruktuře, která zahrnuje vojenská i civilní zařízení - letiště, železniční stanice, železnice, přenosové sítě, přístavy, nemocnice a továrny.
Co se týká sankcí, lidem, kteří zákaz poruší, hrozí pokuta v přepočtu až 117 tisíc korun nebo dokonce zadržení na 5 až 30 dní. Značky se zákazem fotografování by měly být umístěny v odstupu nejvýše 300 metrů na viditelných místech (např. na plotech objektů) s tím, že se zákaz vztahuje na celou oblast.
Související
Polsko buduje ochranný štít před Ruskem za miliardy
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
Polsko , armáda Polsko , ministerstvo zahraničí
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Macinka snížil pomoc Ukrajině na třetinu. Msta na lidstvu, reaguje Lipavský
před 1 hodinou
„50 dolarů, když jej uvidíte do konce.“ Film Melanie Trumpové je propadák, návštěvnost se zřejmě navyšuje uměle
před 2 hodinami
Ekonomika roste, hypotéky ale nezlevní, rozhodla ČNB. Nejistotou je válka na Ukrajině
před 4 hodinami
Myslím, že bych měl jít do nebe, prohlásil Trump. Vykonal prý „obrovské množství dobrých“ věcí
před 4 hodinami
Do roku 2050 téměř vymře třetina známých druhů zvířat, varují vědci. Vytváří obří biotrezor
před 5 hodinami
Náhrada za Turka? Byl bych lepší ministr než Pavel prezident, tvrdí podnikatel Richard Chlad
před 6 hodinami
Kyjev a Moskva si vyměňují zajatce, potvrdil Zelenskyj. Ruský útok se po vypnutí Starlinku hroutí
před 6 hodinami
Británie se po zveřejnění Epsteinových dokumentů zmítá v krizi. Pod Starmerem se láme větev
před 7 hodinami
Unikát letošní olympiády: Sportovci obdrží nejdražší medaile v historii her
před 7 hodinami
Macinka je připraven být dva roky dvojministrem. Ve volbách očekává porážku Pavla
před 8 hodinami
Zelenskyj řekl, kolik ukrajinských vojáků zemřelo od začátku války
před 9 hodinami
Je hotovo. Umělá inteligence dosáhla lidské úrovně, tvrdí část vědců
před 10 hodinami
Jan Darmovzal popsal drastické podmínky venezuelského vězení. Dodnes má zdravotní problémy
před 11 hodinami
OSN stojí před kolapsem, varoval Guterres. Podle nejhorších scénářů nastane za pár měsíců
před 12 hodinami
Svět spadnul do nejistoty. Jaderné smlouvy exspirovaly, jaderný konflikt hrozí víc než kdy dřív
před 13 hodinami
Zimní počasí nabídne jinou tvář, naznačuje předpověď na příští týden
včera
Pavel bude na slavnostním zahájení ZOH i závodech Sáblíkové a Ledecké
včera
Plzeň prošla ligovou fází Evropské ligy jako nůž máslem. Po Portu neprohrála ani s Basilejí
včera
Babišova vláda pokračuje. Opozice neuspěla se snahou o vyslovení nedůvěry
včera
Kellnerovi posílají desítky milionů na pomoc ukrajinským civilistům
Ukrajinu před blížícím se čtvrtým výročím začátku plnohodnotné ruské invaze svírá mrazivé počasí, zatímco energetiky trpí následkem ruských útoků. Kromě obyčejných Čechů se proto rozhodla pomoci i rodina Kellnerových.
Zdroj: Jan Hrabě