V Rouenu ve Francii hořela katedrála

Ve věži gotické katedrály ve městě Rouen na severu Francie vypukla během renovačních prací ve čtvrtek požár, oznámil starosta města Nicolas Mayer-Rossignol na síti X. Později se jej podařilo uhasit, oznámili místní hasiči.

Příčina požáru zatím není známa, uvedl Mayer-Rossignol. K příspěvku zveřejnil i fotografii, na které je vidět kouř stoupající z věže, kolem které je rozložené lešení zakryto plachtou.

Obdobné záběry odvysílala i francouzská televize BFM, která také zachytila ​​lidi stojící na ulici, jak se zděšením přihlížejí požáru. Scény podle agentury Reuters připomínají požár katedrály Notre-Dame v Paříži z roku 2019. I pařížskou katedrálu v době vypuknutí požáru renovovaly.

Přibližně hodinu a půl po vypuknutí požáru hasiči informovali, že jej mají pod kontrolou. Podle Gouezece se podařilo lokalizovat zdroj požáru ve věži. Zasahující hasiči se přitom ve snažili ujistit, že ve věži nejsou doutnající místa. Gouezec ale uvedl, že riziko rozšíření požáru bylo nízké, protože oheň zachvátil oblast věže, která je z velké části kovová.

Podle šéfa hasičů si požár jako první všimli stavbaři pracující na renovaci. Gouezec dříve podle Reuters uvedl, že požár vypukl v části věže, která se nachází 120 metrů nad zemí.

Místní úřady a představitelé po vypuknutí požáru uvedli, že katedrála byla evakuována a byl kolem ní vytvořen bezpečnostní kordon.

Katedrála v Rouenu je jednou z nejkrásnějších francouzských katedrál, konstatuje Reuters. Je známá také tím, že v 19. století ji v cyklu několika obrazů zachytil na malbě francouzský impresionista Claude Monet.

Související

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron chce centristickou vládu, navzdory volebním výsledkům

Francouzský prezident Emmanuel Macron si podle všeho zahrává s již tak napjatou politickou atmosférou v jeho zemi. O volbách nově řekl, že je nikdo nevyhrál. Zároveň nehodlá jmenovat premiérem předsedu skutečné vítězné strany Nepoddajná Francie. „Obávám se, že se Mélenchon pokusí přenést boj do ulic,“ řekl jeden z francouzských politiků o nespokojenosti kandidáta na premiéra Jeana-Luca Mélenchona.  

Více souvisejících

Francie Požáry požár katedrály v Rouenu ve Francii (11. 7. 2024)

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy