V Rusku se nebude slavit Nový rok? Kommersant upozornil na dění v regionech

Téměř všechny ruské regiony se rozhodly částečně zrušit slavnostní akce k vítání Nového roku, hlavně ohňostroje a firemní večírky. Část akcí se nicméně uskuteční, a to hlavně ty, které jsou určeny dětem, napsala dnes agentura TASS s odvoláním na regionální úřady. Deník Kommersant dal rušení oslav do souvislosti se "speciální vojenskou operací na Ukrajině", jak Moskva nazývá válku Ruska proti sousední zemi, která si už vyžádala desítky tisíc životů.

Vítání Nového roku představuje v Rusku největší svátek roku a z mohutných oslav se nejrozlehlejší země světa tradičně vzpamatovává několik dnů. Novoroční stromeček představuje pro děti obdobu středoevropských Vánoc. Ty pravoslavné ostatně následují týden po Silvestru.

V Moskvě se úřady podle státní agentury na základě internetového hlasování rozhodly zrušit ohňostroje a velké koncerty na ulicích. Město se ale podle starosty nezřekne tradiční výzdoby a stromečků pro děti. Výtěžky z novoročních jarmarků a dalších podniků radnice věnuje na podporu vojáků a jejich rodin.

Novosibirsk, který má letos být "novoročním hlavním městem Ruska", se oproti očekávání rozhodl seškrtat výdaje na oslavy. Ušetřené miliony poputují k rodinám vojáků povolaných do bojů v rámci mobilizace.

I přes skromnější novoroční oslavy prakticky ve všech regionech počítají s uspořádáním oslav pro děti. "Pro děti svátek bude. Bylo by naprosto nesprávné připravit děti o novoroční svátky," prohlásila místopředsedkyně vlády autonomního Tatarstánu Lejla Fazlejevová.

S oslavami jen pro děti počítají na anektovaném Krymu. V Jakutsku na Sibiři část z ušetřených peněz ze zrušených oslav utratí na dárky pro děti vojáků válčících na Ukrajině.

V Kursku, Omsku, Tule, Kurganské oblasti a Tuvské autonomní republice se podle TASS rozhodli maximálně šetřit, a tak vyzdobí ulice starými girlandami. Bez ohňostrojů a salv se obejdou v Amurské, Lipecké, Omské, Pskovské, Tomské a Ťumenské oblasti, na Krymu, v Jekatěrinburgu a Petrohradu. V některých regionech, například v Rostovské oblasti, se úřady zřekly novoročních večírků, anebo alespoň nepozvou známé umělce, kteří požadují za vystoupení vysoké honoráře.

Desítka regionů se nicméně ještě nerozhodla, jak s novoročními oslavami naloží.

V Belgorodské oblasti, která sousedí s Ukrajinou, se nechystají zrušit novoroční oslavy, nicméně úřady se rozhodly nekupovat novou výzdobu. Nezřídí ani velké kluziště v centru Belgorodu, dodal TASS.

Související

Více souvisejících

Rusko Nový rok

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 24 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 2 hodinami

NASA

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

pohonné hmoty

Pohonné hmoty začaly zdražovat, cena nafty po čtyřech měsících roste

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku začaly v uplynulém týdnu zdražovat. Cena nafty roste po čtyřech měsících, zatím ale jen velmi mírně. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál ve středu v průměru 36,67 koruny za litr, tedy o 15 haléřů víc než před týdnem. O dva haléře na 31,06 Kč/l vzrostla za týden průměrná cena nafty. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Stanislav Kázecký

Moldavsko je vystaveno ruské propagandě, většina voličů si přeje proevropské směřování, říká velvyslanec Kázecký

Velvyslanec České republiky v Moldavsku Stanislav Kázecký v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ujistil o stabilní politické situaci v zemi. Rusové tady podle něj šíří svůj vliv zejména díky rozšířené znalosti ruštiny napříč moldavskou společností. Přesto je zřejmé, že proevropské směřování Kišiněva podporuje velká část společnosti, a to hlavně podle výsledků posledních prezidentských a parlamentních voleb.  

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Kosovo

USA trestají Kosovo kvůli zodpovědnosti za dění na severu země

USA neumožní účast Kosova v rámci vojenského cvičení Defender Europe 23. Washington tak trestá Prištinu za neuposlechnutí rad, aby zabránila zvyšování napětí na severu země, kde převážně žijí etničtí Srbové. Na místní úřady přesto byly po bojkotovaných volbách dosazeni albánští starostové. 

včera

MS se Čechům podle Hadamczika nepovedlo, hráči měli na víc. Čeká na Jalonenovu analýzu

Dalo se očekávat, že jeho hodnocení působení českého národního týmu na mistrovství světa nebude nijak pozitivní. Osmé místo je nejhorší v historii českého hokeje a podle šéfa Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Aloise Hadamczika měli čeští reprezentanti ve složení, v jakém byli, na víc. Postrádal bojovnost a kreativitu. Bude tak proto nyní čekat na analýzu, kterou mu má předložit kouč Kari Jalonen a na základě ní bude výkonný výbor ČSLH řešit budoucnost trenéra u národního týmu. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy